Balkón a terasa

1. července 2017 08:00

Iva Kropáčková

Letní hodování venku láká ve velkém i hmyz. Tihle pomocníci jídlo ochrání

Jakmile venku prostřeme stůl a přineseme ovoce, koláče nebo jiné dobroty, slétne se okamžitě i nepříjemný hmyz. Je třeba zakročit a pochutiny schovat...

Potřebujete-li ochránit naservírované pokrmy, ať už chcete posnídat na balkónu nebo povečeřet s rodinou na terase, pomůžou vám nejrůznější poklopy a síťky. Můžete pořídit designový kousek v obchodu nebo si vystačit vlastnoručně vyrobeným řešením. Ať tak či tak, cílem je zabránit dotěrnému hmyzu, především všudypřítomným mouchám, aby si pochutnával na jablkách a sýrech dříve než vy a nepřenesl na ně třeba i nějaké nežádoucí bakterie.

Kryty všeho druhu

Vybírat můžete z řady typů a provedení. Poklopy mohou být z pevného materiálu, jako je kov nebo sklo, ale také plastové nebo z přírodního bambusu. Záleží na vašich preferencích. Velmi hezky vypadají skleněné poklopy, které se dají pořídit s prkýnkem v jedné sadě - ty jsou vhodné především na ovoce a sýry a rovnou je lze na dřevě i nakrájet. Nicméně zase je třeba dávat větší pozor při manipulaci s nádobím, zejména, pořádáte-li třeba party, kde se pohybuje hodně dětí nebo když potřebujete jít přes celou zahradu. Pak hrozí, že se sklo rozbije.

Skleněné poklopy se hodí na ovoce i sýry. Využijete je i vevnitř, udrží potraviny déle čerstvé..., Foto: iStock

Méně luxusně už vypadají levnější varianty, nicméně jsou také účinné a na venkovní využití velmi praktické. Tyto "síťované" poklopy jsou ideální hlavně na krátkodobé zakrytí pokrmů a moučníků.

Plastový poklop parádu moc neudělá, ale poslouží..., Foto: iStock

Pro ty, co mají raději přírodnější materiály, vzdušný bambusový tácek se síťkou..., Foto: iStock

Dají se pořídit i větší poklopy, které bez problémů zakryjí celý oběd, přitom jsou skladné. Snadno se složí a můžete je bez problémů během zbytku roku uskladnit nebo naopak kdykoliv vzít i na piknik ven mimo domov.

Větší poklop schová celé menu..., Foto: Pinterest.com

Pusťte se do výroby i sami

Máte-li tvůrčího ducha a spoustu materiálů ze zahrady nebo šicího koutku, můžete si poklop podle svých představ vyrobit sami. Stačí starší záclona nebo její odstřižek, krajka na ozdobu a trošku pletiva...

DIY poklop ze staré záclony a pletiva, Foto: Pinterest.com

Skleněné/plastové dózy

Pokud se vyzbrojíte dózami, nemusíte už nic dalšího řešit. Do krásných skleněných nádob s krytem můžete připravit ovocný či zeleninový salát. Přikryté poklopem vypadají krásně a fungují i jako pěkná dekorace na prostřeném stole. Bojíte-li se skla, použijte klasické plastové boxy.

Skleněné dózy přímo s pokličkami můžete využít na salát..., Foto: Pinterest.com

Když nemáte nic po ruce...

A když nechcete řešit už další kuchyňskou výbavu, ale přeci jen potřebujete pokrmy ochránit, zkuste využít opět kousek záclony nebo krajkovou dečku. Těmi také krásně překryjete vše na stole a nevypadá to vůbec špatně.

Pokud nemáte nic jiného, může pomoci kus záclony nebo dečka..., Foto: Pinterest.com

Ivana Kropáčková


Přečtěte si také