Zahrada

1. listopadu 2023 07:00

Simona Sedláčková

Kde spadané podzimní listí shrabat, kde ho nechat ležet a kam s ním

Podzim je snad barevně nejkrásnější období právě díky listům stromů, které se pyšní tolika odstíny barev, až oči přecházejí. Ale… pak přijde ten okamžik, kdy se poslední list pomalu snese z koruny stromu k zemi a my začneme přemýšlet, jak s tím nadělením naložit.

Kde listí raději shrabat

Jednoduše řečeno, na trávnících. Listí můžete ručně hrabat hráběmi, ale mnohem jednodušší je přejet párkrát sekačkou, tím se listy i posekají a následně vše vysypte na kompost. Rozdrcené listy se kompostují mnohem lépe.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Kompost je skutečný poklad. Ale musíte se k němu chovat slušně. Co do něj nepatří?

Udělejte si listovku

Z kompostu s převahou listí vznikne kvalitní listovka, kterou pak využijete na obohacení půdy na záhonech. Nezapomeňte vrstvy listí v kompostu prokládat zelenými vrstvami, například posečenou trávou a také domácím bio odpadem z kuchyně. Během zrání je potřeba kompost pravidelně přehazovat a zvlhčovat. Přehazování kompostu se provádí minimálně dvakrát ročně. Listovka zraje dosti dlouho, minimálně dva až tři roky.

Kam s listím z ořešáku

Na trávníku pod ořechem ho nenechávejte, pokud chcete i tady pěknou trávu. Říká se, že ořechové listí na kompost nepatří, protože je hořké nebo přímo jedovaté. Není, jen je pravda, že se kvůli vrchní voskové vrstvě listí z ořechu špatně, tedy dlouho rozkládá. Postačí, když ho podrtíte sekačkou na trávu, a pak už ho můžete klidně na kompost uložit. Samozřejmě je lepší promíchat ho s jinými druhy listí, trávou a dalším odpadem ze zahrady.

Kde listí nechat ležet

Listí může sloužit jako vynikající tepelná izolace pro choulostivější rostliny. Listí je lehké a díky vzduchu, který vyplní mezery mezi listy, bude fungovat jako přírodní peřinka z dutých vláken. Listí tedy nahrňte pod keře, aby ochránilo jejich kořeny před mrazem. Využít ho můžete i jako ochranu skalky a trvalek. Aby vám listí nerozfoukal vítr, je potřeba, zatížit ho menšími větvemi nebo pletivem.

Úkryty pro drobné živočichy

Někde v koutě zahrady můžete vybudovat úkryty pro ježky a jiné drobné živočichy. Listí jednoduše nasypte na hromádku větví, však zvířátka už si s tím poradí. Podobnou hromadu můžete zlikvidovat až pozdě na jaře, až budete mít jistotu, že nikoho pod vrstvou listí nevyrušíte ze zimního spánku.

Co když není kam listí odklidit

Nakonec vyřešíme otázku, kam se spadaným listím, pokud potřebujete jen uklidit kolem domu, ale nemáte velkou zahradu, tedy ani možnost kompostování. Pálení listí je ve většině obcí zakázané, nehledě na to, že by v ohni mohla uhořet i drobná zvířata nebo hmyz, který se v listí schoval. Ani na cizí pozemek, do lesa nebo do popelnice na směsný odpad se listí odkládat nesmí. Můžete ho tedy odvézt do sběrného dvora, do kompostárny nebo ho uložit do nádoby na bioodpad či do speciálních kontejnerů na bioodpad, které už většina obcí zajišťuje. Zeptejte se na svém obecním úřadě.

Využijte listy na dekorace

Když už se staráte na zahradě o listí, nezapomeňte si vybrat pár pěkných kousků na dekorace a do podzimních vazeb. Musíme si ten sychravý podzim a neoblíbené hrabání listí trochu rozveselit, ne?

Zdroje: chatar-chalupar.cz; dumazahrada.cz


Přečtěte si také