Zahrada

11. září 2019 14:00

Lenka Valjentová

Ostropestřec mariánský: Jak vypěstovat pichlavou léčivou rostlinu a dopřát játrům přírodní detox

Ostropestřec mariánský, obří ostnatá rostlina na první pohled připomínající obyčejný bodlák, se u nás se pěstuje na zahradách jako okrasná letnička a zázračná léčivka v jednom. Ostropestřec je obr nejen velikostí a dekorativností, ale zejména léčivými účinky na játra. Jeho semena se používají u všech druhů onemocnění jater, na podporu tvorby a vylučování žluče, pomáhá i při nízkém krevním tlaku nebo při silných bolestech hlavy a migrénách. A stejně ja

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum), především jeho semena, obsahuje cukry, tuky, bílkoviny, silice, aminokyseliny a hlavně tolik ceněný silymarin – soubor účinných látek, zejména flavonolignanů, který je účinným pomocníkemjaterpři zneškodňování škodlivin, jako jsou chemické přídavky v potravinách, léky, alkohol, ale i toxické látky z hub či virové infekce.

Ostopestřec mariánský účinky

  • Silymarin působí proti ztučnění jater (steatóze), vede ke zlepšení metabolismu jaterních buněk, podporuje regeneraci jaterní tkáně a je výrazným antioxidantem – odstraňuje z těla volné radikály.
  • Semena se tak používají jako podpůrná terapie hlavně u všech chorob jater a na podporu tvorby a vylučování žluče.
  • Ostropestřec mariánský je důležitý přidetoxikaci organismu, je to velmi efektivní přírodní bič na jedy a toxiny.
  • Pomáhá také při poruchách krevního oběhu, při nízkém krevním tlaku, tonizuje cévy, příznivě působí na onemocnění srdečního a oběhového systému.
  • Osvědčil sepři úporných bolestech hlavy a migréně, pomáhá při stresu, úzkosti a únavě.

Ostropestřecrizika

I když je silymarin bezpečný, nedoporučuje se podávat dětem do 5 let, těhotným a kojícím ženám. Ještě než se rozhodneme ostropestřec užívat, měli bychom se ujistit, že neužíváme lék se silymarinem, který nám předepsal lékař. Mohlo by dojít k jeho zbytečné kumulaci v těle. Během užívání silymarinu se snažíme vyhýbat alkoholu.

Ostropestřec mariánský semena

Semena (musíme dávat pozor, aby nebyla žluklá) se užívají celá, mletá či drcená v nálevu, odvaru, olejovém nebo alkoholovém extraktu.Nálevy a odvary mají účinky slabší, protože složky silymarinu jsou špatně ve vodě rozpustné. Aby se semena ostropestřce správně vyluhovala, musí se nejdříve rozdrtit nebo rozemlít, klidně i na prášek.

Ostropestřec čaj

V nálevu ani odvaru připravených zcelých semen se všechny tělu prospěšné látky dokonale nevyužijí, což ale neznamená, že by neměly léčivé účinky žádné. Odvar z celých semen se připravuje ze 2 lžiček ostropestřce, které zalijeme 200 ml studené vody a přivedeme k varu, vaříme asi 20 minut (minimálně 15 minut). Necháme částečně zchladnout a buď scedíme, nebo pijeme i se semeny. Pro lepší vstřebání silymarinu je vhodné pít čaj s jídlem nebo bezprostředně po jídle.

Ostropestřecový olej

Nejúčinnější olej se získává lisováním semen, doma si olej můžeme připravit macerací drcených, co nejvíc rozmělněných semen ostropestřce mariánského v oleji slunečnicovém nebo olivovém.

Drcená semena (1 díl) dáme do oleje (4 díly) a necháme macerovat přibližně dva týdny. Pak přefiltrujeme přes husté sítko nebo kávový filtr. Uchováváme v dobře uzavřené tmavé lahvi na chladném místě. Olej užíváme jako lék, ale také jím můžeme ochucovat třeba zeleninové saláty. Jako prevence se užívá 1 lžíce oleje denně.

Na játra blahodárně působí i olejové koupele, i když účinek není tak silný jako při vnitřním užívání. Do vany dáme 5–7 lžic oleje. Čím déle v lázni zůstaneme, tím lépe; nejméně 15 minut, nejvíc 45 minut. Koupel je vhodná také při hemoroidech a některých gynekologických problémech.

Ostropestřec domácí tinktura

Skleněnou nádobu naplníme do poloviny namletými nebo podrcenými semeny ostropestřce mariánského. Zalijeme dvojnásobným množstvím čirého vysokoprocentního alkoholu nebo lékárenského lihu. Necháme macerovat minimálně dva týdny. Potom scedíme přes husté sítko. Nalijeme do lahviček, nejlépe ztmavého skla. Užívá se 2x až 3x denně 30 kapek, což je jedna lžička. Pomáhá při stresu, úzkosti, nervozitě, únavěa vyčerpání.

Ostropestřecdetoxikační kúra

Detoxikační kúra nám prospěje na jaře a na podzim, protože játra jsou jak v zimě, tak i v létě značně zatěžovaná a jejich dokonalé fungování je pro zdraví naprosto zásadní.

