Nejlepší přírodní léky na kocovinu. Zkuste heřmánek, ostropestřec, mátu nebo rakytník

Kocovině, nepříjemnému projevu nadměrného popíjení, je nejlepší předejít a alkohol vůbec nepít, což poslední den roku bývá často nesplnitelné. Nejčastější důsledky bujarého vítání nového roku jsou hlavně bolest hlavy, žaludek jako na vodě a únava. Naštěstí příroda nabízí velmi účinné rostliny, které pomáhají zrychlit odbourávání alkoholu a léčit kocovinu.

Léčba, nebo spíše zmírňování následků nadměrného pití alkoholu je velice individuální záležitost, proto se na kocovinu vyplatí myslet předem. Prevence – dobře se předem najíst a napít, během večírku alkohol zajídat a zapíjet vodou, alkohol nemíchat – má lepší výsledky než pozdější léčba. Nezapomeňte, že čím jste starší, tím budete mít s likvidací alkoholu v těle větší problém. Alkohol by určitě měli vynechat lidé oslabení a nemocní, nebezpečná je kombinace s antibiotiky a dalšími léky.

Jak vypadá kocovina

„Po nadměrné konzumaci alkoholu trpí především játra, ledviny a žaludek," vysvětluje bylinkář Martin Kolár  a pokračuje: „Tělo je dehydrované a překyselené. Může se objevit bolest hlavy a svalů, celková nevolnost, zvracení, pálení žáhy, zvýšená únava, zpomalené reakce, třes rukou, pocit žízně, citlivost na světlo a hluk… Zpravidla nastupuje během pár hodin od chvíle, kdy přestanete pít. Vrcholí, když hladina alkoholu v krvi klesne na nulu. Může trvat i 24 hodin."

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Co zabírá na zkažený žaludek. Vsaďte na bylinky a namíchejte si směs na žaludeční čaj

Co pomáhá při kocovině

K návratu do normálu vám pomůžou tělo uvést léčivé rostliny. „Já ze svých zkušeností doporučuji tyhle tři osvědčené byliny: ostropestřec mariánský (Silybum marianum) na regeneraci jater, kořen pampelišky lékařské (Taraxacum officinale) na žaludek a pálení žáhy a kůru i listy jasanu ztepilého (Fraxinus excelsior) na odkyselení a uklidnění přetížených ledvin. Čaj z těchto bylin můžete pít dvakrát až třikrát denně po dobu několika dnů,"  radí bylinkář a dodává: „Vynechejte kávu a kyselé potraviny, pijte čistou vodu a krev si okysličte pohybem na čerstvém vzduchu.“

Jak léčit kocovinu

  • Při léčení kocoviny je nejdůležitější doplnit tekutiny, protože při pití alkoholu dochází k dehydrataci organismu – nejlepší je obyčejná neperlivá voda a hlavně bylinné čaje, protože alkohol zvyšuje překyselení organismu a každý bylinkový nálev působí na snížení kyselosti.
  • Ztracené vitaminy a minerály spolehlivě pomůže nahradit ovoce a zelenina, například jahody, černý rybíz, citrusy, kiwi, brokolice, rajčata, papriky, okurky, růžičková kapusta...
  • Mnoha lidem pomáhají při kocovině kyselé okurky a lák, silný hovězí nebo slepičí vývar, česnečka nebo zavináče.
  • Osvědčená je šťáva z plodů rakytníku řešetlákového (Hippophae rhamnoides) zejména díky vysokému obsahu vitaminů C a B i řady stopových prvků. Rakytník je vitaminovou bombou, která tělo celkově posílí a působí skvěle i preventivně.

Nejlepší byliny a koření, které pomáhají odbourávat alkohol a zmírnit nepříjemné projevy kocoviny

Máta podporuje trávení o osvěžuje dech

Máta peprná (Menthae piperita) je na kocovinu velmi účinná, proto je dobré pěstovat tuhle voňavou bylinu doma na parapetu. Máta podporuje trávení, zklidňuje žaludek, působí na zrychlení metabolismu, tedy i rychlejší odstranění alkoholu. Zároveň snižuje kyselost těla, která se alkoholem zvyšuje. Bonusem máty je, že osvěžuje dech. Mátu (1 lžíci čerstvých lístků nebo 1 lžičku sušených) zalijte 200 ml vroucí vody, nechte asi 5 minut vyluhovat a sceďte.

Ostropestřec regeneruje játra

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) obsahuje vysoce účinný silymarin, látku, která přirozeně obnovuje jaterní tkáň. Po nadměrném pití alkoholu tělu uděláte dobře ostropestřecovým nálevem, tinkturou nebo olejem. Aby se semena ostropestřce správně vyluhovala, musíte je nejdříve rozdrtit: 1 lžičku semen přelijte 200 ml vroucí vody a nechte 10 – 20 minut vyluhovat, sceďte. Čaj se pije teplý po malých doušcích.

Heřmánek zklidňuje žaludek

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) efektivně a jemně působí na zklidnění žaludku při kocovině. Jednu lžíci heřmánkových květů zalijte 250 ml vroucí vody a nechte zhruba 10 minut vyluhovat, sceďte. Vlažný nálev popíjejte po doušcích. Pozitivní účinky heřmánku umocníte, když do čaje přidáte 1 lžičku kvalitního medu. Heřmánek také pomůže, když vás začne pálit žáha z nadmíry pití alkoholu, ale i příliš tučného jídla.

Meduňka pomáhá při bolesti hlavy

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) spolehlivě zklidní rozbouřený žaludek i nervy. Stačí si z téhle aromatické bylinky připravit klasický nálev: 1 lžíci čerstvých lístků nebo 1 lžičku sušených zalijte 250 ml vroucí vody, nechte 4 – 7 minut vyluhovat a sceďte. Chybu neuděláte, když si ho přisladíte medem. Meduňka zpravidla také pomáhá odstranit bolest hlavy. Čerstvé meduňkové lístky můžete při kocovině také žvýkat.

Jalovec podporuje odbourávání alkoholu

Jalovec obecný (Juniperus communis) zrychluje látkovou výměnu, jeho vliv se využívá na hospodaření se žlučí a k regeneraci jater, což má očistný účinek na organismus, a tak podporuje odbourávání alkoholu. 1 - 2 rozdrcené jalovčinky zalijte 250 ml vroucí vody, nechte 5 minut vyluhovat, sceďte a vypijte. Stačí jeden šálek. Jalovcovou kuličku můžete také rozžvýkat, slupku vyplivněte. Za chvíli se zrychlí trávení.

Rozmarýn má povzbuzující účinky

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) zlepšuje trávení, podporuje produkci žluči, působí proti plynatosti. Nálev je při kocovině především velmi účinným prostředkem na zmírnění bolestí hlavy. Má celkově povzbuzující účinky, a pomáhá tak porazit únavu a malátnost. Rozmarýnový nálev: 1 lžičku lístků zalijte 250 ml vroucí vody, zakryjte a nechte 8 - 10 minut vyluhovat, pak sceďte; teplý nálev popíjejte po doušcích.

Petrželka pomáhá s detoxikací

Petržel zahradní naťová (Petroselinum) hladkolistá i kadeřavá velmi účinně pomáhají s detoxikací těla. Nejlepší je petrželový vývar: 5 až 6 stonků (nebo 2 až 3 lžičky sušené) petrželky povařte ve 250 ml vody. Nakonec můžete osolit a přidat rozmělněný stroužek česneku. Dodáte tak tělu ztracené minerály, aby mohlo lépe pracovat na odbourávání alkoholu. Vývar z naťové petržele je i dobrá předvečírková prevence, než začnete pít, protože obsahuje vitaminy řady B, které tělu pomáhají s detoxikací.

Zdroje: cs.wikipedia.org, bylinkář Martin Kolár


Přečtěte si také