Užitková zahrada

13. listopadu 2019 15:13

maku-la@seznam.cz

Aloe vera: Jak zázračnou rostlinu pěstovat a co z ní vyrobit?

Aloe vera méně známá pod českým názvem aloe pravá je obrovským přírodním zázrakem bohatým na vitamíny a velmi prospívající našemu zdraví. Podívejte se, jak doma aloe pěstovat, co potřebuje a jak se má zalévat. Řekneme vám i více o jejích účincích a využití v léčitelství, kosmetice i gastronomii.

Aloe vera neboli aloe pravá je zázračná rostlina, kterou lze využít vléčitelství, kosmetice, ale i vkuchyni. Obsahuje vitamíny C, E, B, hořčík, zinek, vápník a mnoho dalších důležitých látek. Původ aloe pravé není s jistotou znám, rostlina nejspíše pochází z Arabského poloostrova, odkud se rozšířila do celého světa. V současnosti ji tak najdete prakticky všude na naší planetě, Stala se součástí orientálních medicín a používá se pri přípravu léků, kosmetiky i pokrmů.

Aloe poskytuje dva různé produkty s odlišným působením a využitím známé jako gel a latex. Gel skvěle léčí popálenou kůži, drobnější poranění, odřeniny a infekce. Lze ho i sníst, ale musíte dát pozor, aby se slupka i tenká vrstva pod ní dobře odstranila. Vrstva pod slupkou totiž obsahuje latex, který má silné projímavé účinky.

Jak pěstovat aloe vera?

Možná vás to překvapí, ale aloe vera není náročnou rostlinou na údržbu. daří se jí po celém světě a u nás doma poroste taky. Potřebuje ale dostatek světla.

  1. Aloe vera můžete vypěstovat ze semen, ale ideální je koupit si sazenici.
  2. Ačkoli je aloe vera nenáročnou rostlinou, měli byste jí dopřít vhodnou půdu. Té dosáhnete promícháním písku a rašeliny. Na dno květináče umístěte několik kamenů jako drenáž. větší rostliny snesou i substrát pro pokojové rostliny.
  3. Rostlině dopřejte dostatek světla, potřebuje slunce, ale dejte pozor na rosení. Kapky totiž mohou zafungovat jako malé lupy a listy popálit. Aloe vera má nejraději 8 až 10 hodin slunečního světla denně, proto je vhodné ji umístit k oknu na jižní stranu. I tak se může stát, že na slunci začne hynout, pokud se její listy začnou barvit do hněda, dejte ji na ménně slunné místo.
  4. Aloe vera je teplomilná, nicméně by měla vydržet i teploty lehce pod bodem mrazu (zhruba -4 °C)
  5. Zálivka závisí na ročním období. zatímco v létě je potřeba zalévat rostlinu častu (vždy ale až potom, co půda vyschne), v zimě aloe vera nepřelijte, bude jí stačit trocha vody jednou za dva týdny. Pokud se začnou listy kroutit a ztenčí se, rostlina potřebuje více vláhy.

Aloe a zdraví

Valoe vera jsou obsaženy aminokyseliny, enzymy, steroly, různé antioxidanty, polysacharidy a další zázračné látky, které jsme již zmínili. Napomáhá při trávení, žaludečních potížích, upevňuje váš imunitní systém a pomáhá hojit záněty. Rostlina dokáže pomoci i při některých nádorových onemocnění. Funguje i jako prevence.

Aloe vera na spáleniny od sluníčka

Pokud se v létě spálíte, uřízněte jeden list aloe vera a potírejte si postaižená místa tekutinou, která z řezu vytéká. Příjemne zchladí kůži a urychlí hojení. Tahle metoda se využívá v tropických a subtropických oblastech, oblíbená je třeba v Jižní Americe, kde má slunce daleko vyšší intenzitu než u nás. Tahle babská rada ale poslouží i v Česku.

Připravená směs zaloe perfektně uleví nataženým svalům. Využití aloe v homeopatii je obdobné jako v alopatické medicíně. Přípravky ze sušené šťávy (latexu) jsou doporučovány na střevní potíže, při hemoroidech, zácpě i průjmech.

Aloe a kosmetika

Gel z rostliny skvěle funguje jako čistící tonikum na pleť. Má protizánětlivé látky a pomůže i sproblematickou pletí. Vhodný je i na zábaly proti suchým lámavým vlasům. Pokud ho smícháte solivovým olejem, budete příjemně překvapeni, jak lesklé a zdravé vlasy budete mít.

Aloe a gastronomie

Gel zaloe lze skvěle využít ve smoothie, do snídaňových kaší nebo zeleninových salátů. Raději znovu připomínáme, že slupka musí být perfektně odstraněna, protože by nám latex mohl způsobit žaludeční problémy. Existuje i kompot, který se hotový prodává vobchodech.

Další léčivé rostliny, které si můžete sami vypěstovat:


Přečtěte si také