Aromatický koriandr: Jak vypěstovat orientální léčivé koření a uvařit polévku Pho Bo

Koriandr, někdy se mu říká čínská petržel, je nepostradatelnou ingrediencí především asijské kuchyně, ale i u nás se už zabydlel. Tohle výrazně aromatické léčivé koření vonící po borovici, šalvěji a citronu se snadno pěstuje na zahradě i doma na parapetu, takže je stále dostupné. Koriandr je navíc velice ceněná léčivá bylina, kterí především řeší problémy s trávením a zlepšuje náladu. Poradíme vám, jak jedinečné koření a léčivku pěstovat.

Koriandr setý (Coriandrum sativum) je příbuzný kmínu, fenyklu, anýzu a kopru. Obsahuje vlákninu, vitaminy skupiny B a C, beta karoten, vápník, železo, fosfor, draslík, měď, různé silice, flavonoidy. Listy koriandru, které na první pohled připomínají hladkolistou petrželku,jsou významným antioxidantem, podporuje imunitní systém a pomáhají léčit všechny záněty v těle, zejména kloubů a v ústech. Koriandr podporuje tvorbu žaludeční šťávy, čímž příznivě ovlivňuje trávení.Semena koriandru působí proti plynatosti, bolestem břicha, odstraňují křeče, mají i mírně antiseptické a sedativní účinky, Koriandr je silné přírodní antibiotikum, pravidelné žvýkání semen a čerstvých lístků koriandru podporuje detoxikaci, pozitivně působí na nervovou soustavu, posiluje paměť, zlepšuje náladu a zvyšuje chuť na sex!

7 pravidel pěstování koriandru

  1. Místo na zahradě, kam chceme koriandr zasít, posypeme vyzrálým kompostem, zapravíme ho motykou do půdy a záhon uhrabeme. Koriandru se nejlépe daří v propustné, výživné a spíše vlhčí půdě, vybereme mu místo s částečným přistíněním před prudkým poledním sluncem. Dobře roste také v květináči na okenním parapetu nebo v nádobách na balkoně.
  2. Na záhonu doporučujeme koriandr kombinovat smrkví, špenátem, kapustou, zelím, květákem, brokolicí, okurkami, jahodami, červenou řepou; tyhle zeleniny pomáhá koriandr svým aroma chránit před škůdci.
  3. Semínka vyséváme do hloubky maximálně 1,5 cm, 5 - 8 cm od sebe, do řádků vzdálených 25 - 30 cm. Chceme-li používat jen zelené lístky, vyséváme hustěji. Aby semena dobře vyklíčila (za 2 až 3 týdny), potřebují poměrně hodně zalévat. Jakmile rostlinky vyrostou, záhon s koriandrem udržujeme rovnoměrně vlhký. Sucho podporuje vykvétání.Po vzejití koriandr, který chceme pěstovat na semena, vyjednotíme na vzdálenost asi 20 cm. Vytrhané rostlinky použijeme jako koření. Protože koriandr roste dost rychle, měli bychom další várku semínek vysévat každé 3 týdny, abychom si zajistili stálý přísun čerstvé bylinky.
  4. Klíčení semínek koriandru se dá urychlit máčením ve vlažném heřmánkovém nálevu, který navíc semínka chrání proti plísním a houbovým chorobám, nebo posilujícím nálevu zpřesličky rolní.
  5. Zelenou nať koriandru sklízíme odstřižením listů a stonků blízko země, když jsou stonky 10 až 15 cm vysoké. Nestříháme najednou více než třetinu listů, protože to může oslabit rostlinu.
  6. Při jarním výsevu rostlina dorůstá do výšky až jednoho metru a kvete bíle či růžově v červnu až červenci. Když jde koriandr do květu, změní s listů z petrželově plochých na roztřepené. Semena sklízíme po dozrání, nesmí být tmavě hnědé nebo černé, lepší je sklízet zelené či narůžovělé kuličky, která doma dosušíme.
  7. Na pěstovaní koriandru na parapetu nebo na balkoně si připravíme si nádobu alespoň 45 cm širokou a 25 cm hlubokou nebo o průměru nejméně 30 cm. Dno vyplníme keramzitem a na něj nasypeme substrát pro pěstováníbylin. Semínka rozsypeme rovnoměrně po povrchu a zakryjeme je půlcentimetrovou vrstvou substrátu.Semínka vyséváme hustě, rostlinky nemusíme protrhávat. Půdu při klíčení zvlhčujeme rozprašovačem. Jakmile stonky koriandru dosáhnou 10 cm, začněme se sklizní lístků. Po dvou až třech měsících se růst zastaví a než začnou listy uvadat, můžeme vysítnovou várku. Během růstu zaléváme odstátou vodou do spodní misky, aby si bylinka čerpala vodu zespodu.

