návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Encyklopedie

Hledaný výraz v encyklopedii
Smazat
Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) je oblíbená popínavá, letnička, která se pne po konstrukcích, plotech a oporách. Jeho motýlokvěté květy jsou sou nejen krásné, ale i příjemně voní. Kvete od července do srpna. Jak hrachor vonný pěstovat?
Více informací
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je bylina, kterou zná každý, ale mnozí možná vůbec netuší, co všechno dokáže. Nejznámější je asi jako pomocník při hojení drobných ran a při bodnutí hmyzem. Lidově se mu říká beraní jazýček, celník, jazýček, myší ocas, olověný jazýček, psí jazyk, skorocel, volský jazyk, babí listí, král cest.
Více informací
Zahradní kosatce (Iris) jsou oblíbené trvalky, které vyniknou na záhonech, ve skalkách a při okrajích vodních ploch. Kosatce patří mezi nejoblíbenější trvalky pozdního jara a časného léta. Kvetou v nejrůznějších barvách, často jsou jejich květy dvoubarevné a květní plátky zkadeřené Kosatce jsou pověstné nejen úžasnou rozmanitostí, ale také pestrou barevností a jednoduchou elegancí květů. Vyplatí se je však pěstovat i pro jejich nenáročnost a poměrně dlouhé období kvetení. Zahradní kosatce mají stovky odrůd a kultivarů.
Více informací
Cínie neboli ostálka lepá (Zinnia elegans) je jedna z našich nejpopulárnějších letniček. Je velká milovnice teplých slunečních paprsků, je krásná na zahradě, v truhlíku na balkoně i ve váze. Vyznačuje se dlouhým a neúnavným kvetením a spoustou barev. Velkým plusem cínií je jednoduché pěstování i přitažlivost pro motýly, čmeláky a včely.
Více informací
Je to velkokvětý šafrán, jehož kultivary mají bílé, ale i žluté, fialové či barevně žíhané květy.
Více informací
Popenec je nenápadná rostlina, která se odedávna uplatňuje jako zelené koření v jarní v kuchyni a jako léčivá bylina v lidovém léčitelství. Ve středověku byl popenec považován za zázračnou rostlinu, chránící před morem a očarováním.
Více informací
Dobromysl obecná známá jako koření oregano pocházející ze Středozemí roste i na našich loukách. Dobromysl podporuje chuť k jídlu. Hodí se všude tam, kde se používá majoránka, má ale výraznější chuť.
Více informací
Zlatice neboli forzýtie patří k nejatraktivnějším kvetoucím dřevinám, protože záplava květů se objevuje ještě před rašením listů, takže se nedají přehlédnout.
Více informací
Krásné, barevné, elegantní, vznešené, ušlechtilé - takové jsou tulipány, nekorunovaní králové jarních zahrad. Barevná i tvarová škála jejich květů je natolik bohatá, že okouzlí každého z nás. Poradíme, jak je úspěšně pěstovat.
Více informací
Podběl lékařský patří mezi nejčasnější a nejznámější jarní rostliny, má charakteristickou šupinatou lodyhu s jedním žlutým květem. Od pradávna se užívá - květy i listy - pro léčbu kašle. Roste na vlhkých loukách, na pasekách a polích, od nížin až po hory. Kvete v březnu až dubnu.
Více informací
Hledíky jsou tradiční letničky, které kvetou všemi barvami kromě modré od června do prvních mrazíků a dorůstají výšky od 15 až do 95 cm. Hledíky se snadno množí samovýsevem, který z nich dělá mnohaletou, takřka bezpracnou ozdobu letní zahrady – a navíc je milují čmeláci a alergici.
Více informací
Modřenec patří mezi menší cibuloviny. Je blízce příbuzný známým hyacintům. Pochází z jihovýchodní Evropy a z Kavkazu. Dnes se pěstuje hlavně v květináčích jako předzvěst jara.
Více informací