Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Únor na zahradě: Pěstujte, otřeste stromy a nechoďte po zmrzlé trávě!

Únor a zahrada? Už byste se tam měli pomalu vydat a omrknout, co je potřeba. Předjaří klepe na dveře! Přinášíme 10 tipů, co můžete dělat.
Vydáno: 05.02.2019
Co dělat v únoru na zahradě?
Co dělat v únoru na zahradě? Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Únor není zrovna oblíbený měsíc, ale je na něm fajn, že dává prostor a čas k různým přípravám. Ať už jde o velký úklid, nebo dokonalou jarní zahradu.

Pokud jste byli v nějakém supermarketu, asi vám neunikly stojany se semínky, které nahradily vánoční kolekce a lednové výprodeje. Je právě čas začít myslet na novou sezonu!

Pomozte zahradě, aby se správně probudila
Pomozte zahradě, aby se správně probudila
istock.com

V únoru to ještě samozřejmě na velké sázení nebude, ale jako měsíc příprav, čištění a plánování je tenhle poslední zimní čas opravdu ideální. Přinášíme pár tipů, co v únoru dělat a co ještě odložit.

Nešlapejte na trávník

Záleží, jestli mrzne nebo jsme na blátě. Jestli ještě mrzne, moc toho samozřejmě neuděláte a nejlepší bude, když nepůjdete ani na trávník. Zmrzlá tráva se může polámat, hlavně zničíte základy nových stébel! Čekejte na oblevu.

Na trávník ještě nechoďte
Na trávník ještě nechoďte
istock.com

Sníh musí pryč

Dejme tomu, že mrazy jsou pryč, ale pořád tu máme zbytky sněhu na jehličnatých keřích a stromcích. Neuděláte chybu, když je otřesete od sněhu.

A chvojí taky

Jestli už je nad nulou a vy máte zakryté záhony nebo truhlíky chvojím, klidně ho už vyhoďte, ať mohou rostliny dýchat.

Úklid na zahradě

Zahrajte si na „Viktora čističe” a nemilosrdně se zbavte všeho odumřelého, nemocného, zbytečného. Můžete začít tvarovat keře!

Můžete zastřihovat jehličnany
Můžete zastřihovat jehličnany
istock.com

Pomozte maliníku

Prostříhejte maliníky a ostružiníky. Nejenže loňské jednoleté šlahouny nejsou žádná pastva pro oči, ale rostlině pomůžete k další úrodě. Nebojte se za to vzít, maliníky a ostružiníky rostou jako ďas!

Co pěstovat?

Začněte přemýšlet a plánovat, co na zahradě letos budete chtít! Zkontrolujte cibule květin, jestli nejsou plesnivé nebo shnilé, ale na jejich sázení ještě počkejte. Doma si začněte pěstovat v „jeslích” budoucí krasavice zahrady – letničky a první zeleninu. Ty pak můžete na jaře přesadit do zahrady i do truhlíku za okno.

Sázejte doma a připravte se na jaro
Sázejte doma a připravte se na jaro
istock.com

Hnojit můžete už teď

Také je tu čas prvního hnojení! Když nemrzne, můžete už pohnojit trávník, okrasné dřeviny i zeleninové záhony. Nebojte se zbytků sněhu a hnojivo dejte klidně na ně. Tající sníh pak bude transportérem prospěšných látek do hlubin půdy.

Pochutnejte si

Jestli máte na záhonech ještě nějakou zimní zeleninu jako kadeřávek, cibuli nebo růžičkovou kapustu, už je skliďte a klidně zbaštěte. Za chvíli bude čas na jarní druhy.

Připravte stromy na jaro

Pokud máte na zahradě ovocné stromy, ještě je neřežte (nebo jen odumřelé větve). Dejte jim postřik na kmeny, abyste je zbavili nežádoucích návštěvníků, zejména larev.

Stříhejte jen odumřelé větve
Stříhejte jen odumřelé větve
istock.com

Načechrejte kompost

A jedna voňavá ale nezbytná prácička na závěr: je třeba obrátit uzrálý kompost! Ve spodní části by měla zůstat hrubá vrstva, na ní nechte uzrálý kompost a ten zase přikryjte vrstvičkou hrubšího materiálu. Na jaře za něj budete rádi!

(ku)

Článek je zařazen v: zahrada , únor , pěstování , kompost , trávník
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama