návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak vytvořit zenový domov plný klidu? Nepodceňujte sílu barev, světla a  rostlin

hm , Vydáno: 21.01.2021
Zavřeme dveře od venkovního světa, jsme doma, můžeme si odpočinout. Opravdu? Často se stává, že naše domovy nevybízejí k vnitřnímu klidu. Jsou plné věcí, barev a věci nemají své místo. Zkuste se inspirovat učením zenu a vytvořte si klidný domov, ve kterém se dá relaxovat a uvolnit se.

reklama

Základem všeho je jednoduchost a upřímnost. Minimalismus hraje důležitou roli, zbavuje nás zbytečností a tím i zbytečných myšlenek. V čistém jednoduchém prostoru se lépe soustředíme a dokážeme si odpočinout bez toho, aby nás rušilo množství vjemů. Podívejte se tak na pár základních tipů, jak zařídit zenový domov.

Vsaďte na uklidňující barvy

Začneme zdánlivým detailem. Barvami. Ty jsou ale velice důležité, protože působí na naši psychiku. Vezměte si červenou. V kuchyni vzbuzuje chuť k jídlu, ale zároveň vyvolává agresivitu a v ložnici by vůbec být neměla, protože brání klidnému usínání. Je tedy jasné, že výrazná červená do zenového domova nepatří (nebo maximálně v detailech). Sáhněte radši po neutrální paletě barev. Vhodné jsou odstíny béžové, šedé, hnědé, modré nebo zelené. U zelené ale pozor, aby nebyla moc výrazná a sytá. Můžete použít i černou barvu, například na nábytku nebo podlaze. Nepřežeňte to s ní ale, aby byt nebyl tmavý.

Střídmé barvy mohou opustit i škálu šedé a béžové, modrá je úžasná
Autor: istock.com Střídmé barvy mohou opustit i škálu šedé a béžové, modrá je úžasná

Rozptýlené světlo

Denní světlo je základ. Vyhněte se ostře svítícím zářivkám nebo jejich světlo namiřte na zeď, aby se od malby odráželo. Utlumí se jeho intenzita a pokoj bude vypadat útulněji. Pokud můžete, odstraňte z oken záclony. Jednak lapají prach a potom ubírají denní světlo.

Přilákejte přírodu

Máme tendenci si pustit rádio nebo poslouchat oblíbené písničky. Zkuste ale zapomenout na přehrávače a sluchátka a zaposlouchejte se do svého okolí. Zvlášť pokud bydlíte u přírody nebo na venkově, rozmanité zvuky, které přicházejí zvenčí, vás propojí s okolím. Nejkrásnější je rozhodně zpěv ptáků. Ty si koneckonců můžete na balkon nebo zahradu přilákat. Postavte krmítko nebo prostě jen naplňte misku semínky a zrníčky. Pípání ptáků bude rozhodně víc uklidňující než populární hudba.

Přilákejte na balkon opeřence
Autor: istock.com Přilákejte na balkon opeřence

Pěstujte pokojovky

Byt bez rostlin je mrtvý. A může v něm žít i pěkně početná rodina. Pěstujte pokojové rostliny. Ideální jsou ty, které vyvolávají vnitřní klid a pohodu a jsou střídmé a elegantní. Zatímco barevná maranta sice vypadá exoticky, lepší bude, když zvolíte klasickou dracenu nebo kapradiny. Úžasná je i citlivka stydlivá, exotická kvetoucí pokojovka, jejíž listy se při dotyku stáhnou. A pokud se chcete vydat přímo do Japonska, pak si pořiďte řasokouli zelenou. Její jednoduchá elegance se do zenového domova hodí!

Kupte minimalistický nábytek

Žádné zbytečné vyřezávání nebo zdobení. Zenový nábytek by měl být co nejjednodušší a nejúčelnější. Ideálním materiálem je dřevo, kov a sklo jsou příliš současné a dominantní. Dřevo splyne s interiérem a přiblíží vás přírodě.

Minimalismus je základem zenového bydlení
Autor: istock.com Minimalismus je základem zenového bydlení

Zkuste wabi sabi

Slyšeli jste o wabi sabi? Filozofie, která se upíná k melancholii, je překvapivě uklidňující a vyzývající k meditaci. Nesleduje moderní trendy a dává prostor i starým nebo poškozeným věcem. Důležitou roli tu hraje nedokonalost a asymetrie. Wabi sabi můžete krásně zakomponovat do zenové domácnosti. Mrkněte se na tipy, jak zařídit wabi sabi domov.

Potkejte Japonsko v Evropě

A pokud jsou pro vás zen nebo wabi sabi až moc vzdálené, Japonskem se jen inspirujte a propojte ho s tím, na co jsme zvyklí. Rostoucí popularitu zaznamenal japandi styl. Spojuje populární skandinávský design s japonskou jednoduchostí a elegancí. K zenu má blízko!

Zkusíte wabi-sabi styl?

Wabi sabi styl: Najděte pohodu a klid v jednoduchosti

Japandi styl

Styl japandi potěší všechny milovníky skandinávského designu i japonského minimalismu

Nikdy nic nepřežeňte

A nejdůležitější pravidlo na konec. Nesnažte se vytvořit dokonale klidný zenový domov. Nejspíš byste toho nedosáhli a jen by vás to vystresovalo. Smiřte se s nedokonalostmi, jak nás to učí wabi sabi. Zařiďte si zenový domov tak, aby se vám v něm pohodlně žilo a uklidňoval vás.

Další články, které by vás mohly zajímat:

Proutěné doplňky do noretnic stylu patří!

Noretnic kombinuje pohodlí skandinávského stylu s exotikou deštných pralesů

Kuchyně ve skandinávském stylu.

Deset pravidel severu: Objevte skandinávský styl a pusťte ho do svého bytu

reklama

Článek je zařazen v: zen , wabi sabi , wabi-sabi , Japonsko , minimalismus , japandi

reklama

Přečtěte si také