Křídlatka japonská je jeden z nejnebezpečnějších plevelů, má ale léčivé účinky

Návštěvy můžeme rozdělit na zvané a nezvané, vítané i ty, které přímo nahánějí strach. A křídlatka japonská patří k těm nezvaným návštěvníkům, kteří se u vás usadí a nehodlají se svého místa vzdát. Zakročte proti ní rázně a nesmlouvavě!

Křídlatka japonská (Reynoutria japonica, nově Fallopia japonica)

Křídlatce japonské bylo nově přiděleno jméno opletka japonská a sním i nové pojmenování latinské. Zatím se však novinka mezi odbornou veřejností příliš neujala. Proto uvádíme jména obě, ale budeme zatím používat pojmenování původní, mnohem více známé.

Jak poznáte křídlatku japonskou

Vytrvalá rostlina, sčlánkovitě dutými stonky, které vbřeznu vyrůstají zbohatě větvených, silných, podzemních oddenků. Listy mají trojúhelníkový nebo vejčitý tvar čepele, dlouhé až 17 a široké až 12 cm. Vykvétá drobnými, pětičetnými, bílými až nažloutlými květy, od července do září.

Křídlatka se nekontrolovatelně množí

Křídlatka japonská je extrémně rychle se rozrůstající invazivní rostlina, původem ze severovýchodní Asie, zJaponska, Číny a Koreje. Odtud byla vpolovině 19. století dovezena do Evropy jako dekorační keř do zahrad a parků. Odtud se ale začala nekontrolovatelně šířit do volné přírody, kde způsobuje nemalé problémy. Rychlost, sjakou se křídlatka dokáže rozrůstat, je téměř neuvěřitelná. Ačkoliv vnašich středoevropských podmínkách nedozrávají plody křídlatky, úplně jí stačí množení vegetativní pomocí odlomených kousků oddenků. I velmi malé kousky (asi 2 cm) dokážou ve vlhčí zemi zapustit kořeny a vyrůst vnový keř. Během několika týdnů doroste křídlatka do výšky okolo dvou metrů. Roste neuvěřitelnou rychlostí, až 8 cm za den.

Proč se křídlatky musíte rychle zbavit

Pokud tedy křídlatku objevíte na své zahradě, okamžitě ji nemilosrdně zlikvidujte, jinak se jí už nezbavíte. Křídlatka na novém působišti rychle začne vytlačovat původní rostliny a má ktomu dokonalý nástroj. Její kořeny a listový odpad produkují látky, které mají alelopatický účinek. To znamená, že znemožňují růst ostatních rostlin. Křídlatka japonská tak patří mezi sto nejhorších invazivních rostlin světa.

I křídlatka japonská má své dobré stránky

  • Mezi bylinkáři má křídlatka japonská mnohem lepší jméno než mezi zahrádkáři. Využívá se při léčbě boreliózy, má antibiotické účinky, působí jako antivirotikum i antiparazitikum. Pomáhá proti kašli, zánětu průdušek i při astmatu, funguje na posílení imunity i slinivky břišní. Dokonce dokáže snížit hladinu krevního tuku, cholesterolu.
  • Je to také účinný antioxidant, má protirakovinné účinky. Také zastavuje krvácení vtrávicím traktu i vdutině ústní a na druhou stranu brání tvorbě krevních sraženin.
  • Obklady zkřídlatky mají dezinfekční účinky na hnisavé rány, kožní vředy i hemeroidy, stahují špatně se hojící rány a mají i protiplísňové účinky na kůži.
  • Pomáhá při různých ženských obtížích, upravuje potíže při kojení i klimakteriu.
  • Bylinkáři sbírají listy křídlatky, pro využití jako nálevu i čaje a vykopávají kořeny, staré 2–3 roky, nejlépe vlistopadu po opadu listů.

Na našem území roste mnohem více rostlin, které považujeme za invazivní. Některé jsou nebezpečné až extrémně, u druhých však jejich rozpínavost tolik neškodí:


Přečtěte si také