Jak se na podzim postarat o letničkovou louku? Odkvetlé rostliny neodstraňujte!

Možná už byste rádi měli zahradu uklizenou, záhony čisté a připravené na zimní spánek, ale to by byla veliká škoda. Mnohé letničky umí kvést až do prvních mrazíků a najdou se i květiny jako například odolné měsíčky, které neskolí ani menší mrazík a občas dokážou vystrčit rozkvetlou hlavičku i ze sněhové peřinky.

Letničkové louky už určitě nejsou tak krásné jako vplném létě, ale některé znich kvetou neúnavně dál. Například krásenky, které si dávají načas sprvními květy, nám svůj pomalý rozjezd vynahrazují do pozdního podzimu. Stejně tak měsíčky, které umí kvést i vzimě. Ostatní letničky už sice skvetením ustaly, ale i tak by jich bylo škoda.

Proč nevytrhávat odkvetlé letničky

Možná už odkvetly a záhon příliš nezdobí, ale vkaždém případě dozrávají. Většina letniček vytvoří semena, která si můžete sami nasbírat pro výsev vpříštím roce, ale ani pak rostliny nevytrhávejte. Zbylá semínka poslouží ptákům jako vítané zpestření jídelníčku.

Semínka zrostlin sbírejte za suchého počasí, aby vám nezplesnivěla. Nechte je vteplé místnosti doschnout a uskladněte na suchém a tmavém místě, nejlépe vpapírovém nebo plátěném sáčku. Plastové sáčky se pro uskladnění semínek nehodí.

Odstraňte vzrostlý plevel

Možná by se mohlo zdát, že teď na podzim už si letničkové louky nemusíte všímat, ale to není tak docela pravda. Pokud mezi rostlinkami objevíte plevel, který by ještě mohl zvládnout dozrát a vytvořit semena, vytrhněte ho. O jeho vysemenění do půdy přece určitě nestojíte.

Odkvetlé letničky zlikvidujte až na jaře

Teprve na jaře dojde na důkladné čištění půdy letničkové louky. Odkvetlé rostliny vytrháte, a to včetně nově vzešlých letniček, které vyrostly zvypadaných semen. Plochu tedy vyčistíte, zryjete a nově na ni vysejete semena. Ale to až koncem dubna nebo začátkem května.

Letničkové louky a květiny všeobecně, zlepšují naši náladu:


Přečtěte si také