reklama

Škumpa orobincová má na podzim krásné listy i plody, ale pozor, aby se nerozrostla do celé zahrady

Simona Sedláčková
16. září 2021
Nepříliš vysoký zdobný strom nebo keř býval často vysazován do parků a moderních zahrad, jelikož se na podzim jeho listy výrazně zbarví. Škumpa je sice krásná, ale má jednu velkou nevýhodu. Pokud se pravidelně nehlídá její samovolné šíření po okolí, brzy svými kořenovými výmladky zaplevelí celý prostor.
reklama

Škumpa orobincová (Rhus typhina)

Na první pohled vás ani nenapadne, že nevysoký okrasný stromči keř sdekorativními listy může být tak rozpínavý. Zjeho kořenů vyrůstají nové rostliny stakovou rychlostí, že se člověknestačí divit. Na druhou stranu bychom se krásy této dřeviny neměli jen tak lehce vzdávat. Jen je důležitéjejí množení hlídat a brzdit. Stačí kolem škumpy orobincové pravidelně sekat trávu, a sní i mladé výhony škumpy.

Jak poznáte škumpu orobincovou

Roste ve tvaru keře nebo stromuvysokého 2–10 m. Má šedavou borku a hnědě chlupaté mladé výhony, starší větve pak olysávají. Je to dřevina opadavá, na jaře na ní začínají rašit až 50 cm dlouhémnohojařmé listy saž 31 malými, pilovitými lístky.

Na koncích větví vykvétají drobné květynahloučené vpalicových latách. Samčí květy jsou světle zelenéa samičí červené. Na podzim se na stromech objevují nápadná plodenství, která zůstávají na větvích dlouho do zimy.

Na podzim je škumpa orobincová nejkrásnější

Na jaře a vlétě je škumpa orobincová docela obyčejný strom či keř, ale spřicházejícím podzimem se začíná proměňovat soslnivou krasavici. Listy se začínají vybarvovat do jasně žluté, oranžové a zářivě červené barvy a ve stejnou dobu začínají dozrávat i růžovočervená plodenství. Plodenství pak zůstávají i na již zcela holých větvích dlouho do zimy.

Proč je škumpa orobincová nebezpečná

Keř se dokáže šířit sneuvěřitelnou rychlostí, proto je dobré ji vysazovat pouze do míst, kde se o ni budeme dobře starat a nedovolíme jejím kořenovým výmladkům šíření po okolí.

Škumpa orobincová může způsobovat však i další problém. U citlivějších jedinců může kontakt se škumpou způsobovat zčervenání a záněty pokožky. Je také jedovatá, ale nemá takové plody, které by někoho lákaly kochutnání.

Vpřírodě celého světa se vyskytují rostliny, které se šíří rychleji, než je zdrávo. Některé rostou i u nás:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama