Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Přehled druhů řeřichy. Jak se liší podle chuti?

Ideální vitamíny ve vlastním salátu – to je řeřicha.
Vydáno: 22.01.2016
Řeřicha má vícero odrůd
Autor: Thinkstock Řeřicha má vícero odrůd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Po celou zimu si zajistíme přísun čerstvých vitamínů pěstováním řeřichy zahradní. Výsevy této jemné listové zeleniny opakujeme v pravidelných, například 10denních intervalech. Na její pěstování nemusíte mít ani zeminu, vyroste i na buničině.

Řeřicha je rostlina s rychlým vývojem a krátkou vegetací. Po zasetí klíčí během několika dní. Vyžaduje dostatek vláhy a optimální je polostín. Při běžné pokojové teplotě začíná klíčit již druhý, třetí den po setí a za týden až deset dní rostlinky dorostou výšky kdy, je lze nůžkami sestřihnout. Pro zimní období je optimální výsev na plochou misku s navlhčenou vatou, nejlépe buničitou. Výsev řeřichy na povrchu nezasypávejte. Udržujte přiměřenou vlhkost a teplotu 15 až 22 °C. Na první sklizeň se můžete těšit už za 7 až 14 dní od výsevu, a to odřezáváním celých rostlin těsně nad povrchem substrátu.

Řeřicha

ŘEŘICHA: Nejzdravější zelenina na světě? Vypěstujete si ji sami doma

Jednotlivé odrůdy řeřichy

Lze použít jakoukoliv odrůdu, ale chcete-li mít řeřichu s jemnými zkadeřenými děložními lístky, zvolte odrůdu Dánská. Jestli jste milovníkem ostřejší chuti, zvolte si odrůdu Mega s výrazně většími děložními lístky.

Řeřicha zahradní má příjemnou štiplavou chuť a vůni způsobenou obsaženými glykosidy, připomínající ředkvičku nebo křen. Můžete ji použít do všech zeleninových a bramborových salátů, pomazánek, přidat do zeleninové polévky či použít ke zdobení obložených chlebíčků. Nebo jí klasicky posypete čerstvý chléb namazaný máslem nebo sádlem. V zemích, jako je Anglie a Dánsko, je velmi populární salát s listů řeřichy s octem, pepřem, solí a olejem. Podobně i v našich zemích byl ve středověku řeřichový salát velmi populární a nějak se na něho bohužel pozapomnělo.

(paw)

Mohlo by vás zajímat:

Čerstvý špenát z vlastní zahrádky si můžete dopřát klidně i v lednu

Lednová sklizeň špenátu? Špenát můžete pěstovat i pod sněhem!

Rýmovník je nenáročná rostlina.

Zázračná rostlina proti rýmě. Jak doma pěstovat rýmovník?

Jakou vybrat?

Bylinky podle znamení zvěrokruhu. Jaké pomůžou nejvíc právě vám?

Článek je zařazen v:
Reklama