reklama

Jak pěstovat krásnou lichořeřišnici, přírodní antibiotikum s jedlými květy?

Lenka Valjentová
30. července 2020
Kdyby lichořeřišnice neměla květy, jistě by patřila mezi zeleninu. Mladé listy, poupata, květy i plody mají příjemně kořenitou chuť připomínající řeřichu či ředkvičku. Květy jsou jedlé, a tak zdobí zahradu i balkon a mohou se stát netradiční ozdobou pokrmů. Pupeny a nezralá semena se nakládají do kyselého nálevu jako kapary, mladé výhonky a listy slouží jako koření. Tinktura ze semen a poupat se považuje za přírodní antibiotikum.
reklama

Lichořeřišnice větší(Trapeoleum majus)je rychle rostoucí letnička s jedlými květy žlutooranžových až jasně červených barev, které jsou oblíbené jako netradiční, velmi chutná ozdoba mnoha pokrmů. Květy podporujíchuť kjídlu, působí na vylučování trávicích šťáv vústech a žaludku, přinášejí pocit uspokojení z jídla.

Jak lichořeřišnice léčí?

Díky obsahu baktericidních látek pomáhají přivnitřních infekcích, zejména močových cest aledvin, zvyšují celkovou obranyschopnost organismu.Obsah běžných živin (bílkoviny, tuky, sacharidy, vitaminy) vkvětech se příliš neliší od složení např. listové zeleniny. Lichořeřišnice má silné fytoncidní účinky srovnatelné sčesnekem. Působí proti streptokokům a stafylokokům, výborně dezinfikuje při bolesti vkrku, pomáhá i při zánětech močového měchýře. Lichořeřišnicemáantibiotické, antivirotické a antibakteriální účinky. Preventivně působí proti většině infekčních chorob. Výtažky z lichořeřišnicezvyšují obranyschopnost a celkově organismus posilují. Tinktura z lichořeřišnice je považována za účinné přírodní antibiotikum.Lichořeřišnice také podporujerůst vlasů,brání jejich vypadávání.

Odkud lichořeřišnice pochází

Domovinou téhle pestrobarevné květiny je Jižní a Střední Amerika. My známe žluto-červenou variantu, ale za oceánem se vyskytuje přes dvě stě druhů lichořeřišnice, z nichž je ovšem oficiálně uznaných jen 88. Další jistě čekají na objevení. Nejodolnější lichořeřišnici najdeme v Chile, roste až do výšky 3 300 metrů nad mořem apřežije i mrazy klesající k 15 stupňům pod nulou. V Česku se ale téměř výhradně pěstuje lichořeřišnice větší, o které je i tento článek. Níže zjistíte, jak se má lichořeřišnice správně pěstovat i užívat.

Lichořeřišnice a Indiáni

Léčivé účinky lichořeřišnice objevili domorodí obyvatelé Ameriky, kteří ji využívali pro dezinfekci ran. V polovině 16. století se lichořeřišnice dostala do Evropy. Přivezl ji španělský botanik Nicolás Monardes. Začalo se jí říkat ‚indická řeřicha‘, protože v té se pro Ameriku používalo výrazu Západní Indie. Odtud nejspíš pochází i časté zaměňování lichořeřišnice s řeřichou.

7 pravidel, jak pěstovat lichořeřišnici

  1. Lichořeřišnice vyroste každému na zahradě i v nádobách. Je to ideální rostlina pro sváteční pěstitele. Tahle jihoamerická bylina nesnese mráz, proto se u nás pěstuje jako letnička. Patří knejdéle kvetoucím letničkám, rozkvete včervnu a pokračuje až do prvních mrazů.
  2. Pěstujeme ji ve dvou formách. Bujné pnoucí lichořeřišnice jsou vhodné na ploty, pergoly i na pokrytí prázdných míst na záhonu. Nízké a kompaktní formy se výborně hodí do truhlíků nebo do větších nádob na balkony a terasy.
  3. Lichořeřišnice má ráda slunné a teplé místo, potřebuje spíše chudší, vlhkou, propustnou půdou nepřehnojenou dusíkem. Nadbytek tohoto prvku totiž podporuje růst listů a omezuje kvetení.
  4. Semena lichořeřišnice klíčí při teplotách nad 15 °C, takže je vyséváme na záhon v druhé polovině května pozmrzlých mužích, když už by neměly hrozit přízemní mrazíky. Ještě začátkem léta můžeme vysít další semena, jež nám zajistí delší kvetení.
  5. Můžeme si také v polovině dubna předpěstovat sazeničky ve skleníku nebo za oknem, které vysazujeme ven také až po zmrzlých.
  6. Lichořeřišnici vyséváme nejlépe do hnízd po 2–4 semenech do sponu 30 x 30 cm a do hloubky asi 2 cm. Semena nesmí nikdy zaschnout, takže je po výsevu pravidelně zaléváme. Vyklíčí do dvou až tří týdnů.
  7. Lichořeřišnici můžeme skvěle využít jako ochránkyni zeleniny i ovocných stromů, protože na sebe přirozeně přitahuje mšice, housenky a slimáky. Pomáhá odpuzovat také plísně a choroby dýní, cuket, patizonů, brambor, ředkviček, brokolice, květáku, zelí, kedluben. Ovocné stromy ochrání proti vlnatkám. V půdě lichořeřišnice odpuzuje hlísty a zabraňuje většímu zaplevelení záhonu.

Co děláme špatně, že nám lichořeřišnice chřadne

Vykousané listy

Jemné lístky lichořeřišnice chutnají dřepčíkům, kteří vyžírají do listů otvory, ty žloutnou a rostlina hyne. Nesnáší sucho, takže půdu na záhonech a nádobách udržujeme stále vlhkou. Osvědčené je mulčování štěpkou z listnatých dřevin.

Lichořeřišnice v kuchyni

Jedlé květy lichořeřišnice mají pikantní chuť a vynikají jako ozdobazeleninových salátů, chlebíčků, zákusků, zmrzlin, letních nápojů, polévek, masových, rýžových či zeleninových jídel. Květy po utržení ihned sníme nebo, je-li to nutné, krátkodobě přechováváme vchladničce při teplotě pod 4 °C.

Pupeny a nezralá semena se nakládají do kyselého nálevu jako kapary (spaříme je krátce ve vroucí slané vodě a pak naložíme do octového nálevu), mladé výhonky a listy slouží jako koření. Celou rostlinu lze odšťavňovat, vynikající je ve smoothie.

Výborná je zelená omáčka ze 3 hrstí směsi listů, květů a stvolů lichořeřišnice, 50 g spařených oloupaných mandlí, 4 lžic strouhaného parmazánu, 1/2 lžičky soli, 3 stroužků česneku a 50 ml olivového oleje. Všechny ingredience rozmixujeme, vlijeme do skleniček, zakápneme olejem, zavřeme a uložíme do chladničky. A co vyzkoušet plněné listy lichořeřišnice?

Zelená omáčka z lichořeřišnice

Ingredience

Postup

Všechny ingredience rozmixujeme, vlijeme do skleniček, zakápneme olejem, uzavřeme a uložíme do chladničky.

Doporučené odrůdy pro pěstování lichořeřišnice

Lichořeřišnice – Jedlé květy

Směs vybraných odrůd vrůzných barvách: zlatožlutá Golden Emperor, krémově bílá Milkmaid, šarlatově červená Scarlet Emperor, oranžově červená Spitfire, krémově žlutá Moonlight a světle červená Vesuvius.

Pnoucí lichořeřišnice Grande

Popínavá odrůda svelkými jednoduchými květy vžlutých, oranžových a červených odstínech, dorůstá do výšky 2 až 3 metrů.

Nízká lichořeřišnice Bijou Double

Plnokvětý kultivar ve směsi barev – červená, oranžová, žlutá, výška 30 cm, je vhodný pro pěstování na záhoně i v nádobách na balkoně.

Nízká lichořeřišnice Tom Pouce

Směs jednoduše kvetoucích rostlin vpestré paletě barev, květy na delších stopkách vystupují nad štítovité listy. Je vhodná na záhonové výsadby, do okenních truhlíků anádob, výška 30 cm.

Nízká lichořeřišnice Princess of India

Dekorativní odrůda se šarlatovým květem a temně zelenými listy snačervenalým odstínem, nízká rostlina vhodná na okraje záhonů i do větších nádob.

Mohlo by vás taky zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama