Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Orlíček je něžná kráska s povahou plevele

Druhů orlíčku je jako máku.
Vydáno: 20.05.2014
Orlíčky jsou trvalky i dvouleté rostliny
Autor: Thinkstock Orlíčky jsou trvalky i dvouleté rostliny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krémová, bílá, světlounce růžová, sytě růžová, fialová, modrofialová – takovou barvu květů má rod rostlin zvaný orlíček (Aquilegia). V Česku najdete na desítky druhů, botanických je jich popsáno 120, přírodních kříženců i zahradních kultivarů dosud známe několik tisíc a stále přibývají nové.

Samozřejně ho můžete zakoupit jako sazenici v zahradnictví, ale nejlepší je si vyrýt rostlinku u někoho na zahradě. Pokud se vám ujme, můžete si být jistí, že pokud ho necháte, záhy se vám rozleze po celé zahradě. Tak je vitální.

 

Orlíčky patří do čeledi pryskyřníkovitých
Autor: Thinkstock Orlíčky patří do čeledi pryskyřníkovitých

Orlíčky jsou docela vysoké rostliny, štíhlé stonky dosahují až jednoho metru, zpravidla však kolem 25–55 centimetrů. Daří se jim na slunci i v polostínu. Potřebují půdu bohatou na živiny s dostatečnou závlahou, když to ale nedostanou, uskromní se a přežijí i s málem. Orlíček vám obohatí skalku, ale můžete ho vysázet třeba i do smíšeného záhonu k růžím, protože bohatě kvete v květnu a červnu, zatímco růže jdou v květnu teprve opatrně do květu, naopak ale vydrží kvést až do prvních mrazů na podzim. Takže se akorát vystřídají. Po odkvětu stonek rostliny odstřihnete a u země vám zůstane hezký zelený koberec z listů. Orlíček vám udělá radost i ve váze.

Barva květů u orlíčku sahá od bílé přes růžovou až po fialovou Foto: Thinkstock

Barva květů u orlíčku sahá od bílé přes růžovou až po fialovou. Foto: Thinkstock

(mar)

Článek je zařazen v:
Reklama