reklama

Jak kvetou bylinky? Pažitka, petrželka i libeček mají krásné květy, které nakrmí včely a čmeláky

Simona Sedláčková
24. srpna 2020
Pažitka, petržel, a dokonce i libeček se už dlouho snaží vykvést, ale my jim jejich úmysly většinou rychle zatrhneme. Nepřetržitě je zastřihujeme, a kvetení tak oddalujeme. Možná přišel čas dopřát bohatou hostinu i včelám a čmelákům, ale nejen jim, i ploštice se rády přidají.
reklama

Pažitka, petržel i libeček patří mezi oblíbené stálice našich kuchyní. Umíte si snad představit pořádný vývar bez zelené petrželky nebo tvarohovou pomazánku bez nasekané pažitky? A libeček? Bez jeho úžasné vůně se u nás neobejde ani dýňová polévka! Na druhou stranu se jedná o medonosné rostliny, o jejichž květy se užitečný hmyz doslova popere, pokud mu ktomu dáme příležitost. A kdy jindy než teď, kdy jsou ještě tyhle báječné bylinky schopné vykvést. Spříchodem podzimních plískanic už bude jejich letošní život končit. Tak schovejte nůžky anebo se alespoň rozdělte, pokud máte těchto rostlin na zahradě větší množství.

Pažitka (Allium schoenoprasum)

Nejoblíbenější česká bylinka, vhodná do polévek i pomazánek, dokáže být užitečná i krásná, pokud jí to dovolíme. Jedná se o medonosnou rostlinu, jejíž kulovité, fialové květy přilákají každého čmeláka, který poletí okolo. Tím však užitečnost pažitky zdaleka nekončí. Pažitka ozdravuje půdu a chrání kořeny rostlin, vedle kterých roste. Pokud ji vysadíte ve větším počtu, dokáže dokonce hubit černou skvrnitost a padlí u růží, kadeřavost broskvoní a sněť rybízu. Je také na záhonech skvělou společnicí pro mrkev, celer, petržel, jahody i rajčata. Je tedy jasné, že by na vaší zahradě nejen neměla chybět, ale měla by tam růst vdostatečně hojném počtu.

Petržel kadeřavá (Petroselinum crispum)

I petržel kadeřavou většinou po celé léto zastřiháváme a stonky, které začínají vybíhat do květu hned odstraňujeme. Ale pokud máte na zahradě dostatek místa, je dobré, pěstovat petrželku vtakovém množství, abychom několik rostlin mohli ponechat vklidu a dopřáli jim květy, které hmyz miluje. A samozřejmě i petržel má co nabídnout i ostatním rostlinám. Například velmi prospívá rajčatům.

Libeček lékařský (Levisticum officinale)

Někdo libečekpro jeho výraznou vůni i chuťpřímo zbožňuje a druhý nesnáší. Užitečný hmyz se řadí do první kategorie, ale na rozdíl od lidí oceňuje především jeho květy. Například takové ploštice jeho květy doslova okupují. Vzhledem ktomu, že listy libečku, vhodné ksušení i zamrazování, jsou nejkvalitnější před rozkvětem, měli bychom si zimní zásoby vytvořit hned zkraje léta. Nyní už můžeme libeček nechat rozkvést a pozvat včelky, motýly i čmeláky na hostinu.

Co všechno ještě netušíte o tak skvělých bylinkách, jako je pažitka, petržel nebo libeček?

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama