návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Bílení kmenů je prastará technika, jak ochránit stromy před mrazy

Simona Sedláčková , Vydáno: 10.09.2021
Bílení stromů by měl znát každý pěstitel ovoce
Autor: iStock Bílení stromů by měl znát každý pěstitel ovoce
Počasí nám sice zatím dopřává docela vysoké teploty, ale podzim může vtrhnout do zahrady rychlostí blesku a pak budeme mít plné ruce práce s přípravou na zimu. Proto si včas připravte vše, co budete potřebovat na bílení kmenů stromů.

reklama

Proč natírat kmeny stromů na bílo

Bílý nátěr kmenů i spodních větví má za úkol ochránit strom před velkými teplotními rozdíly v období mrazů, kdy zároveň svítí slunce. Děje se tak sice nejčastěji v jarním období, ale mrazivé dny s vysokým slunečním svitem vás mohou překvapit po celou zimu. Během takového počasí dochází k příliš velkým změnám teploty během jediného dne. V noci je mráz a denní slunce vystřelí teploty vysoko nad nulu. Na takové teplotní rozdíly není kůra stromu připravena a dojde k potrhání pletiva. Snadno pak v kůře vzniknou mrazové trhliny, kterými může vniknout infekce, kterou strom nezvládne a odumře.

Bílení stromů by měl znát každý pěstitel ovoce
Autor: iStock Bílení stromů by měl znát každý pěstitel ovoce

Kmeny a větve natřené na bílo lépe odrážejí sluneční záření a teplota v kůře tolik nekolísá. Bílý nátěr se provádí nejčastěji na ovocných stromech, zejména na čerstvě vysazených stromcích s hladkou kůrou, jako jsou jabloně, meruňky, švestky, třešně nebo hrušně. Ale ochranu ocení i mladé javory nebo buky. Mladé stromy potřebují ochranu kůry po dobu nejméně 5–7 let, ale nic nezkazíte, pokud nátěr stromům dopřejete i později.  

HRUŠKA: Jak pěstovat sladké podzimní ovoce a dát si hrušku každý den!

HRUŠKA: Jak pěstovat tradiční podzimní ovoce, které bojuje s hypertenzí

JABLKO: Jak boží ovoce pěstovat, kdy sklízet, kde skladovat a proč jíst

JABLKO: Jak boží ovoce pěstovat, kdy sklízet, kde skladovat a proč jíst

Proč se používá zrovna bílá barva?

Protože bílá odráží sluneční paprsky nejlépe, a především proto, že se k nátěru kmenů odjakživa používá především hašené vápno, které má bílou barvu.

Vytvořte si vápenné mléko

Nejčastěji se pro nátěr kmenů využívá vápenné mléko, které připravíte z čerstvě hašeného vápna a vody. Můžete přidat i trochu oleje a hlíny. Hlína zlepší přilnavost nátěru a olej jeho elasticitu. Vytvořte směs s hustotou smetany.

V hobbymarketech a zahradnických potřebách však můžete zakoupit hotový přípravek na nátěr dřevin, tzv. biologicky odbouratelnou barvu na ochranu stromů a keřů.

Natřete i spodní větve stromu
Autor: iStock Natřete i spodní větve stromu

Nátěr se provádí vždy za suchého počasí, nejlépe při mírně zatažené obloze a především v bezmrazých dnech. Nátěr, zejména mladých stromků, by se měl opakovat nejméně dvakrát ročně.

I stromy potřebují pravidelnou péči, nejen květiny:

Vytvořte pod stromy závlahové mísy

Závlahové mísy pod stromy poslouží celé zahradě. Můžete v nich pěstovat i letničky

V říjnu nastává období sázení stromů

Říjen je obdobím sázení stromů. Které druhy vybrat a kam stromy zasadit?

 

reklama

Článek je zařazen v: strom , kmen , bílení , Bílá , barva , podzim , zima

reklama

Přečtěte si také