reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Říjen na zahradě: Vysaďte poslední cibuloviny, ukliďte jiřiny a zakryjte trvalky

Simona Sedláčková , Vydáno: 30.09.2019
Říjen na zahradě
Autor: istockphoto.com Říjen na zahradě
V říjnu už přicházejí první podzimní mrazíky, ale i tak se najde dost květin, které si s nimi umí poradit a statečně kvetou dál. Na druhou stranu teď už opravdu nastal čas, kdy se musí veškerá úroda sklidit a uložit do sklepa nebo zpracovat, a zahrada potřebuje uklidit. To však neznamená, že byste se neměli občas zastavit a potěšit se pohledem na barevnou podzimní krásu.

reklama

Ukliďte zahradní odpad

Přišel čas na velký podzimní úklid zahrady. Posbírejte veškerý zahradní odpad, vyhrabte listí z trávníků, ve kterém by se dařilo slimákům a hlemýžďům a trávník asi v polovině měsíce naposled posečte. Listí, spadané pod keři však ponechte na místě. Vytvoří ochranný kryt kořenů rostlin před mrazy.

Jak ježka nalákat na zahradu a pomoci mu, aby přežil zimu ve zdraví

Jak ježka nalákat na zahradu a pomoci mu, aby přežil zimu ve zdraví

Dejte se do podzimní opravy trávníku

Dejte se do podzimní opravy trávníku. Jak na výsev holých míst, vertikutaci i hnojení

V koutě zahrady ponechte hromadu větví a listí pro ježky. Přežijí zde v úkrytu zimu a na jaře vám pomohou v boji proti slimákům.

Říjen na zahradě
Autor: istockphoto.com Říjen na zahradě

Říjen je vhodný pro výsadbu i dělení

Pokud ještě neudeřily první mrazíky, můžete říjen využít na výsadbu nových keřů, stromů i trvalek. Zároveň je ještě stále vhodný čas na přesazování a dělení velkých trvalkových trsů. Trvalkám se bude lépe dařit, lépe porostou. Střední části hodně velkých trsů můžete úplně zlikvidovat, většinou už bývají nevzhledné.

Připravte trvalky na zimu

Podzimní a zimní péče o trvalky: Co je třeba udělat?

Dopřejte trvalkám věčné mládí

Dopřejte trvalkám věčné mládí. Na podzim je ostříhejte, okopejte a rozdělte trsy

Zakryjte choulostivé trvalky a keře

Rostliny, které to vyžadují a nejsou dostatečně mrazuvzdorné, zakryjte chvojím nebo k jejich kořenům přihrňte mulč, rašelinu nebo kůru. Využít můžete i seno nebo slámu. Všechny tyto materiály by měly zabránit vymrznutí choulostivých rostlin.

Říjen na zahradě
Autor: istockphoto.com Říjen na zahradě

Dokončete výsadbu na jaře kvetoucích cibulovin

Řebčíky, sněženky, bledule, narcisy, ladoňky, okrasné česneky, ladoníky i ladoničky, všechny druhy lilií modřence a tulipány už by měly být v zemi minulý měsíc, nyní je čas na hyacinty.

Jarní cibuloviny v nádobách  na balkoně

Jak sázet jarní cibuloviny do květináčů? Zkuste metodu lasagne

Cibuloviny sázejte na podzim

Cibuloviny sázíme na podzim. Poradíme, jak

Postarejte se o růže

Proveďte poslední řez růží, podle druhu a odrůdy. Pokud byste ostříhali růže dříve, mohly by ještě začít znovu rašit a mladé výhony by mráz rychle spálil. K růžím nahrňte dostatek hlíny, vytvořte malé kopečky jako ochranu před mrazem.

Ukliďte jiřinky

Jiřinky vyzvedněte ze země ve chvíli, kdy jim první mrazíky spálí listy. Hlízy nechte oschnout, zeminu oklepte, odstřihněte kořínky a pahýly po lodyhách. Jiřinky nechte přezimovat v bedničkách s rašelinou na mrazuprostém místě.

Říjen na zahradě
Autor: istockphoto.com Říjen na zahradě

Zazimujte poslední pelargonie a fuchsie

Pokud jste to už dávno neudělali a počasí vám dosud přálo, ukliďte pod střechu poslední pelargonie a fuchsie. Na druhou stranu, pokud se vám nechce pečovat o ně po celou zimu nebo pokud k tomu nemáte vhodné podmínky, klidně odkvetlé rostliny vyhoďte. Jen málokdo se o ně umí tak dobře postarat, aby příštím rokem pěkně vykvetly.

Skliďte poslední úrodu

Do konce měsíce skliďte všechno pozdní ovoce ze stromů, vykopejte a uskladněte poslední pozdní brambory a kořenovou zeleninu. Na záhonech ponechte pouze zeleninu, která je k tomu přímo určená, jako je růžičková kapusta nebo pórek.

Pórek je s česnekem, a cibulí jedna rodina. Víte, jak tuhle zajímavou zeleninovou pěstovat?

Jak pěstovat letní i zimní pórek? Podporuje imunitu a čistí krev

Kadeřávek: Jak pěstovat kudrnatou kapustu a užívat si čerstvých vitaminů i v zimě

KADEŘÁVEK: Jak pěstovat kadeřavou kapustu a mít vlastní zeleninu i v zimě

Skliďte všechny dýně. Zralost poznáte podle zasychající stopky. Plody očistěte a nechte oschnout na slunci. Pak je uskladněte do místnosti s teplotou do 15 °C. Dýně se nesmí jedna druhé dotýkat.

Říjen na zahradě
Autor: istockphoto.com Říjen na zahradě

Pomalu začněte rýt záhony

Pokud není půda příliš mokrá, můžete začít se zimním rytím zahrady. Na záhony přidejte i chlévský hnůj nebo zahradní kompost, případně můžete zarýt zelené hnojení, které jste na konci léta vyseli.

Postarejte se o vodu

Na konci října ukliďte ruční pumpu na vodu, odpojte hydrant, vyprázdněte hadice na zalévání a ukliďte je.

reklama

Článek je zařazen v: říjen , zahrada , neodkladné práce , podzimní úklid zahrady , sklizeň , jak připravit , podzimní práce , na zahradě

reklama

Přečtěte si také