návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nejlepší přírodní tipy, jak léčit silvestrovskou kocovinu

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 30.12.2020
Kocovině, nepříjemnému projevu nadměrného popíjení, je nejlepší předejít a alkohol vůbec nepít, což poslední den roku bývá často nesplnitelné. Nejčastější důsledky bujarých oslav, které bývají spojené s vítáním nového roku, jsou hlavně bolest hlavy, žaludek jako na vodě, dehydratace, zpomalené reakce a únava. Naštěstí příroda nabízí velmi účinné rostliny, které pomáhají zrychlit odbourávání alkoholu a léčit kocovinu. Tak třeba mátový a heřmánkový čaj uklidňují zažívání, ostropestřec mariánský léčí játra, která bývají při kocovině zasaženy nejvíc.

reklama

Léčba, nebo spíše zmírňování následků nadměrného pití alkoholu je velice individuální záležitost, proto se na kocovinu vyplatí myslet předem. Prevence – dobře se předem najíst a napít, během večírku alkohol zajídat a zapíjet vodou, alkohol nemíchat – mají lepší výsledky než pozdější léčba. Nezapomeňte, že čím jste starší, tím budete mít s likvidací alkoholu v těle větší problém. Alkohol by určitě měli vynechat lidé oslabení a nemocní, nebezpečná je kombinace s antibiotiky a dalšími léky.

Jak léčit kocovinu

Při léčení kocoviny je nejdůležitější doplnit tekutiny, protože při pití alkoholu dochází k dehydrataci organismu – nejlepší je obyčejná neperlivá voda a hlavně bylinné čaje, protože alkohol zvyšuje překyselení organismu a každý bylinkový nálev působí na snížení kyselosti.

Ztracené vitaminy a minerály spolehlivě pomůže nahradit ovoce a zelenina, například jahody, černý rybíz, citrusy, kiwi, brokolice, rajčata, papriky, okurky, růžičková kapusta). Mnoha lidem pomáhají při kocovině kyselé okurky a lák, silný hovězí nebo slepičí vývar, česnečka nebo zavináče.

Osvědčená je šťáva z plodů rakytníku řešetlákového (Hippophae rhamnoides) zejména díky vysokému obsahu vitaminů C a B i řady stopových prvků. Rakytník je vitaminovou bombou, která tělo celkově posílí a působí skvěle i preventivně.

Jak zrychlit likvidaci alkoholu v těle a léčit kocovinu: osvědčená je šťáva z plodů rakytníku řešetlákového (Hippophae rhamnoides) zejména díky vysokému obsahu vitaminů C a B i řady stopových prvků
Autor: pixabay.com Jak zrychlit likvidaci alkoholu v těle a léčit kocovinu: osvědčená je šťáva z plodů rakytníku řešetlákového (Hippophae rhamnoides) zejména díky vysokému obsahu vitaminů C a B i řady stopových prvků

Nejlepší byliny a koření, které pomáhají odbourávat alkohol a mírnit nepříjemné projevy kocoviny

Máta podporuje trávení o osvěžuje dech

Máta peprná (Menthae piperita) je na kocovinu velmi účinná, proto je dobré pěstovat tuhle voňavou bylinu doma na parapetu. Máta podporuje trávení, zklidňuje žaludek, působí na zrychlení metabolismu, tedy i rychlejší odstranění alkoholu. Zároveň snižuje kyselost těla, která se alkoholem zvyšuje. Bonusem máty je, že osvěžuje dech. Mátu (1 lžíci čerstvých lístků nebo 1 lžičku sušených) zalijte 200 ml vroucí vody, nechte asi 5 minut vyluhovat a sceďte.

Ostropestřec regeneruje játra

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) obsahuje vysoce účinný silymarin, která obnovuje jaterní tkáň. Po nadměrném pití alkoholu tělu uděláte dobře ostropestřecovým nálevem, tinkturou nebo olejem. Aby se semena ostropestřce správně vyluhovala, musíte je nejdříve rozdrtit: 1 lžičku semen přelijte 200 ml vroucí vody a nechte 10 – 20 minut vyluhovat, sceďte. Čaj se pije teplý po malých doušcích.

Ostropestřec mariánský: Jak vypěstovat obří pichlavou bylinu a dopřát játrům přírodní detox

Ostropestřec mariánský: Jak vypěstovat pichlavou léčivou rostlinu a dopřát játrům přírodní detox

MÁTA: Jak vypěstovat peprnou bylinku a udělat domácí léčivý olej či mátovou zmrzlinu

Jak pěstovat mátu a udělat z ní domácí sirup nebo zmrzlinu

Heřmánek zklidňuje žaludek

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) efektivně působí na zklidnění žaludku. Jednu lžíci heřmánkových květů zalijte 250 ml vroucí vody a nechte zhruba 10 minut vyluhovat, sceďte . Vlažný nálev popíjejte po doušcích. Pozitivní účinky heřmánku umocníte, když do čaje přidáte 1 žičku medu. Heřmánek také pomůže, když vás začne pálit žáha z nadmíry pití (i jídla).

Jak zrychlit likvidaci alkoholu v těle a léčit kocovinu: meduňka lékařská (Melissa officinalis) zklidní rozbouřený žaludek i nervy
Autor: pixabay.com Jak zrychlit likvidaci alkoholu v těle a léčit kocovinu: meduňka lékařská (Melissa officinalis) zklidní rozbouřený žaludek i nervy

Meduňka pomáhá při bolesti hlavy

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) zklidní rozbouřený žaludek i nervy. Stačí si z ní připravit klasický nálev: 1 lžíci čerstvých lístků nebo 1 lžičku sušených zalijte 250 ml vroucí vody, nechte 4 – 7 minut vyluhovat a sceďte. Chybu neuděláte, když si ho přisladíte medem. Meduňka zpravidla také pomáhá odstranit bolest hlavy. Čerstvé meduňkové lístky můžete při kocovině také žvýkat.

MEDUŇKA: Jak vypěstovat citronovou bylinku a vyrobit z ní super francouzský lék na uklidnění

MEDUŇKA: Jak vypěstovat citronovou bylinku a udělat přírodní kapky proti stresu

HEŘMÁNEK PRAVÝ patří mezi nenahraditelné léčivé rostliny pro děti

HEŘMÁNEK: Jak pěstovat léčivou bylinku proti nachlazení, stresu či bolení břicha

Jalovec podporuje odbourávání alkoholu

Jalovec obecný (Juniperus communis) zrychluje látkovou výměnu, jeho vliv se využívá na hospodaření se žlučí a k regeneraci jater, což má očistný účinek na organismus, a tak podporuje odbourávání alkoholu. 1 - 2 rozdrcené jalovčinky zalijte 250 ml vroucí vody, nechte 5 minut vyluhovat, sceďte a vypijte. Stačí jeden šálek. Jalovcovou kuličku můžete také rozžvýkat, slupku vyplivněte. Za chvíli se zrychlí trávení.

Jak zrychlit likvidaci alkoholu v těle a léčit kocovinu: jalovec (Juniperus communis) podporuje odbourávání alkoholu
Autor: istock.com Jak zrychlit likvidaci alkoholu v těle a léčit kocovinu: jalovec (Juniperus communis) podporuje odbourávání alkoholu

Rozmarýn má povzbuzující účinky

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) zlepšuje trávení, podporuje produkci žluči, působí proti plynatosti. Nálev je při kocovině účinným prostředkem na zmírnění bolestí hlavy. Má celkově povzbuzující účinky, a pomáhá tak porazit únavu a malátnost. Rozmarýnový nálev: 1 lžičku lístků zalijte 250 ml vroucí vody, zakryjte a nechte 8 - 10 minut vyluhovat, pak sceďte; teplý nálev popíjejte po doušcích.

ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ: Jak pěstovat středomořské koření a léčit se domácím rozmarýnovým vínem

Jak pěstovat rozmarýn a udělat z něj léčivé víno?

