Trvalky

16. října 2023 07:00

Lenka Valjentová

Podzim je čas sázení růží. S našimi radami a tipy to zvládnete hravě

Říjen a listopad jsou optimální měsíce na podzimní výsadbu růží velkokvětých, keřových, mnohokvětých, pokryvných, přírodních či pnoucích, jen stromkové růže raději vysazujeme až na jaře během března a dubna. Máme pro vás základní pravidla, praktické rady i užitečné tipy, jak na podzimní sázení růží prostokořenných i kontejnerových.

Kam zasadit růže

Nejprve musíme s dostatečným předstihem vybrat za zahradě místo, kam nové růže zasadíme. Aby růže dobře prospívaly a bohatě kvetly, musíme jim dopřát dostatek světla, ale ne žhavé přímé slunce.

Půdy jim vyhovují hluboké, hlinitopísčité až hlinité s dostatkem humusu, studené a mokré jílovité půdy nesnášejí.

Nikdy nevysazujeme nové růže na záhon, kde už růžové keře byly. Když je nemůžeme dát na jiné místo, musíme starou zeminu odstranit a vyměnit ji za nový kvalitní substrát.

Jak daleko od sebe sázet růže

Správný výběr místa je důležitý i s ohledem na množství a velikost keřů. Vzdálenost při výsadbě je různá podle jednotlivých skupin růží a intenzity růstu kultivarů. Tyhle informace najdeme na štítku u sazenice nebo se zeptáme zahradníka.

  • Obecně minirůže vysazujeme na vzdálenost 20 až 30 cm, mnohokvěté a velkokvěté růže na 40 až 60 cm, pokryvné na 50 cm, sadové (keřové) od 1 do 3 m a pnoucí na 1,2 až 3 m.

Jak připravit sazenice na výsadbu

  • Pro výsadbu růží připravíme jámy přibližně 35 cm v průměru a s hloubkou kolem 50 cm.
  • Dno i boky jámy načechráme rycími vidlemi a na dno nasypeme kvalitní zahradní substrát, speciální substrát na růže nebo vyzrálý kompost.
  • Do výsadbové jámy nalijeme vodu a necháme ji vsáknout.
  • Sázíme-li kontejnerové růže, připravíme si jámu podle velikosti kontejneru a růži zasadíme do takové hloubky, v jaké byla v nádobě.
  • Prostokořenné růže před výsadbou pozorně prohlédneme, poškozené, polámané a nahnilé kořeny odstřihneme.
  • Sazenice namočíme na několik hodin do vody, aby se napily a dobře pak zakořenily.
  • Kontejnerované růže necháme před výsadbou namočené ve vodě tak dlouho, dokud ze substrátu vycházejí bublinky vzduchu.

Podzimní výsadba růží krok za krokem

  1. Při samotné výsadbě kořeny prostokořenných růží ještě zkrátíme tak, aby se v jámě nekroutily nebo neohýbaly nahoru.
  2. Nadzemní část sazenice při podzimní výsadbě nezkracujeme! Na to je čas až na jaře.
  3. Do připravené jámy vložíme sazenici tak, aby kořenový krček (místo poznáme podle typického „zauzlování“ na výhonu, nad kterým se růže začíná větvit) byl přibližně 5 cm pod úrovní půdy.
  4. Kořeny v jámě rovnoměrně rozprostřeme a zasypáváme kvalitní zeminou, kterou průběžně přišlapujeme. Když je výsadbová jáma téměř plná, rostlinu dostatečně prolijeme vodou.
  5. Po vsáknutí vody dosypeme zeminu, aby se kolem rostliny vytvořila nízká hráz, která zabrání úniku vody při zalévání.
  6. Vysazené keře průběžně zaléváme, substrát udržujme stále vlhký a občas ho přišlápneme, aby půda dobře přilnula ke kořenům a brzy se začaly tvořit nové kořínky.
  7. Koncem listopadu zasypeme nově vysazenou růži lopatkou vyzrálého kompostu.
  8. Aby byl kořenový krček chráněný před mrazem i sluncem, přihrneme k rostlině asi 20cm vrstvu zeminy a ještě můžeme přikrýt chvojím nebo listím.

Zdroje: chovatelka.cz, modernizahrada.com


Přečtěte si také