Šafrán je nejdražší koření světa. Nespleťte si ho s mnohem lacinějším saflorem

Kořeněnou, štiplavou i mírně nahořklou chuť šafránu můžete objevit například v dobrých restauracích s orientální kuchyní. Používá se jako koření do rýžových pokrmů, ale i k drůbeži, zelenině, a dokonce si můžete sami upéct i šafránovou bábovku, které šafrán dodá nejen zajímavou chuť, ale i krásnou, zlatooranžovou barvu.

Šafrán, který známe jako jedno znejdražších koření světa, se získává zkvětů šafránu setého. Používají se pouze čnělky šafránu, které se suší a slouží i jako léčivo vorientální medicíně. Šafránem se dokonce barví tradiční textilie.

Šafrán setý (Crocus sativus L.)

Šafrán setý pochází zjižní Evropy a jevelmi blízkým příbuzným šafránů jarních, zvaných mnohem častěji lidově krokus (Crocus vernus), kterése běžně pěstují na našich zahradách. Zatímco krokusy pěstujeme jako okrasné květiny, šafrán je kuturní rostlinou, která se kvůli koření pěstuje od pradávna.

Šafrán setý vykvétá na podzimjemně fialovými, trubkovitými květy, které vsobě ukrývají tři 2–3 cm dlouhé čnělky, pro které se šafrán setý pěstuje. U šafránu setého, na rozdíl od ocúnů jesenních, kterým je na první pohled také velmi podobný, vyrůstá zpodzemní cibulky květ a zároveň i velmi úzké, čárkovité listy.

Koření, kterého je stále jako šafránu

Šafrán pro sběr čnělek se pěstuje vÍránu, vjižní Francii, severní Africe i vLatinské Americe. Čnělky se stále sklízejí pouze ručně! Na 1 kg vzácného koření je potřeba odštípnout přes 100 tisíc těchto čnělek. Šafrán je oblíbený především vorientální, francouzské, latinskoamerické a španělské kuchyni.

Šafrán vléčitelství a orientální medicíně

Šafrán využívali egyptští a římští lékaři už ve starověku kléčení zažívacích potíží i klepšímu hojení povrchových ran. Léčily se jím křeče, horečky, nachlazení i nespavost, využíval se jako sedativum i opiát.

Jsou známé účinky šafránu na kardiovaskulární systém, využívá se ho při léčbě únavy i depresí, působí jako afrodiziakum, mírní premenstruační syndrom a vneposlední řadě je šafrán přírodním lékem proti rakovině.

Pozor na levnější náhražku, saflor

Zdovolených si lidé často přivážejí šafrán jako zajímavý suvenýr, ale musí si dát pozor na levnější náhradu šafránu, tedy saflor.

Saflor neboli světlice barvířská (Carthamus tinctorius) je rostlina zčeledi hvězdnicovitých, která se používá jako náhražka šafránu. Říká se jí také turecký šafrán. Je to vysoce medonosná rostlina, pěstovaná i pro lisování kvalitního oleje. Můžete ji občas spatřit i u nás, na polích, především na jižní Moravě.

Další články o exotickém koření:


Přečtěte si také