reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Letnění pokojových rostlin: Které květiny můžete dát na terasu a balkon? A jak se o ně starat?

Vydáno: 01.05.2019
Letnění pokojových rostlin
Autor: istockphoto + instagram Letnění pokojových rostlin
Letnění, jak se pěstování pokojovek na čerstvém vzduchu v letním období nazývá, si s nadšením dopřejí mnohé květiny. Potřebují k tomu však vhodné podmínky, aby se zase na podzim ve zdraví vrátily domů, do bytu. Víte kterým pokojovým květinám letnění prospěje?

reklama

Ačkoliv se skupina rostlin, pěstovaných v bytech, nazývá pokojové rostliny, měli bychom si uvědomit, že v oblastech, ze kterých původně pocházejí, rostly venku. Doma se tedy můžeme snažit, jak chceme, vždy je to jenom náhradní řešení a většině rostlin pobyt na čerstvém vzduchu jenom prospěje. Jsou tu však i květiny, které v našich končinách ven nepatří a měly by zůstat celoročně doma, jako jsou anturie nebo africké fialky.

Letnění ocení i kaktusy
Autor: istockphoto Letnění ocení i kaktusy

Správný čas na letnění

Zimní období v přetopených bytech snáší většina rostlin docela špatně, proto jim dopřejte letní pobyt na balkoně, na terase nebo v zahradě. Ale kdy s letněním začít? Rostliny, které snesou i krátkodobý pokles teploty, jako jsou oleandry nebo kamélie, mohou ven už koncem dubna. Většina ostatních však musí počkat, až nebudou hrozit ranní mrazíky, tedy do druhé poloviny května. I tak musíte rostliny na venkovní pobyt přivykat postupně. Vyberte si den, kdy bude slunce schované pod mrakem. Rychlé vystavení slunečním paprskům by rostliny špatně snášely, hrozilo by popálení listů. Pokud teploty v noci klesnou pod 5 °C a přes den pod 10 °C, přeneste rostliny zase zpět do interiéru.

Letnění pokojových rostlin v závěsných květináčích
Autor: istockphoto Letnění pokojových rostlin v závěsných květináčích

Kam rostliny umístit

Rostliny, kterým nevadí přímé sluneční paprsky, můžete postavit i na slunce, ale většina rostlin bude raději v polostínu. Velmi vhodné je místo pod korunami vzrostlých stromů. Na slunce můžete postavit palmy, aloe, kaktusy a sukulenty, citrusy, agáve, durmany, olivovníky, vavříny, rozmarýny a juky. Do polostínu voděnky, fikusy, zelence, dracény, vánoční kaktusy nebo ibišky, do úplného stínu kapradiny, bramboříky, břečťany a azalky. Rostliny v závěsných květináčích, jako jsou bromélie, převislé kapradiny nebo i orchideje, zavěste na větve do korun stromů.

Letnění pokojových rostlin u vchodových dveří do domu
Autor: istockphoto Letnění pokojových rostlin u vchodových dveří do domu

Jak rostliny venku zalévat

Většině rostlin prospěje přirozená dešťová zálivka, ale je potřeba vylévat vodu z misek pod květináči. Měkká dešťovka pokojovým rostlinám vyhovuje a sprška, která umyje listy, se jim bude líbit také. Na druhou stranu příliš prudké lijáky, nebo dokonce kroupy mohou poškodit listy. Ve dnech bez deště zalévejte nejlépe večer dešťovou vodou ze sudu nebo aspoň odstátou vodou. Každý týden až jednou za dva týdny rostliny přihnojujte.

Letnění pokojových rostlin na balkoně
Autor: istockphoto Letnění pokojových rostlin na balkoně

Nástrahy pobytu pod širým nebem

Rostliny venku pookřejí a dostanou se do dobré kondice. Přesto jim hrozí i malá nebezpečí. Venku číhají molice, mšice i svilušky a pozor i na slimáky. Během letnění musíte rostliny pečlivě kontrolovat a proti případným predátorům včas zakročit. Na ochranu pokojových květin můžete používat přírodní výluhy z kopřiv nebo tabáku. Čas letnění můžete také využít k přesazení květin.

Čas letnění můžete také využít k přesazení květin.
Autor: istockphoto + instagram Čas letnění můžete také využít k přesazení květin.

Text: Simona Bauer

reklama

Článek je zařazen v: pokojové květiny , pokojovky , letnění pokojových rostlin , balkón , terasa , pod stromy , letní péče o pokojovky

reklama

Přečtěte si také