návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Zlikvidují letos slimáci úrodu? Vlhké a chladné jaro 2021 nevěstí nic dobrého

Lenka Valjentová Marta Pawlicová , Vydáno: 30.05.2021
Zlikvidují nám letos slimáci úrodu zeleniny a ovoce?
Autor: iStock Zlikvidují nám letos slimáci úrodu zeleniny a ovoce?
Bude v roce 2021 hodně slimáků? Při pohledu na zahradu si tuhle děsivou otázku pokládá mnoho lidí. Bohužel chladné a vlhké jaro naznačuje, že letos budou mít slimáci pré. Uspořádají nájezdy na záhony a zdlábnou kde co. Slimáky můžeme zlikvidovat mnoha způsoby, třeba hlísticemi, solí, horkou vodou nebo za pomoci běžce indického. Připravte se na letošní invazi slimáků.

reklama

Letošní studené a vlhké jaro se nelíbí snad nikomu, zvláště zahrádkáři brblají. Však se také říká, že zahrádkář není nikdy spokojen. Když prší, je zle, když svítí sluníčko, tak taky. A ani s úrodou se nedokáže srovnat, buď se urodí moc, nebo málo, ale nikdy ne tak akorát. Jak vypadá výhled na letošní úrodu zeleniny a ovoce, ale hlavně jestli nám všechno nesežerou a nezničí nenasytní slimáci, kterým vlhko svědčí, to nám prozradí tajemnice Českého svazu zahrádkářů Marta Pawlicová:

„Nástup letošního jara byl přitom naprosto v normě. V  březnu se zdálo, že půjde sice o vlhčí rok, ale průměrný. Duben byl mrazivý, připomínal spíše březen a květen svými rychlými proměnami připomínal spíše aprílové počasí. Odborníci říkají, že příroda je téměř o měsíc pozadu,“ vysvětluje ing. Marta Pawlicová a dodává: „Plusem bezesporu je, že se konečně plní podzemní vody, záporem, že mnohde prší až moc. Jsou oblasti, Šumava, Krkonoše i Beskydy, kde nelze pomalu ani vstoupit na louku, protože je podmáčená. Snad jen jižní Morava si zatím nestěžuje na nadbytek vláhy. Říká se, že studený máj v stodole ráj, ale dobře vypadá tak akorát řepka a ozimy a na Vysočině brambory.“

Zničí nám letos slimáci úrodu zeleniny a ovoce? Vypadá to, že ano!
Autor: iStock Zničí nám letos slimáci úrodu zeleniny a ovoce? Vypadá to, že ano!

Budou letos slimáci?

Bohužel nás invaze plžů snejvětší pravděpodobností čeká. Slimáci pořádají devastující nájezdy na zahrady, protože jim vlhké a chladné dny svědčí.

Nejvíc ohroženy jsou v zahradě zeleninové záhony. „Za pár dní je Medarda (8. června) a jestli se vyplní pranostika Medardova kápě, čtyřicet dní kape, tak potěš pánbůh. To poroste jenom plevel, kterému vlhko vůbec nevadí a hlavně nás čeká vražedná invaze plžů. Ti bez boudičky zkonzumují rostlinku celou, ti s domečkem jen ožerou stonek a rostlinka uhyne. Jestli se neoteplí, tak se mohou i několikrát rozmnožit, a protože  nemají přirozeného nepřítele kromě slunce a sucha, tak se jich nezbavíme. Do země zatahují až na podzim, do té doby zničí vše, co jim přijde pod nos. Pamatuji se, že jeden rok mně v červnu viseli plzáci španělští na bramborách jako ozdoby na vánočním stromečku,“ uvádí Marta Pawlicová.

Na rostliny na záhonech pořádají devastující nájezdy slimáci, kterým vlhké a chladné dny bez slunce velmi svědčí
Autor: iStock Na rostliny na záhonech pořádají devastující nájezdy slimáci, kterým vlhké a chladné dny bez slunce velmi svědčí

Kromě slimáků nás čekají i jiné potíže

Zahrádkáři pěstují všechno od brambor a cibule přes rajčata, okurky, papriky po jahody a drobné ovoce. „Letos počasí nepřeje především teplomilným rostlinám. I ten, kdo vzorně čekal a vysadil rajčata, papriky, cukety, okurky a dýněpo ledových mužích, mnohde zaplakal. Rajčata nastydla, okurky doslova před očima zežloutly a dýně skomírají. Kdo nemá skleník nebo fóliovník, musel už uhynulé rostlinky z venkovních záhonů nahrazovat novými, ale jestli se v nejbližších dnech neoteplí, budou je muset nahrazovat potřetí. A to se přinejmenším pěkně prodraží,“ říká tajemnice Českého svazu zahrádkářů. Pohled na jahodové záhony vypadá nadějně, ale jestli ještě týden bude chladno a vlhko, rozmnoží se plíseň a bude po úrodě.

