Plicník posiluje plíce, podporuje trávení a hojí kůži. Jak využít jednu z prvních jarních bylin?

Jednou z prvních léčivých rostlin, kterou můžeme na jaře sbírat ve volné přírodě, je plicník lékařský, jehož krásné květy jsou nejprve růžové a po opylení se změní na modré či fialové. Už jeho název naznačuje, že pomáhá při chorobách plic, především při kašli, protože uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání, ale taky podporuje správné trávení a umí hojit rány, a dokonce i ty zanícené.

Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis) je půvabná drobnější rostlina, která dorůstá do výšky zhruba 25 cm. Krásné pětičetné květy se objevují zhruba od března do konce dubna a jsou nejprve růžové, po opylení se změní na modré či fialové ve všech odstínech. Zajímavé jsou i vejčité listy, které mají zpravidla světle skvrnité listy.

Plicník u nás běžně roste v lesích listnatých, smíšených a lužních, na okrajích lesů a v křovinách s vlhčí a hlubokou půdou, kde často tvoří bohatý porost. Daří se mu od nížin po podhůří.

Co a jak sbírat z plicníku lékařského

  • Sbírá se kvetoucí nať od března do dubna nebo později, zhruba dva týdny po odkvětu, jen listy, když jsou dostatečně velké. Plicník je brzy zjara nejúčinnější.
  • Plicník, květy i listy, sušíme rychle hned po sběru rozprostřený na sítu nebo papíře na stinném a hlavně vzdušném místě. Při sušení umělým teplem by teplota neměla překročit 40 °C.
  • Při sušení bylinu opatrně převracíme, aby bylo sušení rychlejší a plicník si zachoval původní zbarvení. Při pomalém sušení bylina zčerná.
  • Správně usušená bylina je bez pachu a má hořce slizovitou chuť.
  • Usušený plicník – květy a listy odděleně – skladujeme v dobře uzavřené nádobě, nejlépe na suchém a temném místě s teplotou do 25 °C.

Účinky plicníku lékařského

Kvetoucí nať a listy plicníku lékařského obsahují mj. vitamin C, kyselinu křemičitou, třísloviny, slizy, saponiny, třísloviny, flavonoidy (antioxidační quercetin a alantoin), pyrolizidinové alkaloidy, organické kyseliny (stearová, myristová) a další účinné látky.

„Plicník lékařský má přirozeně antibiotické, protizánětlivé, dezinfekční a svíravé účinky, především pomáhá při onemocněních plic, usnadňuje odkašlávání, podporuje správné trávení, zvyšuje krevní srážlivost, působí mírně močopudně a svíravě, uvádí bylinkář Martin Kolár a dodává: „Přes všechny léčivé vlastnosti bychom plicník neměli používat déle než dva až tři týdny! Nedoporučuji ho dětem, těhotným i kojícím ženám a lidem s vysokou sedimentací.

Na co je dobrý plicník

„V tradiční lidové medicíně se léčivých schopností plicníku lékařského využívá k léčbě problémů plic – název byliny údajně vznikl podle toho, že listy připomínají nemocné plíce – a dýchacích orgánů, jako jsou hlavně kašel (i černý), astma, zánět průdušek nebo tuberkulóza, dokonce se prý kdysi používal k léčbě dýmějového moru. Je vhodný pro kuřáky, pomáhá i při zánětech dutiny ústní. Plicník pomáhá při nadýmání, plynatosti a průjmu, někomu při kocovině, doporučuje bylinkář. Zevně pomáhá při hojení krvácejících i zanícených ran, pozitivně působí na řadu kožních onemocnění včetně popálenin, vředů, hemoroidů a ekzémů.

Čaj z plicníku proti kašli

Ingredience

  • 1 lžička sušeného plicníku lékařského
  • 150 ml horké vody

Příprava

Bylinu zalijeme horkou vodou, zakryjeme a necháme 15 až 20 minut vyluhovat. Scedíme.

Užívání

Nálev je dost hořký, můžeme ho osladit medem. Čaj pijeme pomalu po doušcích třikrát denně. Pomáhá především při kašli, zahlenění, dýchacích nebo trávicích potížích. Neměl by se pít déle než tři týdny.

Čajová směs pro zdravé plíce

Ingredience

Příprava

Byliny smícháme, dvě rovné lžíce odebereme a zalijeme horkou vodou, přikryté necháme asi 12 minut vyluhovat. Čaj scedíme.

Užívání

Toto množství vypijeme během dne, nejlépe třikrát denně po třetině množství. Čaj pijeme nejdéle dva týdny.

Inhalace na uvolnění dýchacích cest při kašli a rýmě

Ingredience

  • 2–3 lžíce sušeného plicníku lékařského
  • 1 lžička máty peprné
  • 500 až 700 ml vroucí vody

Příprava

Byliny zalijeme vroucí vodou, zakryjeme pokličkou a necháme asi 10 minut vyluhovat.

Užití

Pokličku sejmeme, nakloníme se opatrně nad nádobu, hlavu překryjeme velkým ručníkem, ať neuniká teplo, a páru vdechujeme nosem.

Plicník v kuchyni

Plicník můžeme na jaře použít jako jedlou bylinku. Čerstvá kvetoucí nať se dá v malém množství použít do salátů, dá se dobře kombinovat s hlávkovými a listovými saláty (kozlíček polníček, rukola, šťovík), okurkami, rajčaty nebo ředkvičkami. Květy jsou i s dalšími jarními jedlými květy (podběl, fialka, sedmikráska, petrklíč) hezkou ozdobou salátů a dalších jídel.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, cs.wikipedia.orgbylinkovo.cz


Přečtěte si také