Zahrada

30. června 2019 14:00

redakce Prima Zoom

Živý plot z tújí pro vaše soukromí: Rostliny z květináče vysazujte po celou sezonu

Živé ploty z tújí kolem zahrady patří k nejoblíbenějším pro svůj rychlý růst i perfektní neprostupnost. Díky těmto vlastnostem získáte soukromý prostor během několika málo let. To platí především pro velké, rozlehlé zahrady. Na druhou stranu zahrady malé by túje mohly za pár let nepříjemně sevřít a pocitově zmenšit, proto si výsadbu živého plotu z tújí dobře promyslete. Zelená stěna také dokáže vytvořit barevně neutrální pozadí pro kvetoucí trvalky i le

Túje (Thuja)

Stálezelené a velmi oblíbené túje mají i své méně známé jméno, zerav. Jsou to dřeviny zčeledi cypřišovitých původem ze Severní Ameriky a Asie. Ve své domovině dosahují výšky 20–60 metrů, ale pro účely živého plotu se zastřihují, většinou na výšku kolem 2–3 metrů. Řez tyto dřeviny zvládají velmi dobře.

Kdy vysazovat túje

Nejvhodnější dobou pro výsadbu tújí je březen až listopad. Nejlepší jsou túje pěstované vkontejneru, tedy vkvětináči, u kterých při přesazování nedochází kporušení kořenového balu. Túje jsou velmi odolné a mrazuvzdorné, proto se mohou vysazovat téměř po celý rok. Má to svou nespornou výhodu. Po dostavbě domu nemusíte čekat na jaro či na podzim a můžete se hned pustit do úpravy zahrady. Na druhou stranu mnozí zahradní odborníci před tújemi varují a nemají je příliš v oblibě. Rozhodnutí je však pouze na majitelích zahrady, jestli využijí k oplocení pozemku túje, případně vysadí kvetoucí živý plot či živý plot s jedlými plody.

Výsadba živého plotu

Vykopejte příkop, který bude dlouhý podle potřeby a široký asi 30 cm. Hloubku příkopu zvolte o trochu větší, než byl květináč, ve kterém jste túje zakoupili. Vzdálenost mezi jednotlivými tújemi by měla být asi 30 cm, aby došlo vpoměrně krátké době kzapojení jednotlivých větví tújí do sebe a vznikl tak neprůhledný živý plot.

Sazenice sázejte do země dostatečně hluboko, nad zemí by měly vyčnívat vmístech prvních výhonů. Stromky opatrně vyjměte zobalu, vložte je do vyhloubeného příkopu, prolijte vodou a zahrňte půdou. Půdu kolem túje dostatečně udusejte, můžete ji jednoduše ušlapat. Při výsadbě můžete přidat i rašelinu nebo substrát pro okrasné dřeviny.

Samostatně rostoucí túje

Pokud chcete túje pěstovat jako solitérní doplňky zahrady, pak pro ně vykopejte jámu, velikou asi 30 x 30 cm a jednotlivé stromky nedávejte ksobě blíže, než na 60 cm. Túje sice rostou kuželovitě do výšky, ale i tak prostor kživotu potřebují.

Jak pečovat o vysazené túje

První měsíc po výsadbě zalévejte stromky pečlivě, nejlépe každý den. Dostatečná vlhkost půdy je velmi důležitá. První hnojivo přidejte až asi měsíc po výsadbě, a pak hnojte pravidelně, dvakrát ročně. Vzimních měsících nezapomínejte setřásat sníh zvětví, aby nedocházelo zrozvalování, nebo dokonce krozlamování stromků.

Jak urychlit vznik živého plotu

Pokud vysazujete túje hodně malé, budete samozřejmě na plnohodnotný živý plot čekat o něco déle, ale jeho pořízení nebude tolik bolet vaši peněženku. Dočasně proto vysazujte mezi túje šikovnou letničku, která je tújím velmi podobná, cypřišek letní neboli bytel metlovitý. Roste velmi rychle a alespoň vprvních letech dokáže přes léto živý plot vytvořit stejně dobře jako túje.

Vlastní sazeničky tújí

Sazeničky tújí si můžete vypěstovat i sami, není to nic těžkého. Túje se množí jednoduše řízkováním, nejlépe vdruhé polovině léta. Odebírejte řízky zmladých výhonů, odstraňte postranní výhonky a řízky, ošetřené stimulátorem, zapichujte do malých sadbovačů nebo květináčů.

Túje můžete množit i výsevem semen, ale musíte počítat stím, že to bude velmi zdlouhavé. Za první sezonu semenáčky narostou asi do výšky 10–15 cm.

Text: Simona Bauer


Přečtěte si také