10 trvalek, které vykvétají o prázdninách: Jak se o ně starat a prodloužit dobu kvetení?

Trvalky kvetoucí v plném létě, tedy asi od července do srpna, bývají obvykle vysoké, s bohatým květenstvím na konci olistěných stonků. Délka jejich kvetení hodně závisí na vrtkavosti přírody, tedy na počasí a výši dešťových srážek, ale i na naší péči.

Většina trvalek plného léta bývá vysoká, s květy sdruženými v květenstvích na koncích olistěných stonků. Jejich krása je přímo úměrná počasí, které v době jejich růstu a květu panuje. Horké a suché počasí nedovolí rostlinám vyrůst do krásy, rostliny bývají nižší, listy našedlé a květy menší. Důkladná péče vpodobě zálivky a pravidelného přihnojování však může květiny zachránit.

Deštivé léto sice dodá květinám potřebnou vláhu, ty krásně a bujně rostou, ale zase vyžadují důkladnou oporu, aby dobře zvládaly poryvy větru, které deště většinou provázejí. Častými srážkami trpí však květy, které přívaly vody takzvaně umlátí a zkrátí dobu jejich rozkvetlé krásy. Poškozená květenství je potřeba včas odstranit, aby měly rostliny dostatek času a síly na regeneraci a případně mohly nasadit nová poupata.

Jak prodloužit dobu kvetení

Období letních prázdnin bývá i obdobím největšího rozkvětu trvalek plného léta. Většina trvalek, všeobecně, kvete asi 10-30 dnů. Malým zásahem však můžete toto období výrazně prodloužit. Jakmile začnou trvalky nasazovat na květ, část stonků v trsu zastřihněte. Rostliny se rozkošatí a nasadí nové květy, které však budou kvést později než ty původně připravené ke květu.

Trvalky kvetoucí uprostřed léta

Bělotrn (Echinops)

Suchomilná trvalka, snášející velmi dobře sucho i nekvalitní půdu. Ke svému zdárnému růstu však vyžaduje hodně slunce. Dorůstá do výšky až 200 cm a patří mezi významné medonosné rostliny.

Čechrava (Astilbe)

Trvalka, které se nejlépe daří na vlhkém stanovišti s humózní, výživnou a spíše kyselou půdou, s přídavkem rašeliny. Dorůstá do výšky až 100 cm.

Denivka (Hemerocallis)

Nenáročná trvalka skvětem podobným liliím. Její květy vydrží kvést pouze jeden den, ale díky mnoha poupatům je rostlina vplném květu asi 3 týdny. Není náročná na půdu, dobře snáší i sušší období. Můžete ji pěstovat i mimo záhony, vysazenou v udržovanémtrávníku.

Hrachor (Lathyrus latifolius)

Méně známý příbuzný letničkového hrachoru vonného. Je absolutně nenáročný, velmi snadno se množí samovýsevem a na stanovišti vydrží mnoho let. Zato přímo nesnáší přesazování. Má rád umístění na plném slunci, ale dobře zvládne i polostín.

Kopretina velkokvětá (Chrysanthemum maximum)

Na první pohled vypadá stejně, jako luční kopretina, jen je vyšší a mohutnější. Dorůstá do výšky asi 100 cm. Vyžaduje plné slunce, výživnou půdu a pravidelnou zálivku. Bohužel je velmi často jako první napadají mšice.

Oměj (Aconitum)

Silně jedovatá oměj má ráda mírně vlhké, humózní, hlinitopísčité půdy a umístění v polostínu. Dorůstá do výšky až 150 cm a její temně modré květy nakvétají na lodyhách postupně, takže vydrží kvést až 4 týdny.

Ostrožka (Delphinium)

Jedna znejkrásnějších, vysokých trvalek dorůstá do výšky až 200 cm. Má ráda umístění na otevřeném, ale před větrem chráněném stanovišti. Vyžaduje hlubokou živnou půdu, pravidelnou zálivku a kopakovanému kvetení také potřebuje včasné seříznutí. Velmi často trpí padlím.

Plamenka (Phlox paniculata)

Vysoké plamenky dorůstají do výšky okolo 100 cm a lidově se jim říká anenská květina. To proto, že rozkvétají nejčastěji okolo svátku svaté Anny. Vyžadují humózní, živnou, mírně vlhkou půdu a umístění v mírném polostínu. Přímé slunce zkracuje významně dobu kvetení. Velmi často trpí napadení padlím a háďátky, hlavně staré trsy.

Zavinutka (Monarda)

Trvalka s netradičním, rozcuchaným tvarem květenství. Dorůstá do výšky 70-120 cm. Je naprosto nenáročná, dobře roste v každé zahradní půdě. Daří se jí na plném slunci i v lehkém polostínu.

Zlatobýl (Solidago)

Trvalka, vysoká 150-180 cm se velmi snadno a možná až nebezpečně množí samovýsevem i oddenky a velmi rychle zapleveluje celou zahradu nebo se šíří do volné přírody. Naštěstí nové odrůdy už mají tuto vlastnost významně potlačenou. Zlatobýlu se nejlépe daří na plném slunci.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/trvalky-snadne-pestovani-30000526.html; https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/trvalky-a-skalnicky/


Přečtěte si také