reklama

Tradiční velikonoční osení: Znáte fígle, aby vám pěkně vyrostlo?

redakce
2. dubna 2019
Komu se nelení, ten má na velikonoce osení! Víte, jak ho vypěstovat, aby zdobilo váš byt na svátky jara?
reklama

Zelenéosení udělá hodně parády na okenním parapetu i jako svěží velikonoční dekorace.Pokud máte doma morče nebo králíka, bude se po Velikonocích z této dekorace radovat také. Děti setí osení milují, vždyť je málo tak skvělých věcí, než když vyroste něco vyseté vlastní rukou.

Proč se velikonoční osení vlastně seje?

Možná jste uhodli, že to není žádná obyčejná tráva. A máte pravdu. Osení je ve skutečnosti mladý ječmen nebo obilí, které má krásné pevné a jásavě zelené oddenky. Setí osení ovšem není žádný moderní velikonoční vynález, jedná se o hlubokou tradici našich předků.

Když přicházelo jaro, začalo se s novou nadějí myslet na úrodu, která nasytí. Proto se o Velikonocích tradičně vysévalo trochu obilí, aby si lidé připomněli počátek zemědělských prací. Vzrostlé osení bylo také často jedinou zelenou dekorací na konci zimy, která osvěžila šeď domácností. Stejně jako dnes i tehdy byla zelená barva příjemná na oči i psychiku.

Zelené poselství

Zelená barva je pro Velikonoce opravdu důležitá. Jeden z velikonočních dní se jmenuje Zelený čtvrtek a podle tradic se v ten den jedla jenom zelená strava, aby byl člověk zdravý po celý rok. Tímto dnem umlkly také zvony a ke slovu přicházely řehtačky.

Zelená barva uklidňuje a posiluje sebevědomí

Zelená barva zkrátka k Velikonocům neodmyslitelně patří. Je to barva, která má velmi pozitivní vliv na lidskou psychiku. Symbolizuje rovnováhu, harmonii a klid, dodává sebevědomí. Má prokazatelně uklidňující účinek na tu část mozku, která kontroluje a koordinuje pohybové funkce, normalizuje krevní a oční tlak a zvyšuje bystrost zraku. Zelená posiluje vyčerpané nervy, zklidňuje a dodává novou energii.

Jak vysít osení krok za krokem

Vysíit osení není žádná věda, je opravdu nenáročné a vděčné, klidně do procesu zasvěťte i děti. Přesto je třeba znát několik fíglů, které dopomohou ke kýženému výsledku. Zkuste to s námi krok za krokem.

  1. Sežeňte osení. Budou ho mít v hobby marketu nebo třeba v květinářství. Máte-li v dohledu chovatelské potřeby, budou ho mít určitě i tam! Kupte nejlépe pšenici, ječmen nebo žito.
  2. Sledujte čas! Osení je třeba zasít nejlépe 14dní před Velikonocemi! Pokud to z nějakého důvodu nestihnete, můžete na poslední chvíli zasít třeba čočku, která zvládne rychle vyklíčit i za několik dní. Proč ne?
  3. Potřebujte misku nebo květináč a zeminu. Co se zeminy týče, nemusíte shánět nic speciálního, stačí trocha ze zahrady. Dobře se hodí zahradní zemina, kompost, zbytek substrátu, poslouží i pěkně nakypřená zemina zkrtince.
  4. Květináč nebo miska mohou být i bez odtokové dírky, při takové krátkodobé záležitosti to nevadí. Naopak se dá použít jakákoliv miska, košík nebo třeba keramický hrnek.
  5. Pokud chcete, vložte na dno vrstvu drenáže, která bude bránit přemokření.
  6. Substrát trochu urovnejte a vysejte obilí. Jednotlivé obilky by měly být těsně vedle sebe, aby bylo osení pěkně husté.
  7. Když máte zaseto, zasypejte obilky zhruba 2cm vrstvou zeminy, aby mělo rostoucí osení stabilitu a směřovalo co nejdéle vzhůru.
  8. Dejte osení na okno nebo na světlé místo. Čím více světla bude mít, tím utěšeněji vám poroste. Občas zalijte, ale nepřelévejte.

Mohlo by vás ještězajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: Velikonocedekoraceosení
reklama