reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Únor na zahradě: Připravte se na první výsevy a prořežte stromy i keře

Simona Sedláčková , Vydáno: 01.02.2020
Únor na zahradě
Autor: istockphoto.com Únor na zahradě
Zima se stále drží u vlády, ale správný zahradník už kdesi v dáli tuší jaro. Vždyť v nejedné zahrádce se už mohou začít objevovat první kvítky sněženek.

reklama

První výsevy květin i zeleniny

Už koncem ledna, nejpozději začátkem února, nastává období výsevu muškátů. Jednodušší je samozřejmě množení řízkováním, ale pokud máte k dispozici semena nových, zajímavých kultivarů, vyzkoušejte i výsev. Není to zase tak složité! Pro výsev využijte výsevní substrát smíchaný s pískem a semena nezapomeňte před výsevem asi na tři hodiny namočit do vlažné vody. Čerstvé výsevy vyžadují tmavší umístění a teplotu kolem 22 °C, po vyklíčení je dobré misky přemístit na světlo s teplotou asi 15 °C.

Únor na zahradě
Autor: istockphoto.com Únor na zahradě

Dlouze klíčící semena hledíků, pupalek, nestařců, netýkavek, šalvějí či afrikánů vysejte už nyní do misek a umístěte do zimní zahrady či do skleníku. S výsevy v teple domova ještě počkejte.

Můžete také začít s předpěstováním raných odrůd salátu, paprik, košťálovin a lilku, které se chystáte později pěstovat ve skleníku. Pro vyklíčení semen je vhodná teplota většinou okolo 20 °C, Vzešlé osivo vyžaduje teplotu nižší, asi kolem 10 °C.

Ve volných chvílích si načrtněte plán letošního postupného výsevu a výsadby zeleniny. Je také čas nákupu čerstvého osiva a u osiva staršího proveďte zkoušku klíčivosti.

Dokončete zimní péči o záhony

Dokončete rytí zeleninových i květinových záhonů a záhony, určené pro výsev rané zeleniny v březnu, zakryjte alespoň na tři týdny fólií. Půda se tak lépe prohřeje.

Řez keřů a stromů

Už od začátku měsíce můžete provádět prosvětlovací řez peckovin, ale i ovocných keřů, jako jsou rybízy, angrešty nebo josta. Prořežte vinnou révu, proveďte zmlazovací řez starších ovocných dřevin.

Únor na zahradě
Autor: istockphoto.com Únor na zahradě

Na konci měsíce se postarejte o první letošní zastřižení, tvarovací řez živého plotu. Můžete také začít s řezem okrasných keřů, které kvetou v létě. Přichází čas na tavolníky, vřesy, komule i perovskie. Odstraňte všechny suché a poškozené větve a zbytek rostliny sestřihněte krátce nad zemí, ponechte jen několik oček.

Únor na zahradě
Autor: istockphoto.com Únor na zahradě

Keře, kvetoucí na jaře, jako jsou magnólie, štědřenec nebo kalina, řežte až po odkvětu.

Koncem měsíce můžete začít i s prořezáváním růží.

Pokračujte v preventivních prohlídkách

Překontrolujte všechny na podzim zasazené rostliny, jestli je mráz nevyzvedl ze země a lehce je vmáčkněte zpět.

Stále kontrolujte uskladněné hlízy květin, ale i brambory či ovoce ve sklepě. Od kusu napadeného hnilobou se nákaza rychle šíří.

Únor na zahradě
Autor: istockphoto.com Únor na zahradě

Zkontrolujte všechno nářadí, které už příští měsíc budete potřebovat. Do servisu zajeďte na pravidelnou údržbu sekačky na trávu.

reklama

Článek je zařazen v: únor , zahrada , zahradní kalendář , práce na zahradě , jarní práce , co dělat , řez , stromů , keřů , výsev , první

reklama

Přečtěte si také