Pomněnka, pomněnkovec a pupkovec. Tři rostliny, které si lidé často pletou

Pomněnky zná určitě úplně každý, ale s pomněnkovci a pupkovci už to tak slavné není. Většinou si totiž lidé při pohledu na jejich nádherné, modré květy pomyslí, že jsou to jen trochu divné pomněnky. Nejsou! Jsou to zcela jiné rostliny, které vykvétají o trochu dříve.

Pomněnka(Myosotis)

Rod pomněnek zahrnuje asi 80 druhů, které rostou vEvropě, Asii, ale i vjižní Africe nebo na Novém Zélandu. U nás najdete vytrvalou pomněnku hajní (Myosotis nemorosa), která vykvétá od května do srpna, stejně vytrvalou pomněnku lesní (Myosotis sylvatica), vykvétající od května do června a jednoletou až dvouletou pomněnku rolní (Myosotis arvensis), která kvete od června do září.

Pomněnka lesní (Myosotis sylvatica)

V zahradách se nejčastěji setkáte spomněnkou lesní, která se planě vyskytuje na celém území ČR, nejvíce vlesnatých oblastech, od nížin až po hory. Je to vytrvalá rostlina, která se však vzahradách nejčastěji pěstuje jako dvouletka. Vysévá se vkvětnu nebo včervnu a na podzim se vysazuje na záhony po několika kusech do trsů. Pomněnky se výborně množí i samovýsevem.

Pomněnky dorůstají do výšky 10–50 cm. Lodyha je větvená a hustě chlupatá, listová růžice se vyvíjí až po odkvětu. Pomněnky vykvétají dobře známými, světle modrými pětičetnými květy, ale pěstují se i odrůdy skvěty bílými nebo růžovými, které se objevují na rostlinách od května do června.

Jak pěstovat pomněnky

Pomněnkám se nejlépe daří vpolostínu, ale klidně i vúplném stínu a nejsou náročné ani na půdu. Ta by však měla být nejlépe humózní a mírně vlhká. Mohou růst i vsuché půdě, ale pak kvetou kratší dobu.

Pomněnky se také mohou pěstovat jako vynikající podrost pod výsadbu cibulovin, nejčastěji tulipánů.

Pomněnkovec(Brunnera)

Stínomilná vytrvalá rostlina původem zKavkazu a Turecka. Na první pohled je vdobě květu velmi podobná pomněnkám, má podobnou barvu, ale i pětičetný tvar květu.

Pomněnkovec raší počátkem dubna a vykvétá koncem dubna až v květnu, ale i po odkvětu zůstává velmi dekorativní svěže zelenými listy srdcovitého tvaru. Některé kultivary mají listy svýraznou kresbou nebo i snetradiční, stříbřitě bílou barvou, ale všechny jsou vrásčité a porostlé tuhými chloupky. Na podzim rostlina zatahuje a přečká tak zimu. Je absolutně mrazuvzdorná, až do –40 °C.

Pomněnkovec, především klasickou zelenolistou variantu, můžete skvěle využít jako půdopokryvnou rostlinu pro stinná místa do podrostu stromů. Dorůstá do výšky asi 20–50 cm. Výborně se mu bude dařit ve společnosti kapradin nebo host.

Jak pěstovat pomněnkovec

Rostlina vyžaduje polostinné až stinné umístění a humózní půdu sdostatkem živin. Půda by měla být i dostatečně vlhká, ale ne přemokřená.

Rostlina se samovolně rozmnožuje semeny i oddenky. Vzahradnictví se sice množí semeny, ale mnohem jednodušší je množení dělením trsů.

Pupkovec (Omphalodes)

Další rostlinkou, kterou si celkem snadno spletete spomněnkou, je pupkovec, rozšířený hlavně vseverní Itálii a vChorvatsku. Nejčastěji se pěstuje pupkovec jarní (Omphalodes verna) a pupkovec kapadocký (Omphalodes cappadocica). Pupkovci se často říká vytrvalá pomněnka. Je to málo známá trvalka, která se však u nás pěstuje už od 16. století. Vykvétá stejně krásnými, modrými a pětičetnými květy jako pomněnka a pomněnkovec. Jejich podoba je opravdu značná!

Pupkovec dorůstá do výšky asi 20–30 cm, světlezelené listy jsou mírně chloupkaté, srdcovitého až kopinatého tvaru. Vykvétá brzy zjara, od března do května.

Jak pěstovat pupkovec

Pupkovec také patří mezi nenáročné půdopokryvné rostliny a vysadit ho můžete do polostínu i světlejšího stínu, klidně do sousedství pomněnkovce či pomněnky, do mírně vlhké, humózní či lehce rašelinové půdy pod koruny stromů. Je plně mrazuvzdorný do –24 °C. Množí se dělením trsů na podzim.


Přečtěte si také