Vyhledávání

Lichořeřišnice větší (Trapeoleum majus) je rychle rostoucí letnička s jedlými květy žlutooranžových až jasně červených barev, které jsou oblíbené jako netradiční, velmi chutná ozdoba mnoha pokrmů. Květy podporují chuť k jídlu, působí na vylučování trávicích šťáv v ústech a žaludku, přinášejí pocit uspokojení z jídla.
Jak lichořeřišnice léčí?
Díky obsahu baktericidních látek pomáhají při vnitřních infekcích, zejména močových cest a ledvin, zvyšují celkovou obranyschopnost organismu. Obsah běžných živin (bílkoviny, tuky, sacharidy, vitaminy) v květech se příliš neliší od složení např. listové zeleniny. Lichořeřišnice má silné fytoncidní účinky srovnatelné s česnekem. Působí proti streptokokům a stafylokokům, výborně dezinfikuje při bolesti v krku, pomáhá i při zánětech močového měchýře. Lichořeřišnice má antibiotické, antivirotické a antibakteriální účinky. Preventivně působí proti většině infekčních chorob. Výtažky z lichořeřišnice zvyšují obranyschopnost a celkově organismus posilují. Tinktura z lichořeřišnice je považována za účinné přírodní antibiotikum. Lichořeřišnice také podporuje růst vlasů, brání jejich vypadávání.
Odkud lichořeřišnice pochází
Domovinou téhle pestrobarevné květiny je Jižní a Střední Amerika. My známe žluto-červenou variantu, ale za oceánem se vyskytuje přes dvě stě druhů lichořeřišnice, z nichž je ovšem oficiálně uznaných jen 88. Další jistě čekají na objevení. Nejodolnější lichořeřišnici najdeme v Chile, roste až do výšky 3 300 metrů nad mořem a přežije i mrazy klesající k 15 stupňům pod nulou. V Česku se ale téměř výhradně pěstuje lichořeřišnice větší, o které je i tento článek. Níže zjistíte, jak se má lichořeřišnice správně pěstovat i užívat.
Lichořeřišnice a Indiáni
Léčivé účinky lichořeřišnice objevili domorodí obyvatelé Ameriky, kteří ji využívali pro dezinfekci ran. V polovině 16. století se lichořeřišnice dostala do Evropy. Přivezl ji španělský botanik Nicolás Monardes. Začalo se jí říkat ‚indická řeřicha‘, protože v té se pro Ameriku používalo výrazu Západní Indie. Odtud nejspíš pochází i časté zaměňování lichořeřišnice s řeřichou.
7 pravidel, jak pěstovat lichořeřišnici
- Lichořeřišnice vyroste každému na zahradě i v nádobách. Je to ideální rostlina pro sváteční pěstitele. Tahle jihoamerická bylina nesnese mráz, proto se u nás pěstuje jako letnička. Patří k nejdéle kvetoucím letničkám, rozkvete v červnu a pokračuje až do prvních mrazů.
- Pěstujeme ji ve dvou formách. Bujné pnoucí lichořeřišnice jsou vhodné na ploty, pergoly i na pokrytí prázdných míst na záhonu. Nízké a kompaktní formy se výborně hodí do truhlíků nebo do větších nádob na balkony a terasy.
- Lichořeřišnice má ráda slunné a teplé místo, potřebuje spíše chudší, vlhkou, propustnou půdou nepřehnojenou dusíkem. Nadbytek tohoto prvku totiž podporuje růst listů a omezuje kvetení.
- Semena lichořeřišnice klíčí při teplotách nad 15 °C, takže je vyséváme na záhon v druhé polovině května po zmrzlých mužích, když už by neměly hrozit přízemní mrazíky. Ještě začátkem léta můžeme vysít další semena, jež nám zajistí delší kvetení.
- Můžeme si také v polovině dubna předpěstovat sazeničky ve skleníku nebo za oknem, které vysazujeme ven také až po zmrzlých.
