Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Jaké bude počasí aneb Co dělat na zahradě na Velikonoce

Předpověď počasí na Velikonoce naznačuje, že si dosyta užijeme slunečních paprsků a příjemných teplot, které se vyšplhají k 20 °C. Parádní počasí na velikonoční oslavy, výlety nebo třeba zahradničení. Co dělat na zahradě? Lunární kalendář i lidové pranostiky nám radí, abychom vyseli na záhony zeleninu, protože semínka, která dáme na Velikonoce o země, dobře vzklíčí a vzejdou.
Vydáno: 18.04.2019
Jaké bude počasí aneb Co dělat na zahradě na Velikonoce
Autor: pixabay.com Jaké bude počasí aneb Co dělat na zahradě na Velikonoce

Velikonoce podle lidové meteorologie

V dubnu bývá počasí rozmarné, vrtkavé, nevyzpytatelné a často jen obtížně předvídatelné. Klidné povětří bývá přerušeno neočekávanou bouřkou, téměř letní dny střídá chumelenice. Podle pozorování generací našich předků by se v polovině dubna mělo dostavit rudolfinské jaro (Rudolfa je 17. 4.), které bývá typické výrazným oteplením, které ale bohužel zřídkakdy trvá déle než 5 dnů. Takže podle lidové meteorologie by letošní Velikonoce měly být teplé a jasné!

Jaké bude počasí na Velikonoce? Slunečno a teplo!
Autor: istock.com Jaké bude počasí na Velikonoce? Slunečno a teplo!

Předpověď počasí na Velikonoce (19. až 22. dubna)

Na Velký pátek by mělo být skoro jasno, večer polojasno. Maximální denní teploty 16 až 21 °C, noční se budou pohybovat kolem 3 °C. Vát bude mírný východní vítr. Slunce vychází v 06:00 a zapadá v 20:02. Bio předpověď hlásí stupeň 1 až 2, tedy mírnou až střední zátěž.

Bílá sobota bude podle předpovědi jasná nebo polojasná, místy oblačná. Ranní teploty klesnou na 3 °C v průměru, zato během dne se vyšplhají na 18 až 22 °C. Povane jen slabý východní vítr. Slunce vychází v 05:58 a zapadá v 20:03 . Bio bude na stupni 2, střední zátěž.

Sváteční neděle, jak se zdá, začne mnohde oblačnou oblohou, ale postupně se vyjasní a bude polojasno až skoro jasno. Ranní teploty se budu pohybovat mezi 5 a 1 °C, odpolední mezi 15 a 20 °C. Mírný severovýchodní vítr. Slunce vychází v 05:56 a zapadá v 20: 05. Bio: 1 – mírná zátěž.

Velikonoční pondělí bude převážně slunečné, při ojediněle zvětšené oblačnosti se ale mohou objevit místní přeháňky. Ráno na koledu bude mezi 6 až 2 °C, přes den od 16 do 19 °C. Mírný severovýchodní vítr. Slunce vychází v 05:56 a zapadá v 20: 05. Bio předpověď je stupeň 1, mírná zátěž.

Jasné počasí o Velikonocích - nastane léto o letnicích
Autor: istock.com Jasné počasí o Velikonocích - nastane léto o letnicích

Lidové pranostiky a Velikonoce

Velikonoce jsou sice svátky pohyblivé, slaví se první neděli a pondělí po prvním jarním úplňku, ale i tak se k nim váže řada lidových pranostik, které naznačující, jaké počasí můžeme očekávat, co máme či nemáme dělat i na co se můžeme těšit i netěšit. Dlouhodobé pozorování našich předků například říká: Na Zelený čtvrtek hrách zasívej, na Velký pátek zemí nehýbej, na Bílou sobotu štěpy zasazuj. Velký pátek deštivý dělá rok žíznivý. Když na Velký pátek hřmí, na poli se neurodí. Jasné počasí o Velikonocích – nastane léto o letnicích. Na Boží-li hod velikonoční prší, sucho úrodu poruší. Letošních Velikonoc se konkrétně týká: Potí-li se Domicila (20. 4.), bude Marek chodit v kožiše. A pro zahrádkáře tu máme radu: O svatém Anselmě (21.4.) sejme semeno do země. Takže už víme, co mám dělat!

Lunární kalendář a zahrada na Velikonoce

Na Velký pátek bude úplněk a pak Měsíc bude postupně couvat. Velikonoce budou přát práci na zahradě, i když na Velký pátek bychom neměli hýbat s půdou! Příznivý čas bude především na setí zeleniny, ale také sázení, přesazování, hnojení organickými i umělými hnojivy, péči o balkonové i pokojové květiny a také sekání trávníku.

Velikonoce na zahradě: vyséváme zeleninu

Na záhon vyséváme karotku, mrkev pozdní, letní ředkev, pastinák (pokud už není vysetý), červenou řepu, cukrový a dřeňový hrášek, listový mangold a kopr. Je čas na opakované výsevy zahradní řeřichy, špenátu, ředkvičky, listového salátu.

Velikonoce na zahradě: vysévaní semínek zeleniny
Autor: istock.com Velikonoce na zahradě: vysévaní semínek zeleniny

Velikonoce na zahradě: vysazujeme jahody

Jestli jsme na podzim nestihli vysadit velkoplodé i měsíční jahody, můžeme to udělat ještě teď. Musíme však mít dobře vyvinuté a zdravé sazenice. Musíme však počítat s tím, že letos nám velkou úrodu nepřinesou.

Velikonoce na zahradě: vysazujeme jahody
Autor: pixabay.com Velikonoce na zahradě: vysazujeme jahody

Velikonoce na zahradě: jarní výzdoba

Velikonoční výzdoba zahrady by měla být co nejpřirozenější a nejvkusnější. K Velikonocům patří především vrba a efektní varianta vrba pokroucená (Salix erythroflexuosa). Samotné vrbě v trávníku sluší pentle a pentličky, sisalové ozdoby, mašle a zavěšené kraslice. Na  větvičky zavěsíme pestré tenoučké stužky, které provlékněme otvory vyfouknutých vajíček – malovaných kraslic. Dole uděláme uzlík nebo mašličku, aby vajíčka na stužce držela. Ven můžeme využít i kraslice plastové, není to z odstupu vidět a nerozbijí se, když zafouká vítr. Ozdobit velikonočně můžeme i jehličnany a ovocné stromy.

Článek je zařazen v: Velikonoce a počasí , Velikonoce na zahradě , předpověď počasí na víkend , lunární kalendář a zahrada , lidové pranostiky
Speciály: Jaro a Velikonoce

reklama