Zahrada

18. června 2019 14:00

Andrea Vránová

Zdravé opalování: Na co si dát pozor při výběru opalovacího krému a proč si nedělat vlastní

Je opalování zdravé? Jak se vyhnout spáleninám? Proč nám opalovací krémy mohou škodit? Abychom se vyhnuli problémům, musíme vědět nejen jak trávit čas na sluníčku, ale také bychom se měli naučit rozumět složení opalovacích krémů, které najdeme v obchodech. Musíme si dát pozor i na ekologické opalovací krémy.

Azurově modrá a sytě žlutá. Tenhle barevný letní tandem na obloze jen málokoho nechá chladným. Měli bychom ale pamatovat na to, že opalovací krémy mohou zabíjet život voceánech a že nám také zdraví nedodají. Podívejte se, čemu věnovat pozornost a co nám vlastně škodí.

Které záření škodí?

V létě (a jinde při vysokém slunečním žáru) bychom se měli mít na pozoru před dvěma typy záření: UVA a UVB.

UVA paprsky skoro ve sto procentech pronikají atmosférou a dopadají na zemský povrch a tím na naši kůži. Působí konstantně po celý rok od rána do večera. Máme se jich bát? Pokud se před nimi nechráníme, umí se provrtat pod kůži a způsobovat její předčasné stárnutí. UVA paprsky se ale mohou podílet i na rozvoji rakoviny kůže.

UVB záření tvoří maximálně desetinu z veškerého UV záření dopadajícího na zemský povrch. Dovede být ale pěkně agresivní. Vězí za naší rajčatovou vizáží, když to se sluníčkem přeženeme a je největším strůjcem rakoviny kůže. Jeho intenzita závisí na denní době, lokalitě a míře vystavení.

Je tedy jasné, na co bychom se měli zaměřit při vybírání vhodného opalovacího krému: Jak moc nás ochrání před UV vetřelcem.

Ochranu před oběma typy záření dostanete s běžným opalovákem z drogerie i tím přírodním. Problém vyřešen? Jak se to vezme.

Jaký opalovací krém vybrat

Konvenční přípravky ze supermarketů a drogerií (rozumějte nepřírodní, chemické) můžou spíš problémy přivodit. Ten váš bude s největší pravděpodobností obsahovat látku zvanou oxybenzon, dále pak třeba oktokrylen či avobenzon. Tyhle chemické filtry se musí vrýt pod kůži, aby zafungovaly. Mohou se ale zatoulat mnohem dál do útrob našeho těla. Některé výzkumy odhalily jejich přítomnost v krvi i mateřském mléce.

Je to špatně? Některé chemické UV filtry mohou narušovat hormonální rovnováhu a snižovat plodnost mužů. A některé se mohou mísit do funkce štítné žlázy.

Pozor, ještě nekončíme. Pro plný obrázek o „užitečnosti“ konvenčního opalovacího krému musíme dodat, že jedny z nejpoužívanějších UV filtrů na světě (EHMC a OMC) mohou při kontaktu s UV zářením dokonce poškozovat buňky DNA! Koneckonců samy UV filtry mohou někdy působit rakovinotvorně a alergicky. Neplechu dělají i v přírodě. Jak se tam dostanou? Namažeme se a… hurá do moře! Stane se to hned.

Obsažené chemikálie (v čele s oxybenzonem a EHMC) přispívají k degradaci korálových útesů. To je důvod, proč si třeba na Havaji nekoupíte opalovací přípravek obsahující tyto látky. Kromě toho se s vymýváním do oceánů dostávají i do útrob vodních živočichů se všemi možnými negativními důsledky pro člověka.

Čím nahradit opalovací krém?

Vyzkoušejte přírodní opalovací krémy s minerálními UV filtry. Bezpečnou volbu učiníte s koupí přípravku s oxidem zinečnatým nebo titaničitým. První zmíněný hraje prim, neboť chrání před UVB i UVA zářením podobně silně. Oxid titaničitý odrazí hlavně UVB paprsky. A trochu i UVA záření.

Minerální filtry záření odrážejí. To je důležité slovo. Právě na bumerangovém principu fungují minerální filtry. Paprsky se odrazí od pokožky jako hopík od země.

Důležité upozornění – čtěte etikety a hledejte sousloví „nano“ nebo „nano částice“. Našli jste? Nebrat. Některé přírodní opalovací přípravky se chlubí „bezpečnými“ minerálními filtry, zmíněné oxidy se tu ale nacházejí v podobě nano částic. Tehdy proniká přípravek pod kůži. A s ním i UV záření.

Jak poznat bezpečný opalovák s minerálními UV filtry na pohled? Špatně se roztírá. Vzhled mrtvoly je prostě in. A hlavně zdravý.

Minerální UV filtry bez nano částic. Přírodní složení. Informace o ochraně i proti UVA záření. Tři kritéria, podle kterých vybírat zdravý opalovací krém.

Proč opalovací krém nevyrábět

Kéž by tuzemské bezobalové obchody rozšířily svůj sortiment o zdravé opalovací krémy. Domácí výroba je totiž v případě kosmetické protisluneční ochrany zrádná.

Na internetu najdete několik receptů na domácí opalovací krémy, nejčastěji s obsahem olivového nebo kokosového oleje, oleje z malinových či mrkvových semínek. Ne všechny oleje ale chrání před UVA i UVB zářením. Míra ochrany rovněž závisí na kvalitě olejů, kterou si jen těžko ověříte. Stejně jako jejich SPF faktor.

Děti a opalovací krémy

Přírodní složení, nulová parfemace, hypoalergenní potenciál a minerální UV filtry chránící před UVA i UVB paprsky bez nano částic. SPF co nejvyšší, i 50. K opalovacímu krému (opalovací krém dobře snesou děti starší 6 měsíců) přidejte pokrývku hlavy, sluneční brýle s filtrem proti UV záření a stín, stín a zase stín. To je zdravé dítě v létě.

Oblečte se do vedra

Pokud se chcete vyhnout opalovacím krémům, musíte vlétě dodržovat pár doporučení, která vás ochrání před nebezpečným slunečním zářením. Jak se tedy pohybovat na sluníčku a přitom si zachovat dobré zdraví? S rukávy a nohavicemi! Oblečení (samozřejmě prodyšné) je tou neejekologičtější ochranou před sluncem.

Moc se v něm neopálíte, zato uchráníte svou pokožku před spálením a potenciální rakovinou kůže. A třeba i škodlivými chemikáliemi z konvenčních opalovacích krémů, které se vsakují do naší kůže (více ve čtvrtém odstavci). Nezapomeňte na pokrývku hlavy, ať už kšiltovku, klobouk, nebo mokrý kapesník.

Správný čas na opalování

Nelaškujte s přímým sluncem mezi desátou a čtrnáctou hodinou. Opálená kůže může dodat sebevědomí, ale někdy člověk zezlátne nebo rovnou zrudne, aniž by to zamýšlel. Směrujte proto své letní venkovní aktivity mimo uvedené hodiny. Nebude tolik pražit a vy zas nebudete večer skuhrat.

Schovejte se

Hezky v chládku ve stínu stromů. I tam načerpáte letní pohodu a užijete si lelkování za letního tepla. Předejdete bolestivému spálení kůže i úpalu či úžehu.


Přečtěte si také