Návod, jak z kaštanů vyrobit přírodní gel na praní jemného prádla a mytí rukou nebo nádobí

Nasbírejte kaštany a udělejte si z nich skvělý přírodní gel na praní jemného prádla, k mytí rukou nebo nádobí. Prací gel z kaštanů nedráždí kůži, takže je skvělý pro děti, alergiky a lidi s citlivou pokožkou. Podle našeho návodu si můžete udělat domácí kaštanový prací prostředek bez chemie, tak to vyzkoušejte!

Kaštany, plody statného stromu jírovec maďal, jsou známé především svými zajímavými léčivými vlastnosti, ale fungují taky jako účinný přírodní prací prostředek. Jejich dužina obsahuje podobně jako např. kořen mydlice lékařské glykosid saponin, který ve styku s vodou pění. Navíc změkčuje vodu a odstraňuje běžné nečistoty.

Jen se skvrnami si kaštany neporadí, na silnější znečištění, zažranou špínu a fleky bude kaštanový prací gel před praním potřebovat pomoc, například žlučového mýdla, které je ideální pro odstraňování skvrn od krve a dalších organických nečistot.

Návod na kaštanový prací gel

Suroviny

  • 10–12 kaštanů
  • 1 l teplé vody

Postup

  1. Kaštany omyjeme a osušíme. Čerstvé kaštany můžeme oloupat, ale není to nezbytně nutné, hnědá slupka prádlo neobarví. Kaštany se dají nakrájet na čtvrtiny, ale snadnější je, když je dáme do sáčku nebo zabalíme do utěrky a paličkou na maso nebo kladívkem je roztlučeme na kousky, čím jsou menší, tím kratší je doba přípravy.
  2. Drcené kaštany nasypeme do sklenice s uzávěrem a zalijeme teplou (nesmí být vařící) vodou. Pak sklenici uzavřeme a protřepeme, aby se vytvořila mýdlová pěna. Necháme několik hodin vyluhovat. Kaštany na čtvrtiny necháme vyluhovat přes noc, zatímco drť potřebuje k uvolnění saponinů zhruba 3 hodiny. Voda by měla být mléčná, nažloutlá.
  3. Směs scedíme přes husté sítko, kaštany vyhodíme. V ledničce vydrží maximálně týden. Do pracího gelu můžeme přidat 3–5 kapek levandulového nebo citrusového esenciální oleje či tea tree oleje.

Použití

Kaštanový prací gel používáme stejně jako jakýkoli jiný tekutý prací prostředek. Před praním nalijeme rovnou do bubnu pračky. Nejlepšího pracího účinku docílíte při praní mezi 40 a 60 °C. Máme-li tvrdou vodu, přidáme k němu 1 lžičku jedlé sody. Prací gel z kaštanů nedráždí kůži, takže je skvělý pro děti, alergiky a lidi s citlivou pokožkou.

Kaštany na praní do zásoby

Na zbytek roku, když si čerstvé kaštany nemůžeme nasbírat, si připravíme kaštanovou drť.

  • Kaštany rozložíme na plech a v troubě předehřáté na 120 °C je asi 30 minut sušíme, potom je necháme vychladnout a pak je rozemeleme na prášek nebo nadrtíme.
  • Je možný i opačný postup, kdy kaštany nejdříve rozmixujeme, umeleme v masovém mlýnku či nadrtíme a potom je nasypeme na plech vyložený pečicím papírem a necháme je asi hodinu sušit při 50 °C.
  • Suchý kaštanový prášek či drť nasypeme do uzavíratelné sklenice a skladujeme na tmavém a suchém místě pro budoucí použití.
  • Když budeme potřebovat vyprat jemné prádlo, zalijeme 4 vrchovaté lžičky prášku 250 ml horké vody a necháme 30 až 40 minut vyluhovat. Scedíme přes husté sítko.
  • Kaštanový prášek taky můžeme smíchat s prací sodou v poměru 2 : 1 (např. 500 g a 250 g sody) a použít přímo na praní, doporučené dávkování je 30 g na 1 praní stálobarevného prádla.

Zdroje: https://zerowastechef.com, https://wastelandrebel.com/en/


Přečtěte si také