reklama

Rozčepýřené chomáčky na růžích jsou domečky pro larvy žlabatek. Přečkají v nich zimu

Simona Sedláčková
24. srpna 2021
Záhadné hálky, nadýchané chomáčky na keřích šípkových růží, jsou ve skutečnosti šikovně vybudované komůrky pro narození potomků žlabatek. Žlabatka je býložravý hmyz, který žije parazitně, nejčastěji právě na růži šípkové.
reklama

Hmyz, který se celý život pohybuje venku v přírodě, musí čelit rozmarům počasí i predátorům, a tak potřebuje nějaké zázemí alespoň pro své potomky, aby se mohli vklidu vyvíjet. Pro žlabatky růžové to vymyslela příroda velmi šikovně. Rostlinám nijak významně neškodí, jen je využije, a podle mnohých vlastně i ozdobí krásnou hálkou – bedeguárem.

Žlabatka růžová (Diplolepis rosae)

Žlabatky jsou drobný černý blanokřídlý hmyz sčervenohnědým zadečkem a žlutočernýma nohama. VEvropě se vyskytují hojně, obývají světlé smíšené lesy, parky i zahrady, kde rostou šípkové růže, ale mnohdy se vyskytují i na zahradních odrůdách růží.

Kmnožení samičky nepotřebují samečky a ve skutečnosti se samečků také líhne jen velmi málo. Žlabatky se množí partenogeneticky, tedy bez oplození. Larvy žlabatek se vyvíjejí vhálkách, tzv. bedeguárech, které bývají velké až 6 cm. Vypadají jako nadýchané, mechové kuličky na vrcholech větví nebo méně často i listech růží. Jsou tvořeny hojivými pletivy rostliny a vznikají působením slin larev při okusování růže. Uvnitř hálky je několik komůrek, ve kterých se žlabatky vyvíjejí.

Koncem léta hálka zaschne a vytvoří výborně tepelně izolovaný prostor pro žlabatky, které vhálce přečkají celou zimu.

Využití bedeguárů vlidovém léčitelství

Bedeguáry využívali lidoví léčitelé ve středověku proti černému kašli a také se jimi léčilo průjmové onemocnění hospodářských zvířat.

Žlabatka občas nebydlí sama

Někdy se vhálce žlabatky vyvíjejí i potomci krásenky šípkové (Torymus bedeguaris). Je to další parazit, ovšem tentokrát se jedná o drobný hmyzparazitující na žlabatce. Umí proniknout svým kladélkem do hálky a tam napadne larvu žlabatky.

Přečtěte si i další zajímavosti ze života hmyzu:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama