Zahrada

12. srpna 2019 14:00

Lenka Valjentová

Mateřídouška: Jak pěstovat voňavou bylinku proti nespavosti a použít ji jako koření

Mateřídouška, až opojně vonící bylinka s nahořkle štiplavou chutí, je něco jako sestra tymiánu. Obě rostlinky vypadají podobně, stejně příjemně kořenitě voní a i účinky mají velmi podobné. Tymián, pocházející ze Středomoří, se však využívá spíš jako aromatické koření, mateřídouška, která je u nás doma, zase jako uznávaná léčivka. Maminky dříve dávaly silný mateřídouškový nálev dětem do vany, aby byly zdravé – a hlavně nezlobily a dlouho spaly.

Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum) je blízkou příbuznou tymiánu obecného (Thymus vulgaris). Obě byliny vypadají podobně, stejně příjemně kořenitě voní a i účinky mají velmi podobné. Mateřídouška obsahuje silice (thymol, karvakrol, linalol), hořčiny, třísloviny a flavonoidy. Složení silic je závislé na druhu i místě původu, byliny z chladnějších poloh mají jejich obsah nižší.

Mateřídouška léčivé účinky

Výrazných antiseptických účinků mateřídoušky lze s úspěchem využít při různých kožních zánětech, plísňovém onemocnění kůže a na špatně se hojící rány, vředy či spáleniny od slunce. Silnější nálev se využívá při zánětech ústní dutiny jako kloktadlo s dezinfekčním účinkem.

Při současném vnitřním i zevním použití (koupele, čaje) působí antirevmaticky a proti dně, snižuje svalové napětí. Sušená mateřídouška se přidává do bylinkových polštářků a pytlíčků na uklidnění. Také při menstruačních bolestech pomáhá mateřídouška vnitřně i zevně. Denně se doporučuje vypít dva šálky nálevu a zevně při křečích přikládat na podbřišek napařený polštářek naplněný sušenou mateřídouškou. Mateřídouškový polštářek se používá také k obkladu na otoky a pohmožděniny nebo si ho můžeme dát pod hlavu při nespavosti.

Mateřídouškový sirup proti kašli

Kvetoucí nať mateřídoušky opláchneme a ještě vlhkou ji vrstvíme s cukrem do zavařovací sklenice – vrstva byliny, vrstva cukru. Končí e vrstvou cukru. Sklenici důkladně uzavřeme a necháme asi 3 týdny na světlém místě. Pak důkladně scedíme a tekutinu pomalu odpařujeme – nesmí se vařit, jen probublávat – do požadované hustoty sirupu. Užíváme při kašli a nachlazení 1 lžičku třikrát denně.

Mateřídoušková tinktura proti revmatismu

Čerstvě natrhanou mateřídouškou naplníme láhev, zalijeme čirým minimálně 40% alkoholem a uzavřeme. Necháme 2–3 týdny stát na slunném místě. Potom scedíme a nalijeme do lahviček. Tinkturu můžeme používat jako mazání při revmatismu a dně. Několik kapek mateřídouškové tinktury v čaji posiluje imunitu.

Mateřídoušková kúra proti nespavosti

Asi 3 lžičky sušené mateřídouškové natě zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme asi 15 minut vyluhovat a přecedíme. Nálev vypijeme vlažný asi hodinu před ulehnutím do postele. Může se osladit medem. Užíváme každý večer jako kúru po dobu tří týdnů.

Jak mateřídoušku poznáme

  • Mateřídouška je nenáročná mrazuvzdorná rostlina. Vyskytuje se téměř všude v přírodě. Roste jak v horských oblastech, tak i v nížinách na travnatých stráních, loukách, mezích, na teplých vápencových podkladech a písčinách.
  • Od června do září kvete nachově fialovými kvítky. Celá rostlina je silně, až opojně aromatická, zvláště za slunného počasí.
  • Blízkým příbuzným mateřídoušky je tymián, keřík dosahující výšky okolo 40 centimetrů, kdežto mateřídouška je nejvýše 10 centimetrů vysoká plazivá rostlina. Účinky však mají velmi podobné a obě stejně krásně voní. Tymián se využívá spíš jako koření, mateřídouška zase  jako léčivka.

5 pravidel pěstování mateřídoušky

  1. Nejlépe se mateřídoušce daří v písčité půdě na slunném a teplém místě, dobře snáší sucho. Místo by mělo být chráněné před prudkým větrem. Je odolná proti mrazu.
  2. Pokud ji chceme pěstovat na zahradě, nejvhodnějším stanovištěm je mírný svah, skvěle se bude vyjímat ve skalce a suché zídce.. Dá se velmi dobře pěstovat jako hrnkové rostlina v truhlících na balkoně nebo v květináči doma na okně. Při pěstování v nádobách je potřeba dávat pozor, abychom ji nepřelévali.
  3. Na jaře nebo na podzim si můžeme mateřídoušku namnožit dělením trsů; oddělky dobře porostou v nádobách.
  4. Mateřídouška se množí také semeny, která se dají koupit. Na předpěstování vyséváme semínka od března na povrch substrátu a jen lehce je zatlačíme. Vzrostlé sazeničky potom přesazujeme ven na záhon nebo do nádob. Mateřídoušku můžeme také vysévat od dubna rovnou na záhon nebo do truhlíků.
  5. Rozrostlá mateřídouška na jednom místě vydrží mnoho let. Stonky po odkvětu vždy seřízneme, rostlina dobře obrůstá.

Mateřídouška sběr a sušení

Mateřídoušku pro léčebné účely sbíráme od června do září v poledne při slunečném počasí. Odstřiháváme vrchní nezdřevnatělé části kvetoucí nati. Suší se ve stínu na dobře větraných místech rozprostřená ve slabých vrstvách. Sušené části rostliny by se neměly při sušení otáčet, aby z nich neopadaly listy a květy. Mateřídouška se suší bez problémů, nezapařuje se ani neplesniví. Dá se sušit umělým teplem do 35 °C. Dobře se suší ve svazečcích zavěšených na vzdušném místě. Správně usušená bylina by si měla uchovat původní barvu listů i květů a svou nahořklou chuť a aromatickou vůni.

Mateřídouška koření

Mateřídouška má příjemně kořenitou vůn ia štiplavě nahořklou chuť. V kuchyni ji můžeme zkusit použít podobně jako středomořský tymián, nebo ho dokonce v receptu nahradit. Fantazii v kuchyni se meze nekladou! Sušená mateřídouška rozdrcená na prášek se přidává do smetanových polévek, omelet, nákypů, těstovin, salátů a zejména luštěnin, okoření skvěle ryby, steaky a mletá masa. Čerstvá je výborná do omelet, pomazánek nebo zeleninových salátů. Dříve se doporučovalo použít snítku natě při přípravě masa a ryb k pečení a dušení.

Z historie léčení mateřídouškou

Vojenští léčitelé v antice považovali mateřídoušku za důležitou rostlinu– prášek z roztlučené nebo rozemleté kvetoucí nati prý zastavoval krvácení. Tradičně se používala při poruchách menstruace, doporučovala se jako protijed při uštknutí hadem a bolestem hlavy. Někde rostlinu pálili, neboť věřili, že kouř odpuzuje štíry. Středověcí mniši znali uklidňující účinky mateřídoušky, pěstovali ji hojně v klášterních zahradách a používali k tlumení sexuálních tužeb a lepšímu spánku.


Přečtěte si také