Zahrada

21. ledna 2017 14:15

Markéta Zídková

Už teď můžete za oknem sklízet čerstvý salát. Které druhy se hodí?

Čerstvý salát z domácí sklizně zpestří zimní jídelníček.

Bylinky za oknem jsou už téměř samozřejmostí. Při vaření stačí jen ulomit snítku a jídlo má hned jinou chuť. Ale čerstvý salát? Ano! Zkuste ho už teď v lednu pěstovat za oknem. A nemusíte mít ani zimní zahradu nebo vytápěný skleník,.

Leden je ještě velice mrazivý měsíc, ale i tak lze v domácích podmínkách pěstovat několik málo druhů salátu. Ideálně je opatřit si samozavlažovací truhlík, zbaví vás starostí o dostatek vláhy. Ale u některých druhů salátu si vystačíte i s obyčejným truhlíkem nebo květináčem. Do truhlíku dejte zahradnickou zeminu, můžete ji promíchat s pískem, a truhlík postavte na okenní parapet tak, aby měl co nejvíce světla. V lednu můžete vysévat řeřichu, roketu, „baby“ saláty, kozlíček polníček.

Saláty baby

Rádi pěstujete rostlinky? Další užitečné rady najdete v naší Encyklopedii. Jestli máte připravený samozavlažovací truhlík, tak už teď si můžete vysít za okno první saláty pro sklizeň, tzv. baby. Tady máte na výběr několik odrůd, nejvhodnější je použít některou z odrůd salátu pro rychlení, například Neferin se středně bublinatými listy středně zelené barvy, Cézaros s hladkými, středně zelenými listy, Citron s hladkými listy matně zelené barvy nebo Smaragd „S“ se žlutozelenými bublinatými listy. Pro barevné zpestření je možné vysít také červenolistou odrůdu Červánek.

Jak vysít saláty na okno?

Salát pro sklizeň mladých listů vysejte poměrně nahusto, optimálně do sponu 1 x 1 cm a 0,5 cm hluboko do substrátu. Optimální teplota pro klíčení salátu je 5 až 15 °C. Vysoké teploty nad 25 °C klíčení salátu neprospívají. Klíčení nastává obvykle po 6 až 14 dnech. Po vzejití udržujte optimální vlhkost substrátu, ale pozor, nepřemokřujte, abyste zabránili podehnívání listů. Na dopěstování salátu na sklizeň mladých listů z lednových výsevů je třeba počítat minimálně 8 týdnů.

Stále populární roketa

Zeleninou, kterou můžete pěstovat podobně jako řeřichu, je stále oblíbenější roketa (Eruka sativa), často také označovaná jako rukola. Roketa je rychleklíčící zelenina s vysokým obsahem vitaminu C, která podporuje chuť k jídlu a čistí krev. Lze ji postupně vysévat během celého roku podobně jako řeřichu, jen s tím rozdílem, že roketu lze pěstovat i v truhlících se zeminou. Při rychlení v miskách s buničitou vatou je ke sklizni za 10 až 14 dní, při pěstování v truhlících se substrátem sklidíte mladé listy za 6 až 8 týdnů.

Kozlíček polníček

Do truhlíku si můžete také vysít kozlíček polníček. Optimální pro takový výsev je kvalitní substrát ve směsi s jemným říčním pískem 1 : 1. Tato nenáročná listová zelenina má krátkou vegetační dobu a z lednových výsevů budete mít sklizeň brzy na jaře, v březnu až dubnu. Optimální je přímý výsev do sponu 3 x 3 až 4 x 4 cm a hloubky 0,5 cm. Roste i při nižších teplotách, patří k nejjednodušeji pěstovaným listovým zeleninám, přímo ideální je za okno a později na balkon. Velice vhodná je běžně dostupná odrůda Larged leaved (D´olandia a Seme grosso), má středně zelený, oválně prodloužený list s polovzpřímeným habitem a výraznou chutí.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také