Ocún jesenní vykvétá na podzim fialovými květy. Tenhle tajnůstkář připomíná krokusy

Ocún jesenní patří mezi pěkné tajnůstkáře. V době květu od konce srpna do listopadu nám ukazuje pouze malou část květu, vše ostatní je skryto pod zemí. Na jeho listy a tobolku se semeny si musíme počkat až do jara.

Kdo měl to štěstí a viděl podzimní louku plnou rozkvetlých ocúnů, ten si tuhle nevšední podívanou navždy vryje do paměti. Přitom podzimní ocúny jsou nebývale skromné a odolné rostlinky, které neohromují velikostí ani okázalou barevností, ale něžnou krásou, která si zaslouží náš obdiv.

Ocún jesenní (Colchicum autumnale)

Ocún jesenní je jediný druh ocúnu, který roste celkem běžně i vČesku od nížin až po horská území. Vnížinách najdete ocúny na přistíněných místech, na horách naopak na osluněných stráních. Jinde vEvropě, ale i vzápadní a střední Asii roste dalších asi 100 druhů ocúnů.

Zvláštní životní cyklus ocúnu jesenního

Ocún jesenní je vytrvalá bylina snevelkou podzemní hlízkou uloženou až 15 cm pod povrchem půdy.

Vykvétá od srpna do listopadu, ale nad zemí ukazuje pouze část květu, zbarveného do jemně fialové barvy, tzv. lila. Nad povrch půdy vyrůstá jen asi 10–15 cm dlouhá trubka sšesti okvětními cípy a šesti tyčinkami. Dalších asi 15–20 cm trubky zůstává skryto pod zemí, spolu strojpouzdrým semeníkem. Vdobě květu se ukazuje pouze samotný květ, teprve po opylení se začnou vyvíjet i listy, které však ze země vykouknou až na jaře spolu stobolkou plnou semen, kterou nese silná lodyha.

Ocún je jedovatá i léčivá bylina

Ocún jesenní je prudce jedovatý, obsahuje více než 20 alkaloidů, které se sice využívají pro léčebné účinky, ale jejich správné dávkování je velmi důležité. Smrtelných pro dítě může být pouhých 5 g semen. Otrava se začne projevovat 2–6 hodin po požití, pálením vústech a nevolností, potížemi spolykáním, křečemi vbřiše, zvracením a průjmem. Dochází také kvelkému nutkání na močení a moč bývá spříměsí krve. První pomocí je podání živočišného uhlí a okamžité přivolání lékaře. Otrava ocúnem jesenním je velmi nebezpečná!

Ocún jesenní se využívá i jako léčivka, ale vzhledem kjeho toxickým účinkům nikdy ne vlidovém léčitelství, ale vždy pouze pod dohledem lékaře, nejčastěji při onemocnění dnou.

Lidové názvy ocúnu

Skutečnost, že se květ objevuje na podzim pouze osamoceně, bez doprovodu zelených listů, dala vzniknout mnoha lidovým názvům ocúnů. Běžná jsou pojmenování jako holopanna, naháč nebo naháček, ale i sirotka nebo hacoun.

Některé ocúny kvetou až na jaře

Většina lidí používá zjednodušenou pomůcku, jak rozeznat na první pohled velmi podobné rostliny, ocúny a krokusy (včetně šafránu). Ocúny kvetou na podzim a krokusy na jaře. Ale na to se nedá tak úplně spoléhat. I mezi ocúny se najdou druhy, které vykvétají až na jaře, například ocúnovec jarní (Colchicum bulbocodium).

Jedná se o mrazuvzdornou cibulovinu, která se však vnašich zahradách objevuje pouze zřídka, svůj domov má jižněji vEvropě.

Kdy vysazovat ocúny na záhony

Alespoň vjednom máme rozlišování jarních a podzimních druhů ocúnů jednoduché. Jarní i podzimní druhy se vysazují ve stejný čas, tedy koncem léta – od srpna do poloviny září. Na jednom místě pak vydrží mnoho let a hlízky se ponechávají celoročně vzemi. Dělit trsy a množit ocúny můžete po zatažení listů včervenci.

Cibuloviny mohou na našich zahradách postupně vykvétat téměř po celý rok:


Přečtěte si také