Vyhledávání

První výsevy květin i zeleniny
Už koncem ledna, nejpozději začátkem února, nastává období výsevu muškátů. Jednodušší je samozřejmě množení řízkováním, ale pokud máte k dispozici semena nových, zajímavých kultivarů, vyzkoušejte i výsev. Není to zase tak složité! Pro výsev využijte výsevní substrát smíchaný s pískem a semena nezapomeňte před výsevem asi na tři hodiny namočit do vlažné vody. Čerstvé výsevy vyžadují tmavší umístění a teplotu kolem 22 °C, po vyklíčení je dobré misky přemístit na světlo s teplotou asi 15 °C.
Dlouze klíčící semena hledíků, pupalek, nestařců, netýkavek, šalvějí či afrikánů vysejte už nyní do misek a umístěte do zimní zahrady či do skleníku. S výsevy v teple domova ještě počkejte.
Můžete také začít s předpěstováním raných odrůd salátu, paprik, košťálovin a lilku, které se chystáte později pěstovat ve skleníku. Pro vyklíčení semen je vhodná teplota většinou okolo 20 °C, Vzešlé osivo vyžaduje teplotu nižší, asi kolem 10 °C.
Ve volných chvílích si načrtněte plán letošního postupného výsevu a výsadby zeleniny. Je také čas nákupu čerstvého osiva a u osiva staršího proveďte zkoušku klíčivosti.
Dokončete zimní péči o záhony
Dokončete rytí zeleninových i květinových záhonů a záhony, určené pro výsev rané zeleniny v březnu, zakryjte alespoň na tři týdny fólií. Půda se tak lépe prohřeje.
Řez keřů a stromů
Už od začátku měsíce můžete provádět prosvětlovací řez peckovin, ale i ovocných keřů, jako jsou rybízy, angrešty nebo josta. Prořežte vinnou révu, proveďte zmlazovací řez starších ovocných dřevin.
Na konci měsíce se postarejte o první letošní zastřižení, tvarovací řez živého plotu. Můžete také začít s řezem okrasných keřů, které kvetou v létě. Přichází čas na tavolníky, vřesy, komule i perovskie. Odstraňte všechny suché a poškozené větve a zbytek rostliny sestřihněte krátce nad zemí, ponechte jen několik oček.
Keře, kvetoucí na jaře, jako jsou magnólie, štědřenec nebo kalina, řežte až po odkvětu.
Koncem měsíce můžete začít i s prořezáváním růží.
Pokračujte v preventivních prohlídkách
Překontrolujte všechny na podzim zasazené rostliny, jestli je mráz nevyzvedl ze země a lehce je vmáčkněte zpět.
Stále kontrolujte uskladněné hlízy květin, ale i brambory či ovoce ve sklepě. Od kusu napadeného hnilobou se nákaza rychle šíří.
Zkontrolujte všechno nářadí, které už příští měsíc budete potřebovat. Do servisu zajeďte na pravidelnou údržbu sekačky na trávu.