Brslen je jedovatý keř s nádhernými plody, které lákají kosy i drozdy

Brsleny patří mezi okrasné keře, které se po většinu roku tváří zcela nenápadně, ale na podzim se na nich objeví nádherné křídlaté plody, které chutnají ptákům. My bychom si na ně však měli dávat velký pozor, protože jsou jedovaté.

Brsleny potkáte jako keře a občas i malé stromy, především vměstských parcích, poměrně běžně. Pěstují se u nás vmnoha kultivarech. Mezi stálezelenými druhy najdete brslen japonský a brslen Fortuneův, a pak jsou tu brsleny opadavé, včetně našich dvou domácích druhů, brslenu evropského a brslenu bradavičnatého. Jinak rod brslen zahrnuje asi 200 druhů, které se vyskytují téměř po celém světěkromě Jižní Ameriky.

Brslen evropský (Euonymus europaeus)

Náš domácí druh brslenu roste jako opadavý keř, někdy i menší strom. Je rozšířen po celé Evropě od Skotska na severu po jih Španělska a Řecka, najdete ho i vMalé Asii.

Brslen evropský má nenápadné listy, uspořádané na hladkých větvích vstřícně, jsou kopinaté až vejčité. Vykvétá vkvětnu nebo včervnu nenápadnými květy snazelenalými okvětními plátky. Svou krásu rozvine brslen evropský až na podzim, kdy se na něm objeví růžové čtyřboké pukavé tobolky se semeny.

VČesku se brslen evropský vyskytuje nejčastěji vnížinách až podhůřích, většinou na okrajích lesů. Pro svou podzimní krásu je vysazován i do zahrad a parků.

Pro člověka jed, pro ptáky pochoutka

Brslen evropský však představuje i nebezpečí, protože celá rostlina je po požití smrtelně jedovatá. Lákavé jsou především plody, jejichž požití může skončit selháním krevního oběhu. Za smrtelnou dávku pro dospělého člověka se považuje asi 30 tobolek. Na druhou stranu semena brslenu vyhledávají ptáci, pro které jsou velkou pochoutkou. Nejčastěji na větvích brslenu potkáte kosa, červenku, pěnici nebo drozda, sjejichž trusem se pak semena brslenu šíří po okolí.

Jak pěstovat brslen evropský

Nenáročný brslen pěstujte na slunci nebo vmírném polostínu ve vlhčí, ale nepřemokřené půdě sdostatkem humusu. Preferuje půdu slabě zásaditou až neutrální. Je plně mrazuvzdorný až do –35 °C. Brslen můžete vysadit jako solitérní keř i jako součást živého plotu.

Brslen bradavičnatý (Euonymus verrucosa)

Rovněž jedovatý keř, který roste ve střední a východní Evropě, i včásti Asie. U nás se vyskytuje na jihu a jihozápadě Moravy.

Má rád lehčí půdu sdostatkem humusu, vápnitou až neutrální. Vyskytuje se na okrajích a vpodrostu listnatých lesů a na slunných stráních.

Vykvétá vkvětnu až červnu nenápadnými, nazelenalými květy snepříjemnou vůní. Zajímavé jsou opět až plody, které se na keři objevují na podzim.

Podzimní výsadba keřů je v plném proudu. Který si vyberete pro svou zahradu?


Přečtěte si také