Jakubská lilie vykvete za tři týdny. Vysaďte ji už v únoru

Jakubskou lilii můžete pěstovat venku na záhoně, v truhlíku na balkoně nebo klidně i jako pokojovou rostlinu. V tom případě ji vysaďte už v únoru a během dvou až tří týdnů se dočkáte nádherného červeného květu.

Jakubská lilie (Sprekelia formosissima)

Pochází zGuatemaly a Mexika, kde roste na skalnatých svazích i pastvinách, ale i vnašich podmínkách se jí daří velmi dobře. Proto je škoda, že tuto cibulovinu stále mnoho pěstitelů nezná.

Jakubská lilie je cibulovina, která brzy po vysazení vykvétá zajímavě tvarovaným, červeným květem. Tvar květu připomíná starý kříž řádových rytířů svatého Jakuba, kterému také rostlina vděčí za své jméno.

Listy jakubské lilie bývají dlouhé až 50 cm a květní stvol, dlouhý 30-40 cm, nese jediný karmínově červený květ, který může měřit až 20 cm vprůměru. Dobu kvetení můžete snadno ovlivnit časem výsadby cibule. Pokud chcete jakubskou lilii pěstovat venku, ať už na balkoně, nebo na zahradě, pak máte ještě dost času, ale pěstovat ji za oknem můžete už od začátku února.

Jak pěstovat jakubskou lilii domaza oknem

Pokud si domů přinesete nově koupenou cibuli jakubské lilie, pak ji vysaďte do květináče se směsí kypré listovky a písku, skvalitní drenáží. Cibuli vysaďte do květináče jen tak hluboko, aby silný krk vyčníval těsně nad povrch zeminy. Květináč postavte na parapet koknu sdostatkem slunečních paprsků a začněte zalévat. Za 2–3 týdny by se měl objevit květní stvol. Květ sice vydrží jenom několik dní, ale je velmi krásný. Po odkvětu si rostlina potřebuje vytvořit co nejvíce listů, protože jejich prostřednictvím získá dostatek zásobních látek pro další kvetení vpříštím roce. Proto lilii i pravidelně přihnojujte.

Na podzim přestaňte lilii zalévat a nechte ji zaschnout. Cibuli klidně ponechte přes zimu vkvětináči až do dalšího jara, kdy ji vyjmete, očistíte a znovu zasadíte. Zimu může strávit cibule i ve tmě, například vbezmrazém sklepě.

Jakubské lilie můžete pěstovat i ve sklenicích svodou, podobně jako hyacinty. Při rašení však lilii nemusíte na rozdíl od hyacintů stínit papírovým kornoutem. Kpěstování se nejlépe hodí skleněné vázičky na rychlení, které koupíte vhobbymarketech a vněkterých květinářstvích.

Jak množit jakubskou lilii

Množí se většinou dceřinými cibulkami, které však necháváme na mateřské rostlině i několik let, dokud si nevytvoří dostatečné množství vlastních kořenů.

Nové rostlinky můžete získat i výsevem semen, ale cesta je to zdlouhavá a mladé jakubské lilie kvetou až po několika letech.

Další příbuzné květiny zrodu amarylkovitých

Hvězdník (Hippeastrum)

Hvězdník, kterému se občas říká také zornice, je mnohem známější a pěstuje se vnašich bytech velmi často. Je náročný na světlo, ale je poměrně přizpůsobivý různým pokojovým teplotám. Pěstuje se na okenním parapetu sdostatkem slunce a vykvétá nádhernými květy různých barev.

Valota (Vallota)

Mnohem néně známá je další příbuzná, valuta, která vykvétá ohnivě červenými květy a je celkově mnohem drobnější než hvězdník nebo jakubská lilie.

Peruánský narcis (Hymenocallis)

Další celkem nenáročný příbuzný je peruánský narcic, který kvete bílými nebo nažloutlými květy a hodí se pro pěstování vteplých bytech.

Další články o cibulovinách:


Přečtěte si také