Šípky plodových růží jsou plné vitaminu C. Připravíte z nich čaj, šťávu, sirup i marmeládu

Růže svraskalá a růže dužnoplodá, tedy plodové růže, jsou stejně krásné jako všechny ostatní okrasné růže, ale na podzim vás překvapí obrovskými šípky, které využijete v kuchyni. Samozřejmě si z nich můžete vytvořit i nádherné podzimní dekorace.

Oblíbené červené šípky v naprosté většině sbíráme v přírodě z keřů šípkové růže (Rosa canina). Jsou krásné i zdravé, to se o nich všeobecně ví, ale na zahradách můžeme pěstovat i plodové růže, z nichž nejznámější jsou růže svraskalá a růže dužnoplodá. Obě se pěstují tradičně v zemích jižní Evropy, kde z nich připravují vynikající sirupy a marmelády, ale vaří se z nich i různé omáčky.

Pro vysoký obsah vitaminu C se tyto šípky využívají i v léčitelství. Ve 100 gramech čerstvých plodů ho bývá až 1 250 miligramů, což je skutečně obrovské množství. Šípky plodových růží dále obsahují provitamin A, vitaminy B a K, pektiny, třísloviny a minerály a samozřejmě i cukry.

Čaj připravený z těchto šípků zlepšuje imunitu a pročišťuje organismus. Přispívá ke správné funkci metabolismu, srdce i cév a funguje i proti nespavosti. Šípky dužnoplodých růží můžete využít všude tam, kde v receptu najdete šípky obyčejné růže šípkové.

Šípky plodových růží jsou skutečně obrovské a na podzimních dekoracích jim to moc sluší.

Růže svraskalá (Rosa rugosa)

Pochází z východní Asie, odkud byla v polovině 19. století dovezena do Evropy. V jižních evropských státech se dokonce natolik rozšířila do volné přírody, že je tam považována za invazivní rostlinu. V našich podmínkách se ve volné přírodě vyskytuje pouze příležitostně a za problematickou rostlinu se tedy nepovažuje. Na zahradě se však růže svraskalá ráda množí rozrůstáním kořenů a musí se pravidelně ve svém šíření omezovat.

Růže svraskalá tvoří keře, které dorůstají do výšky asi 2 metry. Nevyžaduje žádnou speciální půdu, dobře roste i v půdě písčité a málo úrodné. Je odolná vůči mrazu i suchu, dobře snáší přímé sluneční paprsky i umístění v polostínu. Kvete od června až do zámrazu nádhernými květy v barvě nejčastěji ostře růžové, někdy i červené nebo bílé.

Šípky růže svraskalé jsou až 4 centimetry velké, kulovité, oranžově červené a na keři dozrávají postupně.

Růže dužnoplodá (Rosa villosa, syn. Rosa pomifera)

Můžete ji znát i pod jmény růže měkká nebo jablíčková růže. Pochází z jižní Evropy, Kavkazu, Turecka a Íránu. Ráda a často se šíří ze zahrad do volné přírody, ale u nás je její výskyt poměrně malý.

Dorůstá do výšky 1,5 až 2,5 metru a vytváří keře s obloukovitě sehnutými pruty. Květy jsou v naprosté většině růžové, samosprašné, vykvétají v červnu a červenci a často je navštěvují včely. Tmavočervené šípky s malými ostny i zcela hladké bývají velké asi 3 centimetry a po dozrání, nejčastěji v září, rychle měknou.

Růže dužnoplodá je odolná vůči mrazu. Nejlépe se jí daří na slunném stanovišti ve vápnité a přiměřeně vlhké půdě. Je naprosto nenáročná.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/R%C5%AF%C5%BEe_m%C4%9Bkk%C3%A1; http://www.ekozahrady.com/rosa_rugosa.htm

Pokud nemáte po ruce šípky plodových růží, využijte pro své tvoření i šípky obyčejné šípkové růže. I ty vypadají nádherně!


Přečtěte si také