Léčivé byliny a koření

Články o jednotlivých bylinách najdete pod textem

Podle rčení, že není na světě bylina, která by na něco nebyla, mají pravděpodobně všechny rostliny nějaké léčivé účinky, jen to o některých ještě nevíme. Mezi léčivé se řadí všechny rostliny, které mají prokázaný příznivý účinek na lidské zdraví.

Léčivé byliny jako prevence

Léčivé rostliny se mají používat v první řadě jako prevence. Na posílení imunity jsou osvědčené echinacea, přeslička rolní, lichořeřišnice nebo zázvor. Detoxikaci a hubnutí podporují kopřiva, česnek medvědí, ostropestřec či jalovec.

Bylinky v boji s nemocemi

Pomáhají také při méně závažných onemocněních, jako jsou kašel, rýma a nachlazení, na které zabírají:

 1. podběl
 2. divizna
 3. jitrocel
 4. bez černý

Na zkažený žaludek zkuste:

 1. zeměžluč
 2. pelyněk
 3. majoránku
 4. mátu

Mnohé ženské problémy řeší:

 1. kontryhel
 2. hluchavka
 3. šalvěj
 4. bazalka

S únavou a stresem si poradí:

 1. popenec
 2. meduňka
 3. kozlík lékařský
 4. vlčí mák

Na onemocnění kůže a drobná poranění platí:

 1. měsíček lékařský
 2. kycol
 3. heřmánek
 4. třezalka

Samotné bylinky ovšem nevyléčí ani zlomenou nohu, ani závažná onemocnění, jako je rakovina, ale mohou, zásadně po dohodě s ošetřujícím lékařem, léčení podpořit a pomoci při doléčení po ukončení léčby klasickou medicínou. Oproti klasickým lékům je jejich účinek pozvolný, šetrný a při správném dodržování dávkování bez vedlejších účinků.

Bylinky musíte vyzkoušet

Vyplatí se vědět, že každý člověk je jiný, jednomu pomůže např. porazit nespavost heřmánek, druhému třezalka, třetímu kozlík a čtvrtému mateřídouška, ale to je potřeba vyzkoušet, co zabere zrovna vám.

Bylinky v kuchyni

Léčivé byliny také plní okrasnou funkci díky svým květům. Bylinky zaujmou, i když zavřete oči, protože příjemně voní a navíc jejich aroma zahání chmury a zlepšuje náladu. Byliny jako koření dokážou proměnit i obyčejné jídlo ve specialitu, dochutí a ovoní každý recept a navíc díky nim nemusíte tolik solit.

To už je dost důvodů, proč se na léčivky a koření vypravit do přírody nebo je pěstovat. Většina není příliš náročná, snadno zapadnou do každé zahrádky, a pokud ji nemáte, bylinkám se obvykle daří velmi dobře vkvětináči na balkoně i doma na okenním parapetu.

Vybrali jsme pro vás ty nejlepší články na hledané téma: