Maklura oranžová je strom, ze kterého padají tenisáky. Jak ho pěstovat?

Už se vám stalo, že vám na hlavu spadl zelený tenisový míček nebo se před vámi povaloval na zemi a tenisové kurty nikde? Možná jste měli štěstí a potkali v našich krajích méně obvyklý strom, na kterém tenisáky rostou. Je to maklura oranžová, kterou si můžete vysadit i na své zahradě, pokud bydlíte v teplejších oblastech.

Maklura oranžová (Maclura pomifera)

Na první pohled nenápadný, středně vysoký strom dorůstající u nás do výšky 5–8 m vás upoutá možná až ve chvíli, kdy se podíváte na zem. Na podzim se kolem jeho kmenu povalují velká plodenství, která vypadají jako tenisové míčky. I velikost bývá shodná! A potkat tento strom vnašich končinách není zdaleka tak nemožné, jak si možná myslíte. Původně pochází ze Severní Ameriky, ale pro svou relativní nenáročnost byl rozšířen i do teplejších oblastí Evropy. I u nás se pěstuje na jihu Moravy (například v lednickém parku a vŽidlochovicích), ale setkat se sním můžete i vpražské zoo.

Plody maklury oranžové

Maklura oranžová roste jako dvoudomý strom, to znamená, že ke zdárnému pěstování plodenství potřebujete rostlinu samčí a samičí. Na druhou stranu, pokud zasadíte pouze samičí strom, plodenství se kupodivu dočkáte také, jen nebudou obsahovat semena. Vzhledem ktomu, že vnašich podmínkách plodenství nedozrávají, tedy ani semena, kterými by se strom mohl množit, postačí vám strom jenom jeden. Plodenství se na stromech objevují od září do října, ale u nás zůstávají pouze zelená, nezralá.

Maklura oranžová ve své domovině

Ve své domovině dorůstá maklura oranžová do výšky až 20 m. Roste jako strom skrátkým kmenem a hustou korunou nebo jako vysoký keř. Tmavě zelené, srdčité až vejčité listy bývají dlouhé až 15 cm a široké až 8 cm. Kůra stromu je okrově hnědá a hluboce rýhovaná. Je zajímavé, že větve maklury rostoucí vně koruny, tedy na slunci, bývají trnité a větve uvnitř koruny, ve stínu, jsou bez trnů. Květy vykvétají obvykle během května až června, zvlášť samčí a samičí na různých rostlinách a bývají opylovány větrem. Kulovitá plodenství váží někdy až 1 kg, ve stadiu úplné zralosti mají žlutooranžovou barvu a obsahují až 300 semen. Plodenství nejsou jedlá! Naopak, bílá šťáva, která zporaněného plodenství vytéká, může způsobit nepříjemnou vyrážku.

Jak pěstovat makluru vnašich podmínkách

Maklury mají rády teplo, proto je vysazujte pouze vníže položených oblastech. Vyžadují také umístění na plném slunci, dobře propustnou půdu a vyšší vzdušnou vlhkost.

Mladé rostliny bývají často poškozovány mrazem, ale naštěstí snášejí hluboký řez až do zdravého dřeva a dobře obrážejí.

Na své zahradě můžete pěstovat i další neobvyklé dřeviny. Kterou si vyberete?


Přečtěte si také