Mandloně jsou choulostivé, ale můžete je pěstovat i v Česku. Kvetou růžově

Kdo by neměl rád chutné mandle! Většinou si je však všichni kupujeme v obchodech a jen málokoho by napadlo dát se do jejich pěstování i v našich poměrně chladných podmínkách. Přesto se i u nás najdou lokality, kde se mandloně pěstovat mohou. Na jižní Moravě nebo i v dalších teplejších oblastech, ale to pouze ve skleníku nebo na zaskleném balkoně.

Pěstování mandloní vČR

Vobdobí po druhé světové válce, kdy byl u nás mandlí velký nedostatek, vznikl nad moravskými Hustopečemi velký mandloňový sad. Původně zde bylo vysazeno asi 3 000 stromků, ale začátky jejich pěstování byly velmi těžké a první úroda téměř celá zplesnivěla. Postupně se však pěstování mandloní stabilizovalo a v70. letech sady zažily své nejlepší období. Vsoučasné době se u Hustopečí pěstuje asi 1 000 stromků, ale spíše jako zajímavost pro turisty. Do obchodů se mandle dál běžně dovážejí.

V Praze můžeme mandloně obdivovat na svahu Petřína. Na jaře krásně kvetou, sad je ale malý a okrasný.

Mandloň obecná (Prunus dulcis)

Mandloně pocházejí ze západní Asie a severní Afriky, ale běžně se pěstují kolem celého Středozemního moře a často zde i zplaňují.

Mandloně rostou jako keře nebo nižší stromy do výšky asi 6 m. Během dubna se na nich začínají objevovat růžově zbarvené květy, které jsou velmi choulostivé na jarní mrazíky. Proto se u nás mohou pěstovat jenom za velmi specifických podmínek, jsou mrazuvzdorné pouze do –8 °C. Sklizeň mandlí probíhá od srpna do září.

Jak využít chutné a zdravé mandle

Výsadba do volné půdy

Pokud vysoké nároky mandloní na teploty vaše zahrada splňuje, můžete stromek vysadit do volné půdy na chráněné stanoviště, vždy tak, aby na stromek nedopadaly ranní sluneční paprsky. Ale jinak by místo pro mandloně mělo být slunečné a chráněné před větry. Mandloň špatně snáší střídání teplot a vyžaduje natření kmene a hlavních větví bílou barvou. Potřebuje také dobře propustnou, sušší půdu, bohatou na draslík, vápník a fosfor. Nesnáší půdy přemokřené a jílovité.

Na podzim nebo brzy na jaře mandloň potřebuje hnojení organickým hnojivem. Stejně tak je důležitý jarní řez poškozených a odplozených větví. Korunu udržujte dobře prosvětlenou.

Jak pěstovat mandloně vnádobách

Mandloně můžete pěstovat i ve velkých přenosných nádobách, umístěných přes léto na zahradě a přes zimu ve skleníku nebo celoročně na zasklených balkonech, které samozřejmě můžete přes léto nechat otevřené. Vnádobách stromky dorůstají pouze do výšky do 2,5 m.

Dejte pozor na dostatek světla i vzimních měsících, protože dostatek světla vzimě ovlivňuje množství nasazených poupat.

Na vlastní zahradě můžete vypěstovat i další skořápkové plody:


Přečtěte si také