- Lichořeřišnici vyséváme nejlépe do hnízd po 2–4 semenech do sponu 30 x 30 cm a do hloubky asi 2 cm. Semena nesmí nikdy zaschnout, takže je po výsevu pravidelně zaléváme. Vyklíčí do dvou až tří týdnů.
- Lichořeřišnici můžeme skvěle využít jako ochránkyni zeleniny i ovocných stromů, protože na sebe přirozeně přitahuje mšice, housenky a slimáky. Pomáhá odpuzovat také plísně a choroby dýní, cuket, patizonů, brambor, ředkviček, brokolice, květáku, zelí, kedluben. Ovocné stromy ochrání proti vlnatkám. V půdě lichořeřišnice odpuzuje hlísty a zabraňuje většímu zaplevelení záhonu.
Co děláme špatně, že nám lichořeřišnice chřadne
Vykousané listy
Jemné lístky lichořeřišnice chutnají dřepčíkům, kteří vyžírají do listů otvory, ty žloutnou a rostlina hyne. Nesnáší sucho, takže půdu na záhonech a nádobách udržujeme stále vlhkou. Osvědčené je mulčování štěpkou z listnatých dřevin.
Lichořeřišnice v kuchyni
Jedlé květy lichořeřišnice mají pikantní chuť a vynikají jako ozdoba zeleninových salátů, chlebíčků, zákusků, zmrzlin, letních nápojů, polévek, masových, rýžových či zeleninových jídel. Květy po utržení ihned sníme nebo, je-li to nutné, krátkodobě přechováváme v chladničce při teplotě pod 4 °C. Pupeny a nezralá semena se nakládají do kyselého nálevu jako kapary (spaříme je krátce ve vroucí slané vodě a pak naložíme do octového nálevu), mladé výhonky a listy slouží jako koření. Celou rostlinu lze odšťavňovat, vynikající je ve smoothie. Výborná je zelená omáčka ze 3 hrstí směsi listů, květů a stvolů lichořeřišnice, 50 g spařených oloupaných mandlí, 4 lžic strouhaného parmazánu, 1/2 lžičky soli, 3 stroužků česneku a 50 ml olivového oleje. Všechny ingredience rozmixujeme, vlijeme do skleniček, zakápneme olejem, zavřeme a uložíme do chladničky. A co vyzkoušet plněné listy lichořeřišnice?
Zelená omáčka z lichořeřišnice
Ingredience
- 3 hrstí směsi listů, květů i stvolů lichořeřišnice
- 50 g spařených oloupaných mandlí
- 4 lžíce strouhaného parmazánu
- 1/2 lžičky soli
- 3 až 4 stroužky česneku
- 50 ml olivového oleje
Postup
Všechny ingredience rozmixujeme, vlijeme do skleniček, zakápneme olejem, uzavřeme a uložíme do chladničky.
Doporučené odrůdy pro pěstování lichořeřišnice
Lichořeřišnice – Jedlé květy
Směs vybraných odrůd v různých barvách: zlatožlutá Golden Emperor, krémově bílá Milkmaid, šarlatově červená Scarlet Emperor, oranžově červená Spitfire, krémově žlutá Moonlight a světle červená Vesuvius.
Pnoucí lichořeřišnice Grande
Popínavá odrůda s velkými jednoduchými květy v žlutých, oranžových a červených odstínech, dorůstá do výšky 2 až 3 metrů.
Nízká lichořeřišnice Bijou Double
Plnokvětý kultivar ve směsi barev – červená, oranžová, žlutá, výška 30 cm, je vhodný pro pěstování na záhoně i v nádobách na balkoně.
Nízká lichořeřišnice Tom Pouce
Směs jednoduše kvetoucích rostlin v pestré paletě barev, květy na delších stopkách vystupují nad štítovité listy. Je vhodná na záhonové výsadby, do okenních truhlíků a nádob, výška 30 cm.
Nízká lichořeřišnice Princess of India
Dekorativní odrůda se šarlatovým květem a temně zelenými listy s načervenalým odstínem, nízká rostlina vhodná na okraje záhonů i do větších nádob.