Zahrada

14. března 2020 08:00

Simona Sedláčková

Růst zeleniny a letniček urychlíte zakrytím. Vyrobte pařeniště ze starých oken i deštníků

Těšíte se na první jarní ředkvičky, salát i kedlubny? Nemůžete se dočkat prvních květů barevných letniček, ale nemáte k dispozici skleník pro jejich rychlení? Inspirujte se tradičními i vtipnými nápady, jak a čím zeleninu i květiny chránit, aby mohly nerušeně růst.

Rychlení je způsob pěstování rostlin, při kterém se zkrátí doba od vysetí semen do půdy po sklizeň vpřípadě zeleniny či vykvetení vpřípadě květin, nejčastěji letniček. K tomu se využívají skleníky, pařeniště, fóliovníky ale i netkané textilie a poklopy. Mnohé znich si můžete vyrobit i sami, stačí jen dobrý nápad.

Jakou zeleninu a květiny můžete rychlit

Pokud má jarní počasí běžný průběh, můžete využívat skleníky, různé poklopy a pařeniště už od půlky března. Pro rychlení můžete využít hlavně zeleninus kratším vegetačním cyklem. Nejčastěji je tohlávkový salátaředkvičky, ale vhodné jsou i kedlubny, rajčata, květák, papriky, salátové okurky či lilek. Pro rychlení zeleniny přednostně využíváme speciálně vyšlechtěné odrůdy,v současnosti jsou snadno dostupné prakticky v každém zahradnictví. Zkvětin se pro rychlení hodí téměř všechnyletničky(astry, cínie, afrikány, hledíky), svýjimkou těch, které mají kůlový kořen a špatně tak snášejí pozdější přesazování.

Jak vysévat

Semínka vysévejte nejlépe do výsevních misek a truhlíků a použijte lehký a vzdušný substrát. Je možné ho vytvořit promícháním vyzrálého prosátého kompostu s rašelinou, popř. perlitem. Můžete si i zakoupit připravené speciální směsi zeminy s označením "pro výsev". Substrát nasypte do misky, lehce přitlačte a vysejte semínka, která opět zasypete substrátem a lehce přitlačíte. Semena pak zavlažujte rozprašovačem odstátou vodou, nikdy nepoužívejte vodu studenou. Zavlažujte pravidelně, ale přiměřeně, výsev nesmí přeschnout. Ideální teplota pro klíčení většiny semen je 18 až 25 °C.Dbejte také na pravidelné větrání skleníku či pařeniště, abyste zamezili vzniku plísní. Odolnější druhy rostlin můžete vysévat rovnou do volné půdy a využít pouze lehké překrytí poklopy či netkanou textilii.

Využijte stará okna

Měnili jste stará okna za nová a ta stará se vám ještě stále povalují ve stodole či vgaráži? Pak máte doma přímo zahradnický poklad. Okna sešroubujte ksobě a máte skleník jako vyšitý!

Na výrobu jednoduchého, ale velmi účinného pařeniště vám postačí několik balíků slámy, a právě ta stará odložená okna.

Plastové úložné boxy

Nejrůznější plastové bedny, samozřejmě zplastu čirého, aby měly rostliny dostatek světla, najdete vkaždém hobby obchodě. Ale využít můžete i šikovné pekáče na koláč, jejichž součástí je i plastový poklop, pod který se sice vejdou jen úplně malé rostlinky, ale po přepíchání do květináčků je můžete umístit do větší plastové vedny.

Průhledné deštníky

Tak tahle móda už je sice dávno pryč a průhledné deštníky už na ulicích často nepotkáte, ale pokud se vám podobný povaluje doma ve skříni, můžete ho využít jako poklop na ochranu mladých rostlinek.

Oblíbené PET láhve

Postačírozříznutá PET láheva malý pařníček pro pár semínek je hned na světě. Není nic jednoduššího!

Obaly od vajec i zeleniny

Plastové obaly od vajec nebo od zeleniny, ale také plastové kelímky na limonádu… To všechno můžete využít na výsev semínek. Když už se nám všude nabízejí plastové obaly, tak je alespoň pořádně využijme!

Skleněné poklopy na potraviny

Tohle je sice mnohem dražší řešení, ale pokud se vám doma povaluje nevyužitý skleněný poklop na bábovku nebo na sýr, klidně ho využijte jako mini skleník. Po důkladném umytí se zase může vrátit ke svému původnímu určení.


Přečtěte si také