Co asi děláme špatně, že nám koriandr chřadne

Mladé lístky vysávají mšice

Koriandr venku na záhonu v hojném počtu mohou napadnout mšice. Nejprve se je pokusíme spláchnout mšice proudem vody. Připravíme si postřik z rebarbory, které je pro mšice jedovatá. Čerstvé listy (250 g) zalijeme vroucí vodou (1,5 l) a necháme půl hodinky vyluhovat. Pak scedíme a necháme úplně vychladnout. Rostliny napadené mšicemi stříkáme roztokem každé 3 dny.

Koriandr napadly svilušky, listy žloutnou a zasychají

Svilušky napadají bylinku pěstovanou doma. Nádobu s koriandrem postavíme na čerstvý vzduch a uděláme dezinfekční výluh zcibulových slupek. Slupky zalijeme vroucí vodou, aby byly všechny ponořené, zakryjeme a necháme 4 dny vyluhovat. Pak scedíme, roztok nalijeme do rozprašovače a napadené rostliny postříkáme. Zákrok opakujeme po 3 dnech.

Koriandr v kuchyni

Čerstvé lístky koriandru jsou nepostradatelnou ingrediencí asijské kuchyně jako je například vietnamská polévka Pho Bo. Používají se do pokrmů z masa, ryb a mořských plodů, přidávají se do čatní, polévek, restované zeleniny, luštěnin, těstovin, rýže i vařených brambor, hodí do salátů, majonéz, tvarohovýchpomazánek a zálivek. Abychom koriandr neznehodnotili a neztratili cenné látky, přidáváme jej až na konci tepelné úpravy nebo jako ozdobu. Je dobré listy koriandru raději zamrazit s trochou vody než sušit. Sušené už nemají tak charakteristickou vůni i chuť.Nasládlá, aromatická semena spalčivou chutí celá nebo mletá či drcená se používají především k nakládání zeleninya hub, do chleba i vánočního cukroví, uzenářských výrobků, k přípravě jehněčího, vepřového a hovězího masa či ryb. Vhodná jsou do nádivek a paštik.Silně aromatické kořeny jsou po usušení a rozemletí, podobně jako semena, součást kari koření.

Pebre: salsa k masu

Koriandr je také hlavní ingrediencí chilské salsy ke grilovanému masu. Salsu připravíte jednoduše, základem úspěchu je všchny přísadynasekathezky na drobno. Poslouží jako náhrada za nezdravé omáčky a jiná dochucovadla, která kvůli grilování kupujeme. Má výraznou chuť a je plná vitamínů.

Suroviny

  1. Rajče
  2. Červená cibule
  3. Hrstkoriandru
  4. Chili paprička (může se nahradit chili kořenímnebo nakládanoujalapeño)
  5. Citronová šťáva
  6. Olivový olej
  7. sůl, pepř

Postup

Nejprve zbavte rajče jadérek a pak se pusťte do sekání. Na drobno nasekejte rajče, cibuli ikoriandr. Koriandru by mělo být zhruba stejná hrst jako nasekaných rajčat. Ingredience smíchejte v míse a přidejte buď trochu chili koření nebo nasekanou papričku. Záleží na vás, jak chcete salsu pálivou, my doporučujeme dát spíše méně chili, aby vynikla chuť ostatních ingrediencí, zvláště koriandru. Zakápněte citronem, olivovým olejem, osolte a opepřte. Salsu ochutnávejte a řidávejte koření či citron dle potřeby. Jezte ji ihned po tom, co ji připravíte. Rozhodně si ji nedělejte do zásoby, koriandr rychle vadne a salsa už po pár hodinách nevypadá nijak vábně.

Doporučené odrůdy pro pěstování koriandu

Aroma

Odrůda typu Long Standing spřímým rozvětveným stonkem a střídavými, hluboce členěnými listy je nenáročná na pěstování. Speciálně vyšlechtěná odrůda pro sklizeň mladých listů, odolná k vykvétání, poskytuje iněkolik sklizní za vegetaci.

Calypso

Anglická odrůdalistového koriandru svelmi vysokou odolností kvybíhání do květu, což zajišťuje dlouhé období sběru aromatický a chutných listů. Nenáročná odrůda je ideální na pěstování zpřímého výsevu na záhoně i vtruhlících na balkónech aterasách.

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také