Jalovec: Divoké koření, jehož hlavní léčivou náplní je detox a hubnutí

Jalovec pročistí tělo a pomůže zhubnout. Divoké koření užívali už ve starém Egyptě

Petrželka pomáhá s detoxikací

Petržel naťová (Petroselinum) hladkolistá i kadeřavá velmi účinně pomáhají s detoxikací těla. Nejlepší je petrželový vývar: 5 až 6 stonků (nebo 2 až 3 lžičky sušené) petrželky povařte ve 250 ml vody. Nakonec můžete osolit a přidat rozmělněný stroužek česneku. Dodáte tak tělu ztracené minerály, aby mohlo lépe pracovat na odbourávání alkoholu. Vývar z naťové petržele je i dobrá předvečírková prevence, než začnete pít, protože obsahuje vitaminy řady B, které tělu pomáhají s detoxikací.

PETRŽELKA HLADKOLISTÁ: Jak vypěstovat pikantní koření a uvařit zelenou polévku

PETRŽEL HLADKOLISTÁ: Jak vypěstovat pikantní koření a uvařit zelenou polévku

KADEŘAVÁ PETRŽEL: Jak pěstovat dekorativní bylinu nejen na zdobení chlebíčků

PETRŽEL KADEŘAVÁ: Jak pěstovat bylinu nejen na zdobení chlebíčků a udělat pesto

Rady bylinkáře Martina Kolára, jak léčit kocovinu

„Po nadměrné konzumaci alkoholu trpí především naše játra, ledviny a žaludek. Tělo je dehydrované a překyselené. Může se objevit bolest hlavy, svalů, zvracení… K návratu do normálu vám pomůžou tělo uvést léčivé rostliny. Já doporučuji tyhle tři osvědčené byliny: ostropestřec mariánský (Silybum marianum) na regeneraci jater, kořen pampelišky lékařské (Taraxacum officinale) na žaludek a pálení žáhy a kůru i listy jasanu ztepilého (Fraxinus excelsior) na odkyselení a uklidnění přetížených ledvin. Čaj z těchto bylin můžete pít 2 až 3x denně po dobu několika dnů až týdnů. Vynechejte kávu a kyselé potraviny, pijte čistě vodu a krev si okysličte procházkou na čerstvém vzduchu.“

Mohlo by vás zajímat:

Uklidňující meduňka je ideální vánoční bylinka

Meduňka je ideální léčivá bylina. Přináší pohodu, klid, dobrou náladu a zahání stres

Jak zpracovat úrodu rakytníku: Z oranžových plodů můžeme udělat domácí léčivý olej nebo tinkturu, rakytníkový sirup i džem

Jak zpracovat rakytník: Z oranžových plodů můžete udělat léčivý olej nebo tinkturu, rakytníkový sirup i džem

Jak zklidnit rozbouřený žlučník

Jak zklidnit rozbouřený žlučník? Pomohou máta, pampeliška i správný jídelníček

Jak se zbavit pálení žáhy? Vezměte si na pomoc byliny

Jak zchladit pálení žáhy? Vezměte si na pomoc léčivé rostliny, jablečný ocet i med

Oslavy Nového roku ve světě

5 rad a tipů, jak se stát králem silvestrovských vtipů

Silvestr znamení

Jak oslavíme Silvestr: Blíženci to přeženou, Kozorozi si nedají ani kapku a pozor dejte na Ryby

BROKOLICE: Jak vypěstovat superpotravinu a připravit, aby chutnala každému

BROKOLICE: Jak vypěstovat superpotravinu a jak na to, aby chutnala každému

ČERNÝ RYBÍZ : Jak vypěstovat pikantní bobule a udělat z nich sladký lék proti chřipce

ČERNÝ RYBÍZ: Jak vypěstovat pikantní bobule a udělat sladký lék proti chřipce

reklama

Článek je zařazen v: Silvestr , byliny na kocovinu , likvidace alkoholu v těle , jak pít alkohol , prevence kocoviny , Vánoce

reklama

Přečtěte si také