Mírumilovní čmeláci si občas zvolí špatné místo k životu. Jak jejich hnízdo zachránit?

Kdo by neznal čmeláky. Pro někoho jsou to včelí medvídci z Večerníčku, pro někoho roztomilí bručouni, pro dalšího pomocníci na zahrádce. Čmeláci jsou také symbol píle či jen objekt pozorování. Většinou se jich nikdo nebojí jako vos nebo včel, ale i oni se dokážou zabydlet na naprosto nevhodných místech. Co potom? Poradíme vám!

Čmeláků se nemusíte obávat, jsou mírumilovní. Musíte ohrozit přímo je samotné nebo jejich hnízdo, aby se začali bránit. Většinou vás ale předem varují, že se jim něco nelíbí. Když je však na pokoji nenecháte, umí použít žihadlo a bránit svůj domov. Nevěřte tomu, že čmeláci žihadlo nemají. Mají! Ale jen na svou obranu.

Každý rok na jaře se vydají matky čmeláků hledat prostor pro svá hnízda. Instinkt jim velí, jak by takové místo mělo vypadat. Každý druh má své specifické představy. Proto někdy čmeláci bydlí v zemi, v hromádce trávy, v dutině ve skále nebo v ptačí budce. Někdy se ale stane, že se čmeláci zabydlí tak, že se dostanou do nebezpečí – z pohledu nás lidí bydlí tam, kde by neměli, nebo nastane situace, že je jejich hnízdo ohroženo.

Jde to nějak řešit? Můžeme pomoci?

Nezávislá skupina Čmeláci PLUS, která se zabývá propagací, ochranou a chovem čmeláků, ví, jak na to. Na jejich webu Čmeláci PLUS, facebookové stránce a youtubovém kanálu najdete praktické rady, jak takové situace řešit, i pohled do domácnosti čmeláků.

Jak se čmeláci dostanou do nebezpečí?

Lidé mají čmeláky rádi, ale občas se stane, že jim přece jen vadí. Lidé totiž někdy mají neoprávněný pocit, že jsou čmeláky ohroženi. Například v situaci, kdy se čmeláci zabydlí v blízkosti jejich domovů, sezení na zahradě, dětských pískovišť a podobně. Naprostá většina druhů čmeláků v České republice je ale přátelská a není nutné se jich bát.

Co se přestat bát a přijmout čmeláky za sousedy? Vyzkoušejte si soužití s nimi. Přizpůsobte se jim a nechte je dožít tam, kde jsou. Hnízdo čmeláků žije do pozdního léta, nejpozději během podzimu osiří. Z rodiny čmeláků zimu přežijí pouze matky. Ty hibernují, zahrabané v zemi a objeví se zase až na jaře. Soužití s čmeláky tedy není trvalé, a tak ho zvládnete. Berte to spíš jako příležitost dozvědět se něco o jejich životě i jako možnost sledovat domácnost těchto roztomilých a dobráckých tvorů.

Pokud se čmeláci zabydlí na nevhodném místě, často se dostanou do skutečného ohrožení. Může jít o hnízdo, které jim člověk nechtěně poničí, například při zahradních pracích v trávníku nebo při kopání v kompostu. Můžete také objevit hnízdo při stavebních pracích, na louce při sekání trávy nebo na okraji cesty kterou upravujete. Stejně tak můžete najít hnízdo čmeláků, které rozhrabal pes při hrabání v zemi a hledání „myšičky“. Velmi často se čmeláci zabydlí v tepelné izolaci střechy, ve staré dece v kůlně a podobně. Ve všech těchto případech je hnízdo čmeláků ve skutečném ohrožení a potřebuje pomoc člověka.

Postup, jak čmeláčí hnízdo zachránit, není složitý a zvládne to každý

Nejlepší řešení je čmeláčí hnízdo ponechat na místě, kde jste ho našli. Příroda ví nejlépe, proč na něj matku-královnu zavedla. Pokud je hnízdo poškozené, většinou ho stačí něčím překrýt ale současně nechat čmelákům možnost létat dovnitř a ven z hnízda. Překrytím zajistíte, aby do hnízda nepršelo. Pokud je hnízdo hodně odkryté, lze ho překrýt suchou trávou, a pak přidat nějakou desku. Pokud opravdu není možné nechat hnízdo na místě nálezu, lze hnízdo s čmeláky přemístit na nové bezpečné místo – evakuovat je.

Pokud nechováte čmeláky, můžete se evakuace hnízda obávat. Nebudete ani mít místo, kam hnízdo přemístit. Skupina Čmeláci PLUS vám ráda pomůže. Její členové vytvořili záchrannou službu, která pomoc a případně přenos hnízda čmeláků bezplatně zajistí. Služba se jmenuje Čmeláčí Rychlá Rota.

Jak funguje Čmeláčí Rychlá Rota?

Čmeláčí Rychlá Rota zorganizuje záchranu, zprostředkuje kontakty, metodickou i odbornou pomoc. Zachráncem je chovatel, který čmeláky vyzvedne a odveze je na nové místo. Evakuace probíhá v noci, kdy čmeláci nevidí a nelétají. Hnízdo se přemístí do úlu, druhý den ráno se pochytají zbylí čmeláci a hnízdo se převeze.

Komunikace je snadná, prostřednictví facebookové stránkya webu Čmeláci PLUS. Rychle se najde zachránce. Většinou je to někdo z chovatelů čmeláků.

Evakuace hnízda čmeláků přináší spoustu adrenalinu a endorfinu. Z příběhů Čmeláčí Rychlé Roty lze vycítit, že je to opravdu emotivní zážitek a čistá radost pro všechny zúčastněné. Nálezci mají radost, že hnízdu dali šanci pro nový život. Zachránci jsou rádi, že mohli zabránit zkáze čmeláčího hnízda a umístit ho na zahradu. I skupina Čmeláci PLUS si užívá radost ze šťastného konce akce. Je to totiž nový začátek hnízda čmeláků a naplnění cíle – ochrana čmeláků a přírody. Vždyť čmeláci jsou důležití opylovači a ohrožený druh hmyzu. Mimo jiné i proto jsou chráněni zákonem.

Příběhy členů Čmeláčí Rychlé Roty si můžete přečíst on-line.

Kontaktní informace: rychlarota@cmelaciplus.cz nebo info@cmelaciplus.cz, případně můžete napsat zprávu na Facebooku.

Text: Ondřej Hercog (Autor je členem skupiny Čmeláci PLUS, která se zabývá propagací, ochranou a chovem čmeláků)

Pomáhat nejen čmelákům, ale i včelám či motýlům můžete i správnou volbou rostlin na své zahradě:


Přečtěte si také