návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Stolbur a makadlovka jsou dvě pohromy rajčat. Dá se s nimi ale bojovat

Simona Sedláčková , Vydáno: 14.07.2021
Choroby rajčat
Autor: iStock Choroby rajčat
Těšíte se na první červená rajčátka, ale vaše rostliny se vám zdají trochu podivné? Mají pokroucené listy anebo na nich mají dokonce bílé cestičky? Pak jste dopadli stejně jako my. Naše rajčata letos napadl stolbur i makadlovka zároveň.

reklama

Stolbur

Virové onemocnění rajčat, ale také brambor, lilku nebo papriky, tedy rostlin z čeledi lilkovitých, které přenáší savý hmyz nebo se na rostlinách šíří vegetativně.

Projevuje se stáčením a nálevkovitým svinováním listů, nadměrným větvením stonku, který je slabý až nitkovitý, ale také zakrnělými květy, a pokud se z květů vyvinou plody, mají většinou neklíčivá semena. Stolbur se nevyskytuje příliš často, ale letos naše rajčata napadl v poměrně velkém rozsahu.

Choroby rajčat
Autor: iStock Choroby rajčat

Jak proti stolburu bojovat

Stolbur šíří hmyz, například žilnatka vironosná. Jako chemickou ochranu proti tomuto onemocnění můžete použít přípravek Karate ZEON 5 CS. Nutné je však brzké rozpoznání choroby.

Bohužel bez chemie to nejde

Napadla vaše rajčata plíseň? Poradíme, jak s ní zatočit

RAJČATA: Jak vypěstovat elixír mládí a udělat domácí kečup

RAJČATA: Jak vypěstovat elixír mládí a udělat domácí kečup nebo džem

Makadlovka (lat. Tuta absoluta)

Makadlovka je škůdce, který napadá také všechny lilkovité rostliny, a to většinou ve sklenících, ale při přemnožení i při pěstování na záhonu. Larvy těchto škůdců si v rostlinách vytvářejí cestičky nebo spíše tunely v listech, stoncích, ale i v plodech.

Choroby rajčat
Autor: iStock Choroby rajčat

Jak proti makadlovce bojovat

Pro boj proti makadlovce můžete nainstalovat feromonové lapače nebo využít ekologickou ochranu dravých ploštic a mokrobiologických hub.  Pro chemickou ochranu použijte přípravky obsahující spinosad, abamectin nebo cypermetrin.

reklama

Článek je zařazen v: rajčata , rajská jablka , stolbur , makadlovka , choroby , virové onemocnění

reklama

Přečtěte si také