reklama

Zářivé gazánie rozsvítí i vaši zahradu. Právě teď je správný čas na výsev této letničky

Lenka Valjentová
19. března 2022
Určitě už jste je u někoho na zahradě nebo pod okny obdivovali. Nádherné záři květy gazánie zářivé si můžete užít v létě, ale aby se to stalo, vysévat je musíte už teď, nejpozději v dubnu. Letní květina ukazuje své květy jasných barev pouze za plného slunce. Když je podmračené počasí, prostě je neotevře.
reklama

Teď v předjaří vyséváme pomalu rostoucí rostliny s dlouhou vegetační dobou, které se nedají pěstovat z přímých venkovních výsevů. Brzký výsev semen vyžaduje i celá řada květin jako například kouzelná letnička jménem gazánie zářivá.

Gazánie pochází z jižní Afriky, nejčastěji pěstovaná je gazánie zářivá (Gazania rigens). V původní domovině a teplých krajích je to trvalka. Vyžaduje poměrně vysoké teploty a je silně citlivá na mráz, proto ji u nás můžeme pěstovat pouze jako letničku.

Květy gazánií

Květy gazánií v jasných žlutých a oranžových barvách slunce na záhonu skutečně září. Barevná škála gazánií je ale daleko širší, existují kultivary bílé, červené, růžové, dokonce dvoubarevné a podélně pruhované. Květ gazánie je astrovitý, připomíná gerberu nebo kopretinu. Květy jsou citlivé na sluneční svit. Pokud je zataženo a prší, neotevřou se. Zavírají se nejenom za špatného počasí, ale i večer na noc. Stejně reagují po uříznutí a přenesení do vázy, k řezu se proto nehodí.

Listy gazánií

Letnička vytváří přízemní růžici kopinatých listů. Zajímavým jevem je u gazánií hetrofylie (různolistost), tzn. že listy na jedné rostlině můžou být štíhlé a kopinaté, laločnaté ale i hluboce laločnaté. Často jsou na rubu stříbřité a plstnaté, co je obrana rostliny proti přílišnému odpařování vody.

7 pravidel výsevu a předpěstování gazánií

 1. Semena vyséváme rozhozem řídce a mělce do výsevních misek do velmi jemného, vzdušného, prosátého výsevního substrátu.
 2. Gazánie klíčí pomalu, proto je nutné dbát na stejnoměrnou vlhkost substrátu, proto můžeme povrch substrátu posypat perlitem.
 3. Opatrná zálivka, spíše rosení je předpokladem úspěšného vyklíčení jemných semínek gazánie.
 4. Po vzejití drobné rostlinky ve stadiu děložních lístků přepichujeme (přepikýrujeme) do truhlíku na vzdálenost asi 5 cm od sebe.
 5. Až za několik týdnů povyrostou, přesadíme je ještě jednou, tentokrát do sadbovačů a vždy po jedné rostlině.
 6. Při každém přesazování zkracujeme kořínky asi o jednu třetinu až polovinu.
 7. Optimální teplota pro klíčení gazánií je 21 až 24 °C. Po přepikýrování snížíme teplotu na 18 °C ve dne a 12 až16 °C v noci.

7 zásad pěstování gazánií

 1. Předpěstované sazeničky gazánií vysazujeme ven až po ledových mužích, tedy po 15. až 20. květnu do sponu 30 x 20 cm.
 2. Gazánie mají univerzální použití, jsou vhodné do letničkových záhonů, skalek a truhlíků na balkony a terasy. Jedna gazánie je nádherná, ale ve větší skupině jejich krása mnohem lépe vynikne.
 3. Základními podmínkami úspěšného pěstování jsou světlé místo na slunci a lehká, dobře propustná půda.
 4. Gazánie zářivá miluje plné slunce, zvládne dokonce i úpal, navíc snese občasné opomenutí zálivky a mírné proschnutí substrátu.
 5. Zalévejte vždy ráno, tak aby listy přes den oschly, omezíte tak šíření houbových chorob na listech.
 6. Při pěstování vnádobách je nutností drenážní vrstva.
 7. Gazánie kvetou většinou od června do zámrazu. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů podpoříme bohaté kvetení a neustálé nakvétání nových poupat. Rostlina se nemusí vysilovat tvorbou semen a soustředí se na tvorbu a vývin nových květů. Ve chvíli, kdy květ vadne a kloní se k zemi, jej těsně u trsu odstřihneme nůžkami nebo vyštípneme nehty.

Oblíbené kultivary gazánií

 • Gazánie zářivá Daybreak Red Stripe F1 doroste do výšky 25 cm, má žluté květy s podélnými červenými pruhy. Výjimečná gazánie, nositelka prestižního ocenění Fleuroselect gold medal.
 • Gazánie zářivá Daybreak Rose Stripe F1, letnička s růžovými květy s pravidelnými fialovými pruhy a výškou 25 cm. Má kopinaté, vespod stříbřité listy a kopretinovité jednoduché úbory.
 • Gazánie zářivá New day Clear Orange F1 dosahuje výšky 20 až 25 cm, má pevný kompaktní stonek a jasně oranžové květy bez černého středu.
 • Gazánie zářivá New day Pink F1 je letnička s krásnými růžovými květy s černým kruhem okolo středu.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama