návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nejlepší pokojové rostliny pro začátečníky jsou odolné a nenáročné. Pěstujte voděnku, zelenec i voskovku

hm , Aktualizováno: 11.03.2021
Někde se začít musí. A ideální je to vzít od toho nejjednoduššího k tomu nejsložitějšímu. Začněte pěstovat pokojovky, které hodně vydrží a zvládnou vydržet bez vody. Pořiďte si zelenec, řasokouli nebo třeba africkou fialku. Nečeká vás zklamání, tyhle rostliny se jen tak něčeho nezaleknou.

reklama

Zelenec

Základní rostlina pro všechny začátečníky je zelenec. Roste prakticky kdekoli a ačkoli má rád pravidelnou zálivku, snese i sucho. Navíc není na rozdíl od mnoha pokojovek jedovatý, takže ho můžete beze strachu pěstovat v bytech se zvířaty.

Nároky

 • Nemá speciální nároky, líbí se mu pravidelná zálivka, ale snese se dobře i se zapomnětlivými pěstiteli.

Řasokoule zelená

Roztomilá rostlinka, která se stává čím dál tím oblíbenější. Řasokoule pochází z chladných jezer severní polokoule, žije například ve Finsku nebo Japonsku. Líbit se jí bude ale i vás doma. Je velice nenáročná a prakticky ji nelze zlikvidovat (leda byste ji nechali na suchu).

Nároky

 • Pěstuje se ve skleněných nádobách. Voda by se měla měnit (nebo aspoň dolévat) každé dva týdny. Má ráda chlad, proto ji někteří pěstitelé schovávají na noc do ledničky. Není to ale nutné.
Řasokoule elegantně ozdobí domov

Řasokoule zelená je odolná rostlina, která se hodí do moderních interiérů

Pokojové rostliny, bezpečné pro kočky

Kočičí pokojovky jsou zelenec a šáchor. Kočkám neublíží a čistí vzduch

Zamiokulkas

Oblíbenou a na pěstování naprosto nenáročnou pokojovkou je zamiokulkas. Roste i v místech, kde je nedostatek světla. Rostlina pocházející z Madagaskaru je vhodná pro začátečníky a hlavně ji můžete umístit do bytu i do kanceláře. Vydrží a poroste i roky s minimem péče.

Nároky

 • Nevyžaduje moc světla, hodí se i do koupelen
 • Potřebuje vydatnou zálivku (vlhký koupelnový vzduch jí svědčí)

Kalanchoe

Krásné květy kalanchoe si můžete užívat opakovaně. Nenáročný sukulent chce jen malou zálivku. Hodí se zejména do bytů, protože snáší i suchý vzduch.

Nároky

 • Kalanchoe pokvete na slunném místě. Nemusíme ji moc zalévat, je to sukulent. Po odkvětu je jen nutné odstranit zbytky květů a případně uschlé stonky a listy. Rostlina obrazí a za měsíc nasadí nová poupata.
Kalanchoe je nenáročná a kvete
Autor: istock.com Kalanchoe je nenáročná a kvete

Voděnka

Rostlina, která se často objevuje v kuchyních, je opravdu odolná. Roste velice rychle, snadno koření a snadno se množí pomocí řízků. Může růst i ve vodě.

Nároky

 • Nemá žádné speciální nároky, jen je potřeba, aby nevyschla.

Scindapsus

Druh oblíbené šplhavice se hezky rozroste a obšťastní vás svými flekatými listy. Je to ideální rostlina pro začátečníky díky své nenáročnosti. Umístěte ji na poličku nebo na skříň, aby se její liány mohly hezky spouštět dolů po nábytku.

Nároky

 • Nemá speciální nároky, nesmí ale stát ve vodě. Skvělé na ní je, že snese i nižší teploty a tmu, takže se hodí i do chodeb nebo na schodiště.
Scindapsus je velice nenáročný
Autor: istock.com Scindapsus je velice nenáročný

Voskovka

Velice nenáročná hoja masitá neboli voskovka vás dokáže překvapit drobnými kvítky, i když se o ni nijak nestaráte. Její kvetení podpoříte nižší teplotou během zimy. Voskovka rychle roste a vydrží desetiletí.

Nároky

 • Nenechávejte vyschnout zeminu, ale voskovka je sukulent, takže občasné zapomenutí bez problému snese. Největší riziko je, že nepokvete, ale její krásné listy vám absenci květů vynahradí.

Africká fialka

Africká fialka krásně kvete a přitom není nijak náročná. Snese i suché panelákové byty a snadno se množí řízky. Odštipujte povadlé lístky.

Nároky

 • Zalévat byste ji měli jednou až dvakrát týdně pouze do misky! Voda se nesmí dostat na listy, jinak by zahnívaly.
Africká fialka potřebuje zalévat do misky
Autor: istock.com Africká fialka potřebuje zalévat do misky

Tlustice

Oblíbený sukulent vás může provázet celý život. Tlustice je velice nenáročná, může ji zlikvidovat jen přelití. Skvělé je, že ji od jara do podzimu můžete nechat na balkoně nebo na terase. Snese i vysoké teploty a přímé slunce. Bez vody vydrží i tři týdny.

Nároky

 • Nepřelévat. Vždy vyčkejte, až zemina vyschne, pak rostlinu zalijte.
Tlustice (Crassula ovata)

Tlustice je dlouhověký sukulent, který můžete pěstovat i jako bonsaj

Bílá s fialovou, jedna z originálních variací

Jak pěstovat africkou fialku? Pochází z daleké Tanzánie, ale pokvete i u vás doma

Lopatkovec

Oblíbená pokojovka se hodí zejména do koupelen. Nevadí jí totiž stín a má ráda vlhkost. Kvete bílými exotickými květy a prakticky nic ji nezahubí kromě nedostatku vody. Dává ale rychle najevo, že se jí něco nelíbí. Když lopatkovec svěsí listy, víte, že máte běžet pro konvičku.

Nároky

 • Snese i tmavé místnosti, potřebuje ale zálivku, na nedostatek vláhy upozorňuje svěšenými listy.
Lopatkovec potřebuje jen dostatek vláhy
Autor: istock.com Lopatkovec potřebuje jen dostatek vláhy

Rýmovník

Jednou z nejoblíbenějších rostlin českých obýváků je rýmovník. Roste v hlíně i ve vodě. Jeho lístečky pomohou při nachlazení. Není nijak náročný a snadno se množí odlomením řízku, který pak zapustí kořeny do vody.

Nároky

 • Nemá žádné speciální nároky.

Kaktusy

Nesmíme zapomenout na čeleď rostlin, kterou je prakticky nemožné zlikvidovat. Jsou to milované kaktusy. Existuje jich spousta druhů, některé i kvetou. Dožívají se mnoha let a rostou velice pomalu. I bez péče vás budou provázet celý život a stanou se z nich majestátní rostliny. Jediné, na co si dejte pozor, je zálivka. Tady vodou spíš uškodíte.

Nároky

 • Naprosto nenáročné rostliny, které ohrožuje jen větší množství vody, než potřebují.

Trik s pěstováním ve vodě

Nakonec přidáváme jeden trik pro všechny, kteří se přece jen bojí, že by jim rostliny uhynuly. Vyzkoušejte pěstování pokojových rostlin ve vodě. O zálivku se nemusíte starat a můžete takhle pěstovat mnoho druhů rostlin. Stačí naplnit skleněnou lahev vodou a umístit do ní řízek rostliny. Pokojovka poroste velice pomalu, ale zase vydrží dlouho. Vhodné je takhle pěstovat například šplhavice, zelenec, rýmovník a samozřejmě řasokouli zelenou.

Další užitečné články pro začátečníky v pěstování pokojovek:

Jak správně postupovat při přesazování pokojových rostlin

Jak správně přesadit pokojové rostliny? Vyberte vhodný květináč a pusťte se do toho

Pokojovky poslouží jako skvělá dekorace!

Pokojové rostliny jako dekorace: Jaké druhy vybrat, kam je umístit a proč pěstovat ve vodě

Pokojové rostliny by v interiéru neměly chybět

Praktické nápady, kam umístit pokojové rostliny. Využijte kouty, poličky, kuchyň i trámy

Nejlepší důvody, proč mít doma rostliny: čistí vzduch, podporují zdraví a dá se s nimi pokecat

3 dobré důvody, proč pěstovat pokojovky. Podporují zdraví a můžeme si s nimi i pokecat

reklama

Článek je zařazen v: pokojové rostliny , rýmovník , kaktus , pokojové rostliny pro začátečníky

reklama

Přečtěte si také