Rajčata a papriky vysazujeme ven až po ledových mužích

Jakou zeleninu vysazujeme po ledových mužích? Papriky, rajčata a další druhy

Po ledových mužích je správný čas na přímý výsev okurek, cuket a dýní

Po ledových mužích je čas na přímý výsev okurek, cuket a dýní

Jak na slimáky

V deštivých dnech moc nepomáhají (nechceme-li používat chemické přípravky) ani natlučené vaječné skořápky, pivo, lógr, meloun, jedlá soda, pepř, ba ani vyvýšené záhony nejsou od těchto nenasytů uchráněny.

Osvědčenou metodou pro minimalizaci výskytu plžů je jejich pravidelný sběr v době, kdy vylézají – tedy když je vlhko, po dešti, brzy ráno nebo naopak večer. Nasbírané slimáky je nutno odnést někam daleko, protože jsou za noc schopni ulézt okolo 50 metrů. Účinným bojovníkem je kachna indický běžec, která je schopna zkonzumovat za den až 80 g plzáků. Můžeme využít rovněž parazitické hlístice, které aplikujeme zálivkou do záhonu či do kompostu. Ty se dostanou do těla slimáka, kde parazitují, a tím ho zlikvidují.

23 tipů a rad, jak vyhnat slimáky ze zahrady

23 rad, tipů a triků, jak vyhnat slimáky ze zahrady

Slimáci jsou zkázou zahrad

8 rad, jak zlikvidovat slimáky jednou provždy

Co se letos snad urodí

Jak to zatím vypadá, můžeme se letos s bohatou úrodou rajčat, okurek a paprik rozloučit, ale urodí se dost česneku, cibule, brambor, někde i mrkve a petržele, hrášku a červené řepy. „Vlhké počasí svědčí trvalkám, tak bohatě olistěné hosty (bohyšky) už nebyly mnoho let. Také rebarbora neměla dlouho tak silné a velké listy jako letos. Z ovoce se můžeme těšit na třešně, višně a jablíčka. Také drobné ovoce rybíz, maliny a angrešt zatím vypadají slibně, ale nechvalme dne před večerem,“ uzavírá Ing. Pawlicová.

Tipy na boj se slimáky najdete i na našem Pinterestu:

Jak bojovat se simáky: 

Jak využít jedlou sodu na zahradě při pěstování růží, muškátů, rajčat a okurek

Jedlá soda v zahradě pomůže při pěstování rajčat i růží. Ničí plísně a odradí slimáky

Nevyhazujte kávovou sedlinu do koše. Lógr ještě můžete využít jako přírodní hnojivo nebo ochranu rostlin před slimáky

Lógr je přírodní hnojivo a na zahradě odpudí slimáky. Kávovou sedlinu si schovávejte

Vaječné skořápky poslouží jako přírodní výživa pro rajčata: v době vegetace zhruba jednou za měsíc přidáme najemno mleté nebo rozmixované skořápky buď do zálivky, nebo je nasypeme okolo rostlin

Vaječné skořápky vyživují rajčata, chrání před slimáky a můžete je použít jako květináčky

Jak a proč používat v zahradě ocet, nejlépe domácí jablečný

Jak a proč používat v zahradě ocet? Nejúčinnější je domácí jablečný, likviduje i slimáky

Turan roční

Turan roční odpuzuje blechy i slimáky a chutná včelám

Slimácí vědí, co je zdravé

3 jednoduché a přitom účinné triky v boji proti slimákům

Letošní rok je zatím pro slimáky ideální

Parazitické hlístice zlikvidují slimáky do 3 dnů. Jak je aplikovat a proč tak dobře fungují?

Seznamte se, plzák španělský aneb Proč se těmhle slimákům u nás tak dobře daří

Plzák španělský: Proč se tomuhle slimákovi u nás tak líbí?


 

reklama

Článek je zařazen v: hubení slimáků , invaze slimáků , plzák španělský (Arion lusitanicus či Arion vulgaris) , jak likvidovat slimáky , vlhké jaro úroda , počasí a úroda , slimáci , předpověď

reklama

Přečtěte si také