Zahrada

7. června 2019 14:00

redakce Prima Zoom

Pomozte šplhounům vystoupat do výšky: Jak dát správnou oporu květinám i zelenině?

Některé rostliny dokážou během jediné sezony narůst do neuvěřitelné výšky. Vlastně – bez opory spíše do šířky! Samy by se pouze plazily po zemi, a především u zeleniny by jen zbytečně zahnívaly plody. Pokud jim však nabídnete správnou oporu, překvapí vás květiny obrovskou násadou květů a v případě zeleniny i bohatou a zdravou úrodou.

Pevná a kvalitní opora je pro plazivé a popínavé rostliny velmi důležitá. Některé potřebují pevnou konstrukci, jiným postačí tenké provázky. Popínavky, které jsou vybaveny vlastními úponky, což jsou rostlinné orgány vzniklé přeměnou listu, stonku, nebo dokonce kořene, které slouží kpřichycení rostliny kopoře, potřebují jen natažené provázky nebo drátěná oka. Pak už se o sebe postarají samy. Mezi takové rostliny patří hrách, okurky, vinná réva nebo hrachor. Jiné rostliny žádají brzy po vzejití vhodnou tyčovitou oporu, kolem které se samy ovíjejí (fazol, plamének). Jsou tu však i rostliny, které potřebují ke konstrukci přivázat, samy se přichytit nedokážou (rajčata, pnoucí růže).

Pyramidální nápad

Větve, pevně svázané do tvaru pyramidy, skvěle podpoří rajčata vjejich úsilí potěšit vás co nejvíce plody. A že taková stavba zvětví dokáže i lahodit oku, není třeba dodávat. Pyramidy skvěle doplní všechny přírodní zahrady.

Domeček a fazole

Pevná konstrukce domečku zdřevěných trámků se může každým rokem proměnit díky rostlinkám, které kdomku vysadíte. Letos to mohou být fazole, příští rok zase hrách.

Stan porostlý hrachorem

Na první pohled skvělý nápad, jen děti, které budou mít ve stanu schovávačku, nemohou trpět alergií na včelí žihadlo. Hrachory, ale i ostatní letničky,přitahují spoustu užitečného hmyzu, ale vtom je právě i velké nebezpečí.

Okurky na síti

Sítě, natažené na bytelnou dřevěnou konstrukci a trubky, se hodí nejvíce pro okurky nebo dýně, ale i všechny popínavé letničky.

Ráfky ze starého kola

Staré kolo nemusí nutně zakončit svou kariéru ve šrotu. Stačí kola zavěsit drátem na tyčku k rajčatům a zajímavý nápad, jak podpořit hrášek vrůstu, je na světě!

Trochu zešikma

Výborná opora pro okurky může vzniknout zpevného dřevěného šikmo postaveného rámu, do kterého natáhnete vodorovné řady provazu. Plody okurek, ale i dýní budou pěkně viset ven, kam knim mohou sluneční paprsky, a při sklizni se knim pak snadno dostanete.

Pěkně po žebříku

Dřevěný nebo kovový žebřík umístěný na stěně domu dobře poslouží pnoucím růžím, plaménku i všem popínavým letničkám.

Prázdninové týpí

To se to bude meditovat nebo vklidu, ve stínu číst knížky. Podobné týpí ocení malí i velcí, jen co ty fazolky trochu povyrostou.

Náročnější treláž

Podobné treláže a dřevěné oblouky se hodí do romantické zahrady, nejvíce pro růže nebo plaménky.

Kmeny starých stromů

Přírodně laděné zahrady zase mohou ozdobit pergoly a loubí ze surových kmenů. Růžím tedy sluší báječně, co myslíte?

Nejlevnější a nejrychlejší řešení

Extra tip, jak podpořit mladý hrášek vrůstu, se skrývá i vobyčejných větvích, které jste se původně chystali vyhodit nebo rozšrotovat. Větvičky zjarního střihu živého plotu zhabrů se vám náramně hodí!

Text: Simona Bauer


Přečtěte si také