Zářivé květy gazánie rozsvítí zahradu i balkon. Teď je správný čas na výsev krásné letničky

Určitě už jste je u někoho na zahradě nebo pod okny obdivovali. Nádherné květy gazánie zářivé si můžete užít v létě, ale aby se to stalo, vysévat je musíte už teď, nejpozději v dubnu. Letnička ukazuje své květy jasných barev pouze za plného slunce. Když je podmračené počasí, prostě je neotevře.

V březnu vyséváme pomalu rostoucí rostliny s dlouhou vegetační dobou, které se nedají pěstovat z přímých venkovních výsevů. Brzký výsev semen vyžaduje i celá řada květin jako například kouzelná letnička jménem gazánie zářivá.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Příprava na rozkvetlé léto začíná: Vypěstujte si astry, hledíky či gazánie ze semen

Gazánie pochází z jižní Afriky, nejčastěji pěstovaná je gazánie zářivá (Gazania rigens). V původní domovině a teplých krajích je to trvalka. Vyžaduje poměrně vysoké teploty a je silně citlivá na mráz, proto ji u nás můžeme pěstovat pouze jako letničku.

Květy gazánií

Květy gazánií v jasných žlutých a oranžových barvách slunce na záhonu skutečně září. Barevná škála gazánií je ale daleko širší, existují kultivary bílé, červené, růžové, dokonce dvoubarevné a podélně pruhované. Květ gazánie je astrovitý, připomíná gerberu nebo kopretinu. Květy jsou citlivé na sluneční svit. Pokud je zataženo a prší, neotevřou se. Zavírají se nejenom za špatného počasí, ale i večer na noc. Stejně reagují po uříznutí a přenesení do vázy, k řezu se proto nehodí.

PŘEČTĚTE SI: Základní pravidla pěstování oblíbených petúnií od jara do podzimu

Listy gazánií

Letnička vytváří přízemní růžici kopinatých listů. Zajímavým jevem je u gazánií hetrofylie (různolistost), tzn. že listy na jedné rostlině můžou být štíhlé a kopinaté, laločnaté ale i hluboce laločnaté. Často jsou na rubu stříbřité a plstnaté, co je obrana rostliny proti přílišnému odpařování vody.

Test klíčivosti

Než se pustíte do setí, vyzkoušejte klíčivost semínek letniček, především jestli je máte starší nebo z vlastních zásob. Stačí dát několik semen na misku vyloženou vlhkou buničinou a přiklopenou sklem či fólií, aby nevyschla. Pokud za dva až tři týdny vyklíčí alespoň tři čtvrtiny semen, má smysl s osivem dále pracovat. Pokud vyklíčí jen polovina, můžete je zkusit vysít hustěji. Je-li ovšem klíčivost menší než 50 %, je lepší koupit nové,  doporučuje pěstitel Jan Prášil.

INSPIRUJTE SE: Vše, co potřebujete vědět o letničkách. Odkud pochází, kdy a kam je sázet, které pěstovat na balkoně…

Výsevu předpěstování gazánií

  • Semena vyséváme rozhozem řídce a mělce do výsevních misek do velmi jemného, vzdušného, prosátého výsevního substrátu.
  • Gazánie klíčí pomalu, proto je nutné dbát na stejnoměrnou vlhkost substrátu, proto můžeme povrch substrátu posypat perlitem.
  • Opatrná zálivka, spíše rosení je předpokladem úspěšného vyklíčení jemných semínek gazánie.
  • Po vzejití drobné rostlinky ve stadiu děložních lístků přepichujeme (přepikýrujeme) do truhlíku na vzdálenost asi 5 cm od sebe.
  • Až za několik týdnů povyrostou, přesadíme je ještě jednou, tentokrát do sadbovačů a vždy po jedné rostlině.
  • Při každém přesazování zkracujeme kořínky asi o jednu třetinu až polovinu.
  • Optimální teplota pro klíčení gazánií je 21 až 24 °C. Po přepikýrování snížíme teplotu na 18 °C ve dne a 12 až16 °C v noci.

Pěstování gazánií

  • Předpěstované sazeničky gazánií vysazujeme ven až po ledových mužích, tedy po 15. až 20. květnu do sponu 30 x 20 cm.
  • Gazánie mají univerzální použití, jsou vhodné do letničkových záhonů, skalek a truhlíků na balkony a terasy. Jedna gazánie je nádherná, ale ve větší skupině jejich krása mnohem lépe vynikne.
  • Základními podmínkami úspěšného pěstování jsou světlé místo na slunci a lehká, dobře propustná půda.
  • Gazánie zářivá miluje plné slunce, zvládne dokonce i úpal, navíc snese občasné opomenutí zálivky a mírné proschnutí substrátu.
  • Zalévejte vždy ráno, tak aby listy přes den oschly, omezíte tak šíření houbových chorob na listech.
  • Při pěstování vnádobách je nutností drenážní vrstva.
  • Gazánie kvetou většinou od června do zámrazu. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů podpoříme bohaté kvetení a neustálé nakvétání nových poupat. Rostlina se nemusí vysilovat tvorbou semen a soustředí se na tvorbu a vývin nových květů. Ve chvíli, kdy květ vadne a kloní se k zemi, jej těsně u trsu odstřihneme nůžkami nebo vyštípneme nehty.

Oblíbené kultivary gazánií

  • Gazánie zářivá Daybreak Red Stripe F1 doroste do výšky 25 cm, má žluté květy s podélnými červenými pruhy. Výjimečná gazánie, nositelka prestižního ocenění Fleuroselect gold medal.
  • Gazánie zářivá Daybreak Rose Stripe F1, letnička s růžovými květy s pravidelnými fialovými pruhy a výškou 25 cm. Má kopinaté, vespod stříbřité listy a kopretinovité jednoduché úbory.
  • Gazánie zářivá New day Clear Orange F1 dosahuje výšky 20 až 25 cm, má pevný kompaktní stonek a jasně oranžové květy bez černého středu.
  • Gazánie zářivá New day Pink F1 je letnička s krásnými růžovými květy s černým kruhem okolo středu.

Zdroje: pěstitel Jan Prášil, cs.wikipedia.org, A-Z encyklopedie zahradních rostlin (Euromedia Group-Knižní klub)


Přečtěte si také