  • Na nálev zalijeme 1 lžičku rozdrcených nebo namletých semen 200 ml vroucí vody, zakryjeme a necháme 20 minut vyluhovat, pak scedíme.
  • Nálev z ostropestřce se jako detoxikační kúra pije teplý po malých doušcích ráno na lačný žaludek těsně před snídaní, pak před obědem a večer hned po večeři.
  • Semena je také možné rozemlít a denně užívat 1–2 lžičky prášku například v jogurtu nebo medu. Důležité je rozemlít vždy jenom množství určené k okamžité spotřebě.
  • Při detoxu užíváme ostropestřec mariánský tři týdny. Během kúry nesmíme vypít ani kapku alkoholu!

Podle zvěrokruhu děláostropestřecdobře Lvům

Protože jsou lidé narození ve znamení Lva nadmíru ctižádostiví a pořád jedou na plný plyn, rádi si dopřejí dobré jídlo a skleničku alkoholu taky neodmítnou, trápí je mnohé civilizační choroby, především potíže se srdcem, játry a trávením obecně, které souvisejí se stresem a nedostatkem odpočinku. Ideální bylinkou pro Lvy, která efektivně a přírodně řeší jejich problémy sjátry a žlučníkem, jeostropestřec mariánský, prospívá jim taky koriandr setý a libečeklékařský.

10 pravidel pěstování ostropestřce mariánského

  1. Ostropestřec mariánský je statná ostnatá rostlina, na první pohled takřka nerozeznatelná od obyčejného bodláku. Pochází ze středomořských teplých oblastí, u nás se pěstuje především na zahrádkách jako okrasná letnička a zázračná léčivka v jednom.
  2. Ostropestřec dorůstá impozantní výšky 150–200 cm a je charakteristický svým červenofialovým až purpurovým bodlákovým květenstvím a tuhými ostnitými listy sbílými skvrnami. O nich se podle legendy říká, že vznikly zmateřského mléka Panny Marie a dodaly bylině její zázračné léčivé účinky.
  3. Díky dlouhým a ostrým ostnům na listech ochrání ostropestřec nejen zeleninovou zahrádku před škůdci i nezvanými hosty. Jako okrasná rostlina vynikne na místech, kam moc často nechodíme. Hlavně před ní musíme chránit děti, aby se o její ostny neporanily!
  4. Ostropestřec mariánský je doma ve Středomoří, má tedy rád dostatek tepla a slunečních paprsků. Na zahradě mu proto vybereme slunné a před větrem chráněné místo. Vyhovuje mu dobře propustná hlinitá, mírně vápnitá půda. Špatně snáší kyselé půdy.
  5. Semena vyséváme přímo na záhon do řádků vzdálených od sebe 50 cm a do hloubky 2–3 cm mezi 25. březnem a 25. dubnem, když teplota půdy dosáhne minimálně 5 °C. Klíčení trvá přibližně tři týdny, ale tuto dobu můžeme zkrátit skoro o polovinu, když semena před výsevem namočíme na několik hodin do teplé vody.
  6. Ostropestřec mariánský je hodně náročný na prostor, přízemní růžice listů může mít v průměru až 85 cm. Vzešlé rostlinky proto vyjednotíme na vzdálenost nejméně 50 cm. Brzy vyroste statná ostnatá rostlina, kterou hlavně v prvních fázích růstu okopáváme a odplevelujeme. Zalévat ani hnojit příliš nepotřebuje.
  7. Ostropestřec mariánský kvete celé léto od července do září. Když se na květech začíná objevovat bělavé chmýří, nastane čas pro sběr léčivých semen. Semena (zdroj ceněného silymarinu) jsou šedohnědé nažky sbílou chocholkou se sbírají krátce před úplným dozráním. Dozrávání nažek signalizují bílé chocholky, které se objevují vhorní části úboru.
  8. Semena jsou lákavou pochoutkou pro mnohé ptáky, kteří si je vyzobávají a mohou nás tak připravit o očekávanou úrodu.
  9. Zralé úbory odstříháváme zahradnickými nůžkami. Nezapomeňme na kvalitní kožené rukavice, abychom se neporanili o ostny. Vyčištěné nažky sušíme vtenké vrstvě na větraném místě ve stínu. Semeno je olejovité, oplodí hořké chutí a téměř bez zápachu.
  10. Stejně jako jiné bodláky může být ostropestřec až nepříjemně invazivní. Proto musíme zralá semena včas sklidit, než se rozlétnou po celé zahradě i širokém okolí.

Historie ostropestřce mariánského

  • Starořecký lékař Dioskorides doporučoval semeno ostropestřce proti hadímu uštknutí.
  • Římský léčitel Plinius využíval šťávu z rostliny na podporu činnosti žlučníku a léčil jí potíže s trávením.
  • Největší oblibě se ostropestřec mariánský těšil v 16. století, když byl víceméně lékem na všechny problémy s trávením, hlavně s játry a žlučníkem. Dokonce se používal na léčení moru.
  • V 17. století bylinář Culpeper předepisoval ostropestřec při žloutence.
  • Až v minulém století se opět dostal na výsluní zájmu, protože v roce 1968 izolovali němečtí vědci ze semen ostropestřce silibinin, silidianin a silikristin – látky, jimž dnes souhrnně říkáme silymarin, který jenejúčinnějším rostlinným lékem při onemocnění jater.

Mohlo by vás ještě zajímat:


Přečtěte si také