Zahrada

7. června 2021 14:00

Simona Sedláčková

Pablen kraňský je jedovatý a zároveň léčí. Kvete do konce června v bukových lesích

Léčivou a zároveň prudce jedovatou rostlinu s podivným českým jménem pablen kraňský najdete nejčastěji ve vlhčích bukových lesích. Pokud ji chcete vidět kvést na vlastní oči, je třeba vyrazit do lesa do konce června. V lesích totiž nemusíte sbírat jenom houby, ale můžete se tam taky potěšit pohledem na nádherně rozkvetlé louky a mýtiny.

Pableny patří do čeledi rostlin lilkovitých, které rostou vEvropě i vAsii, ale vČeské republice můžete potkat jenom jediný z6 známých druhů, pablen kraňský. Jeho původní domovinou je jižní Evropa, později se rozšířil na pruh území, který se táhne od Alp přes Karpaty až do západní části Kavkazu. Knám přicestoval jako léčivá rostlina, ze zahrad se dostal do volné přírody, kde zplaněl a nyní ho můžete potkat zejména vbukových lesích, ale i ve starých zahradách kolem hospodářských stavení vblízkosti kompostů.

Pablen kraňský (Scopolia carniolica)

Vytrvalá bylina, vysoká asi 20–60 cm, vykvétá od konce dubna do června. Květy vyrůstají jednotlivě, zúžlabí horních listů. Zvonkový pětičetný kalich je dlouhý asi 1,5–2 cm a má hnědofialovou barvu, uvnitř je nazelenalý. Po odkvětu se na rostlině vytvoří kulovité tobolky se semeny, ale těmi se pablen rozmnožuje jen málokdy. Většinou se množí vegetativně, rozrůstáním oddenku a jeho úlomky. Pokud se o množení pablenu semeny chcete pokusit, vysévají se od srpna do října.

Jak pěstovat pablen kraňský

Rostlinu můžete pěstovat jako půdopokryvnou ve stínu pod stromy a keři. Vyžaduje vlhčí, dobře propustnou a na živiny bohatou půdu. Pablen můžete i přihnojovat, ale není to nijak nutné.

Pablen kraňský vlidovém léčitelství

Silně jedovatá rostlina, jako je pablen kraňský, patří do rukou jenom velmi zkušených léčitelů. Obsahuje alkaloidy, jako je atropin, skopolin, skopolamin, cholin, cuscohygrin nebo hyoscyamin. Toxická je celá rostlina, ale nejvíce oddenek, lodyha trochu méně. Látky obsažené vpablenu kraňském působí již ve velmi malých dávkách a ovlivňují činnost hladkého svalstva, používají se proti křečím a snižují žaludeční nevolnost. Ve větší koncentraci pak působí jako halucinogen a blokují paměť.

Vydejte se do jarní přírody na procházku a dobře se kolem sebe dívejte:


Přečtěte si také